خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
شنبه، 29 خرداد 1400 - 01:08   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  کاهش 40 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی
  توسعه همزمان صنایع بالادست و پایین دست فولاد با محوریت بورس کالا
 
   اخبار ورزشی  
  واکنش تند گل محمدی به فرهاد مجیدی/ خبر خوشی در راه است!!!!
  مجیدی بالاخره تایید کرد/ اولین بازیکن لیست فصل بعد استقلال مشخص شد
  واکنش تند گل محمدی به فرهاد مجیدی/ خبر خوشی در راه است!!!
  اولین بازیکن نقل و انتقالی استقلال مشخص شد!!!
  علی علیپور به همراه خانواده‌اش +عکس
  فرهاد مجیدی بمب ساعتی در آستانه انفجار!
  تابستان سرد پرسپولیس در نقل و انتقالات/ قرمزها پنجره‌ را خودشان بستند!
  علیرضا نیکبخت واحدی و همسر بی حجابش + عکس
  جانشینان محمدحسین کنعانی زادگان در پرسپولیس مشخص شدند
  شجاع خلیل زاده رسما تصمیمش برای فصل آینده را فاش کرد/ بازگشت به پرسپولیس؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 209624صفحه نخست » آلومینیومدوشنبه، 3 خرداد 1400 - 14:27
عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران مطرح کرد:
شفافیت در قیمت گذاری، مزیت صادرات شمش آلومینیوم از بورس کالا
 شفافیت در قیمت گذاری، مزیت صادرات شمش آلومینیوم از بورس کالا دنیای معدن - عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران گفت: رینگ صادراتی آلومینیوم تازه آغاز به کار کرده است که امیدوار هستیم این امر استمرار یابد تا از دلالی و خام فروشی مواد اولیه جلوگیری کند. به عقیده آریا صادق نیت حقیقی عرضه شمش آلومینیوم در رینگ صادراتی بورس کالا و شفافیت معاملات صادراتی می تواند در قیمت آلومینیوم در بازار داخلی تاثیر مثبت داشته باشد و به نوعی حمایت از تولید داخلی و شکل گیری صادرات محصولات نهایی محسوب می شود.
  

به گزارش دنیای معدن به نقل از فلزات آنلاین، آریا صادق نیت حقیقی در خصوص معاملات صادراتی شمش آلومینیومی در بورس کالا، اظهار داشت: عرضه شمش آلومینیوم در رینگ صادراتی بورس کالا، از مدت ها پیش پیگیری شده بود تا به منظور ایجاد شفافیت در قیمت و شرایط صادرات اجرایی شود؛ چراکه در گذشته شاهد بودیم شرکت های کاغذی به وجود آمده بودند که آلومینیوم را به قیمتی خریداری کرده و به یک قیمت دیگر به مصرف کننده اصلی می فروختند؛ آن ها در واقع، تولیدکننده نبوده و دلال بودند.

وی افزود: سودی که باید اسملترها (کارخانه های ذوب) از فروش شمش آلومینیومی دریافت می کردند، در جیب دلال هایی رفت که بعضا در همان شرکت ها نیز مسندی را در اختیار داشتند. به صورت کلی در آن سواستفاده هایی می شد و یک وضعیت نابه سامان در صادرات محصولات آلومینیومی وجود داشت و همین تقسیم ناعادلانه سود باعث شد تا دلالان به خاطر کسب سود بر خلاف منافع ملی، علاقه خاصی برای صادرات مواد اولیه آلومینیومی و در اصل خام فروشی پیدا کنند.

عرضه صادراتی آلومینیوم استمرار داشته باشد

این کارشناس صنعت آلومینیوم تاکید کرد: رینگ صادراتی آلومینیوم تازه شروع به کار کرده است که امیدوار هستیم این امر استمرار یابد تا از دلالی و خام فروشی مواد اولیه جلوگیری کند. شفافیت معاملات صادراتی می تواند در قیمت آلومینیوم در بازار داخلی تاثیر مثبت داشته باشد. به این خاطر که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶، بنا بر این بود که قیمت شمش آلومینیومی برای تولیدکننده داخلی ۵ درصد پایین تر از نرخ صادراتی باشد ولی هیچوقت این امر محقق نشد چون در اعلام نرخ واقعی صادرات، سهل انگاری هایی صورت می گرفت و همیشه قیمت شمش آلومینیومی در بازار داخلی بالاتر از نرخ صادراتی آن بود. در حال حاضر، قیمت شمش صادراتی در تابلوی بورس کالا عدد مشخصی دارد و این باعث شده است تا بتوان قیمت داخلی را نیز بر مبنای آن، تعیین کرد و حمایت از تولید داخلی و صادرات محصولات نهایی به واقع شکل بگیرد.

قیمت داخلی آلومینیوم با کاهش نرخ دلار، افت نکرد

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در ادامه به تاثیرگذاری افزایش قیمت جهانی آلومینیوم روی صنعت آلومینیوم کشور اشاره و تصریح کرد: قیمت آلومینیوم در کشور به دو مولفه بستگی دارد که اول نوسان نرخ ارز و دوم نوسان نرخ جهانی است؛ با بالا رفتن نرخ جهانی، قیمت آلومینیوم هم به همان تناسب افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص تامین آلومینای مورد نیاز، در حال حاضر ۸۰ درصد نیاز خود به آلومینا را از طریق واردات تامین می کنیم که قیمت این محصول، تابعی از قیمت جهانی آلومینیوم است. بنابراین قیمت آلومینا با قیمت جهانی آلومینیوم و قیمت شمش داخلی نیز با آن رشد پیدا می کند. هرقدر قیمت جهانی آلومینیوم افزایش یابد، سهم سایر بخش ها مانند دستمزد، هزینه انرژی و... نوسان پیدا می کند و در قیمت تمام شده سهم این مولفه ها متغیر خواهد بود. این امر تنها مختص ایران نیست و صنایع آلومینیومی همه دنیا از نوسان قیمت جهانی آلومینیوم متاثر است.

این کارشناس صنعت آلومینیوم ادامه داد: دیگر مولفه تاثیرگذار در قیمت داخلی آلومینیوم همان نوسان قیمت دلار است. برابری وجه نقد رایج کشور با نرخ دلار بر خلاف کشورهای دیگر که همواره در یک دامنه بسته نوسان دارند، متغیر است. در این مدت که قیمت آلومینیوم در LME، صعود زیادی را تجربه کرد، از سوی دیگر دلار دچار سقوط نرخ شد اما آنقدر که انتظار می رفت در بازار داخلی، قیمت داخلی افت نداشت و انتظارات را برآورده نکرد. به این ترتیب، دو مولفه قیمت جهانی آلومینیوم و نرخ دلار، روی هم اثربخشی مثبت و منفی دارد و همدیگر را گاه خنثی و گاه تشدید می کنند.

افزایش رقابت در بورس، خام فروشی را تضعیف می کند

حقیقی در پاسخ به سوالی در این باره که به طور کلی بورس کالا تا چه میزان می تواند در افزایش صادرات تاثیرگذار باشد، تصریح کرد: سهم بورس در افزایش صادرات کم است و در واقع باید گفت بورس کالا، محلی است برای تلاقی عرضه و تقاضا و کشف قیمت و تاکنون نقش تعیین کننده ای در افزایش صادرات نداشته است. اگر بورس بتواند در شفافیت قیمت تاثیرگذار باشد و بر اساس آن بتوانیم قیمت مناسبی را برای مواد اولیه تولید شده در داخل کشور تبیین کنیم، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در این صورت، از وضعیت نابسامان بالاتر بودن قیمت مواد اولیه داخلی نسبت به صادراتی، رهایی می یابیم. البته می توان انتظار داشت که اگر امکان رقابت برای محصولات آلومینیومی بیشتر شود، خام فروشی به مراتب تضعیف و صادرات محصول نهایی تقویت شود و در پی آن، اشتغال زایی، ارزش افزوده و ارزآوری بیشتری برای کشور حاصل شود.

برگرداندن ارز، فرایندی دردسرساز

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در خصوص موانع قانونی که صنعت آلومینیوم به ویژه حوزه پایین دست با آن ها روبه رو هستند، تصریح کرد: اولین مورد، قوانین دست وپاگیر گمرکی و بازگشت ارز حاصل از صادرات است؛ با توجه به شرایط موجود که به علت وضع تحریم ها، ارتباطات پولی و بانکی با کشورهای دیگر قطع شده است، برگشت ارز حاصل از صادرات، فرایند مشکل ساز و هزینه بری است که باعث شده هزینه های تولیدکننده افزایش یابد و امکان رقابت در بازار صادراتی را از آن بگیرد. حتی تا قبل از اینکه تحریمی علیه کشور وضع شود، برای نقل و انتقال پول، هزینه سنگینی را برای جابه جایی این مبلغ باید پرداخت می کردیم.

وی اضافه کرد: یک تولیدکننده چه محصول خود را در بازار داخلی به فروش برساند و چه از طریق صادرات، قطعا نیاز است درآمد حاصل از فروش محصولات خود را دریافت کرده و دوباره بتواند مواد اولیه مورد نیاز خود را تهیه کند. همچنین دستمزد کارگران خطوط تولید شرکت خود را پرداخت کرده و سایر هزینه های جانبی را نیز تامین کند. وقتی این قوانین سخت گیرانه را مسئولین بدون در نظر داشتن بسیاری از مولفه ها، وضع می کنند، باعث خواهد شد تا سرعت و مقدار صادرات به شدت کاسته شود. افزایش نرخ ارز در سال گذشته، با وجود تمام ایرادها، می توانست موجب جهش صادرات شود ولی با تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های غلطی که اعمال شد، مشاهده کردیم که صادرات نه تنها افزایش پیدا نکرد بلکه کاهش چشمگیری هم داشت.

قوانینی که مانع تولید هستند

حقیقی تاکید کرد: موانع قانونی، همه صنایع کشور به خصوص صنعت آلومینیوم را تحت تاثیر منفی قرار داده است. علاوه براین، قوانینی که در مورد ورود موقت کالا هم لحاظ شده است، دردسرساز است.

وی یادآور شد: متاسفانه با وجود تذکرهای فراوان برای رفع چالش ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت به شدت کند عمل می کند و نامه های ابلاغ شده به این وزارتخانه مدام در واحدهای مختلف آن پاس کاری می شوند.

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع آلومینیوم ایران در پایان گفت: سندیکای صنایع آلومینیوم ایران، تنها نهاد تخصصی صنعت آلومینیوم در کشور است که می تواند مواد معدنی تا محصول نهایی همه رسته های این صنعت را در بر بگیرد. این انجمن، می تواند بازوی کارشناسی و کمکی بزرگی برای وزرتخانه تلقی شود اما متاسفانه وزارتخانه هیچ توجهی ندارد و نامه ها تنها بایگانی می شوند. اگر به موقع به این تذکرات و نامه های ارسالی از سوی سندیکای صایع آلومینیوم ایران، رسیدگی شود، حداقل می توان جلوی تکرار اشتباهات مذکور را گرفت که حتی در این روزهای پایانی دولت فعلی نیز ادامه دار است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار