خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
پنجشنبه، 16 اردیبهشت 1400 - 10:15   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  آگهی شناسایی و بکارگیری نیروی قراردادی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر
  افزایش 4 درصدی تولید معادن مس جهان/ قیمت جهانی مس در چند قدمی 10 هزار دلار شدن
  با افزایش تولید، آمار ابتلا به کرونا در فولاد مبارکه بسیار پایین است
  شمار پروانه های بهره برداری معادن سبزوار ۲ برابر شده است
  همه وظیفه داریم پاسخگوی مطالبات کارگران باشیم
 
   اخبار ورزشی  
  مذاکره فدراسیون فوتبال با برانکو برای تیم ملی
  آخرین خبر از انتخاب جانشین فراز کمالوند در استقلال
  استقلال در انتظار لیست فرهاد مجیدی
  فوری ؛ شکایت الاهلی از استقلال بابت استفاده از میلیچ
  شکایت رسمی الاهلی از استقلال | تیم عربستانی مستنداتش را از داخل ایران گرفت؟
  دردسر عجیب شجاع خلیل زاده پس از دیدار با پرسپولیس
  فنونی‌زاده: شیوه جدایی کمالوند از استقلال صحیح نبود
  حسینی: امسال ماجرای قهرمانی پیچیده است
  یزدانی: باید داربی را ببریم
  شکایت الاهلی از استقلال به AFC / خطر بیخ گوش آبی‌پوشان + سند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 203742صفحه نخست » اکتشافات معدنییکشنبه، 5 اردیبهشت 1400 - 11:31
رویکرد ایمیدرو در سال " تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها"
 رویکرد ایمیدرو در سال " تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها"دنیای معدن -حوزه معدن و صنایع معدنی به رغم پیچیده گی های ناشی از تحریم، توانسته در سایه راهبری ایمیدرو و استراتژی های به روز شده، به عنوان بخشی پیشرو در تولید، اشتغال، توسعه زیرساخت ها، صادرات و همچنین کاهش فاصله طبقاتی عمل کند و مهمتر آنکه در کوران تحریم ها، اقتصاد غیرنفتی را در عمل به آزمون بگذارد و بخش قابل توجهی از شعارهای سال مد نظر مقام معظم رهبری را محقق سازد.
  
وجیه اله جعفری
معاونت وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس هیات عامل ایمیدرو

حوزه معدن و صنایع معدنی به رغم پیچیده گی های ناشی از تحریم، توانسته در سایه راهبری ایمیدرو و استراتژی های به روز شده، به عنوان بخشی پیشرو در تولید، اشتغال، توسعه زیرساخت ها، صادرات و همچنین کاهش فاصله طبقاتی عمل کند و مهمتر آنکه در کوران تحریم ها، اقتصاد غیرنفتی را در عمل به آزمون بگذارد و بخش قابل توجهی از شعارهای سال مد نظر مقام معظم رهبری را محقق سازد. سبقت گرفتن صادرات این بخش از صنایع پتروشیمی طی سال های اخیر یکی از برجسته ترین اثرات توجه به زنجیره معدن بوده است. هرچند این مهم از دهه گذشته شروع شده و در واپسین سال های قرن گذشته به نتیجه رسیده اما توانسته چشم اندازی وسیع در رشد ظرفیت های تولیدات، افزایش سرمایه گذاری ها و توسعه اشتغال ایجاد کند.
 

در سال "جهش تولید" شاهد افزایش قابل توجه تولیدات صنایع معدنی از جمله آلومینیوم، طلا، کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد و مس کاتد شرکت های بزرگ بودیم به طوری که این محصولات بین 5 تا 60درصد رشد را به ثبت رساندند.
طی هفت سال منتهی به پایان 98 برای بیش از 15 هزار نفر، اشتغال مستقیم و برای 58 هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و طی سال 99 نیز برای بیش از 1280 نفر به طور مستقیم و 6250نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است. از نکات بارز عملکرد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران – به عنوان بازوی توسعه وزارت صنعت معدن و تجارت- توجه به حوزه هایی بوده که به رغم پتانسیل های تولیدی و اشتغالی، پیشتر چندان مورد توجه نبودند. فعال سازی طرح احیای معادن کوچک و متوسط با همکاری تشکل های بخش خصوصی و مشارکت شرکت های بزرگ معدنی و صنایع معدنی یکی از همین موارد بوده است به طوری که این طرح تا پایان پاییز گذشته، هدف کل سال قبل را محقق کرد و در ماه های پس از آن، از هدف فعال سازی 200 معدن برای سال 99، پیشی گرفت. این طرح، علاوه بر منافعی که برای مناطق مربوطه دارد، روشی نوین برای تامین خوراک شرکت های بزرگ شده است.

از دیگر سو همکاری همه جانبه با تشکل ها و مراکز دانشگاهی به منظور تدوین طرح جامع توسعه گوهرسنگ ها (سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی) – که مورد توجه مقامات ارشد نظام قرار دارد- یکی از دیگر راهبری هایی است که از سوی ایمیدرو به انجام رسید. این بخش با سرمایه های اندک، قابلیت به سزایی در ایجاد شغل و درآمدزایی دارد.


توجه به زیرساخت ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از دیگر اقداماتی است که شعار سال را عملی می سازد. تامین آب از خلیج فارس، در نیمه دوم سال 99 به عینیت رسید و در پایان سال گذشته سه استان هرمزگان، کرمان و یزد تحت راهبری ایمیدرو و کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی و با مشارکت شرکت های بزرگ، از منبعی جدید برای تامین آب بهره گرفتند. به تازگی فازهای دوم تا چهارم نیز برای انتقال آب از دریاهای جنوبی به استان های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با تامین آب صنایع و معادن، در مسیر "تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" حرکت خواهد کرد.


توجه به توسعه مناطق ویژه اقتصادی در هرمزگان (منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس) با هدف توسعه صنایع معدنی به ویژه فولاد، درآمدزایی و افزایش صادرات، از سوی ایمیدرو طرح ریزی و و با مشارکت شرکت های بزرگ اجرایی شده است. این مهم در مناطق ویژه لامِرد و پارسیان نیز اجرایی شده است. منطقه لامرد در ابتدای سال گذشته شاهد افتتاح بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم ایران شد و پارسیان نیز در زمستان گذشته، نخستین اسکله اختصاصی را افتتاح کرد و طرح های متعددی را نیز با مشارکت بخش خصوصی کلید زد. از سوی دیگر به زودی سواحل مکران در چابهار نیز در اقدامی مشابه، میزبان صنایع معدنی و تولیدات این بخش می شوند.


ایمیدرو به عنوان سازمان راهبر، در نقشه استراتژی سال 1400-1402 رشد متوازن ظرفیت های تولید (زنجیره معدن و صنایع معدنی)، افزایش خوداتکایی در دانش، ساخت تجهیزات و بومی سازی را به عنوان یک "ارزش" پیش رو قرار داده است.

از سوی دیگر این سازمان راهبری و نظارت خود را در فعالیت های همچون افزایش اکتشاف و ذخایر مواد معدنی، تامین مالی، مشارکت در تامین زیرساخت، ارتقای توان پیمانکاران و نیز کاهش ریسک و توسعه تعاملات را در قالب "فرایندهای ارزش افزا" اجرایی خواهد کرد. علاوه بر این، مدیریت سرمایه های انسانی و اطلاعاتی را با هدف "توانمندسازی" انجام خواهد داد به طوری که بخش معدن و صنایع معدنی فضای مساعدتری برای تحقق اهداف پیش رو داشته باشد.


یکی دیگر از برنامه هایی که در سال "تولید؛ پشتیبانی ها، مانع زدایی ها" به ثمر می نشیند تفاهمنامه ای است که بین ایمیدرو، بانک صنعت و معدن و معاونت طرح و برنامه وزارت صمت به امضا رسیده، قرار است تا سقف 12هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار صنعت و معدن قرار گیرد که نیمی از این رقم به شرکت های معدنی و صنایع معدنی تعلق خواهد گرفت. این امر رد واقع به عنوان موتور محرکی برای تولید و توسعه بخش عمل خواهد کرد.


از سوی دیگر تنوع بخشی در تامین مالی یکی از محورهای اقدامات ایمیدرو است که در سال جاری نیز پیگیری خواهد شد. استفاده از ظرفیت بازار بورس به منظور تامین نقدینگی و تشکیل شرکت های سهامی عام پروژه، از دیگر برنامه هایی است که در سال پیش رو "تولید و توسعه" را مورد حمایت قرار می دهد.


به موازات این امر، ایمیدرو در سال گذشته نیز با افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، پشتیبانی از توسعه بخش معدن را برای بخش خصوصی سرعت بخشید. این صندوق علاوه بر صدور انواع بیمه نامه در سال گذشته که از 1100 میلیارد تومان عبور کرد، پرداخت سود یارانه ای به طرح های دانش بنیان، حمایت از خرید ماشین آلات معدنی و ... را نیز عهده دار است. این نهاد حامی بخش تولید، در سال جاری نیز برنامه افزایش سرمایه به هزار میلیارد تومان را به منظور تحقق شعار "تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" پیش رو دارد.


جملگی اقدامات و برنامه های فوق، در مسیر رونق و جهش تولید صورت گرفته و گامی برای پشتیبانی از تولید و اشتغال در بخش معدن و صنایع معدنی به شمار می آید. ایمیدرو با تدوین استراتژی و برنامه های اجرایی، در سال پیش رو با کمک تشکل ها و شرکت های خصوصی، به حمایت از تولید می پردازد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار