خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
شنبه، 28 فروردین 1400 - 03:17   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
 
   اخبار ورزشی  
  مهدی قائدی خریدار سعودی پیدا کرد | غوغای باشوی کوچک استقلال
  هواداران الاهلی:قایدی بزرگ‌ترین استعداد آسیا
  کلک سعودی‌ها نگرفت؛ آسیا هم فهمید فوتبالش صاحب دارد
  نقاط ضعف دفاع استقلال در روزی که ۵ گل به الاهلی زد/ مدافعان نسبت به هم بدبین نباشند
  وزیر پرسپولیسی برد پرگل استقلال را هم سوژه کرد
  عصای سابق پرسپولیس در دستان فرهاد مجیدی
  اعلام بهترین بازیکنان هفته اول لیگ قهرمانان آسیا
  واکنش دیرهنگام مدیر اجرایی پرسپولیس به افتضاح اینستاگرام پرسپولیس
  آیا پرسپولیس به خاطر توهین به هندی‌ها محروم می شود؟ ناظر AFC فاش کرد
  جواب تست سوم پرسپولیسی‌ها مشخص شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 197458صفحه نخست » اکتشافات معدنییکشنبه، 8 فروردین 1400 - 11:31
مانع زادیی در در کسب و‎کار معدنی چگونه محقق می‎شود؟
مانع زادیی در در کسب و‎کار معدنی چگونه محقق می‎شود؟ دنیای معدن - رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران در یادداشتی با اشاره به نامگذاری سال «تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»، به بیان مهم ترین راهکارها در راستای پشتیبانی از صنایع معدنی پرداخته است.
  

به گزارش دنیای معدن، ظرفیت های معدنی کشور همواره به عنوان اهرم قابل اتکا و زیربنای تولید، اشتغال، ارزآوری و ارزش آفرینی کشور شناخته می شوند. با تشدید تحریم های خارجی که به شکل ویژه بخش تولیدات نفت و مشتقات آن را هدف قرار داده است، شاهد نگاه ویژه به بخش معدن به عنوان حوزه ی دارای قابلیت جایگزینی برای تامین درآمدهای مورد نیاز کشور بوده ایم. در نگاه نخست و با توجه به ذخایر کشف شده در کشور و تقاضای جهانی می توان این انتظار را به جا و دارای پشتوانه ی فنی دانست.

در حال حاضر ارزش ذخایر معدنی کشور به میزان 27 تریلیون دلار تخمین زده شده است. اما بکارگیری این ظرفیت ها نیازمند تامین زیرساخت، رفع موانع، ایجاد حمایت قانونی و در یک کلام عزم سیاست گذار برای توسه ی اقتصاد معدنی کشور است.

متاسفانه در سال های گذشته با تنگ نظری و نگاه غیرمنطقی و بدون پشتوانه کارشناسی، شاهد آسیب به اقتصاد معادن کشور بوده ایم. در دو سال گذشته میزان سرمایه گذاری در بخش معدن با کاهش 84 درصدی به نرخ ارزی و 44 درصدی با نرخ ریالی مواجه شده است. عدم ثبات مقررات، ایجاد هزینه های سربار تولید، نبود حمایت کافی در حوزه های مختلف از سرمایه گذار و همچنین تبلیغات جهت دار بر ضد اقتصاد معدنی به این بخش آسیب زده است. این در حالی ست که ایجاد هر شغل در بخش معدن می تواند تا بیش از 7 برابر آن به شکل غیر مستقیم اشتغال زایی کرده و صادرات تولیدات مازاد بر نیاز داخلی نه تنها منابع محدود ارزی کشور را تقویت کند بلکه با ایجاد وابستگی بازار، اهرمی برای تعمیق امنیت ملی کشور باشد.

این وضعیت باوجود تنگنای فعلی نوید ایجاد جهش تولید در بخش معدن و صنایع معدنی در صورت رفع موانع کسب و کار و تولید این بخش را می دهد. مانع زدایی در کسب و کار معدنی از چند طریق میسر است. ایجاد پنجره واحد برای کاهش اعمال سلیقه و اجرایی شدن سریع نرم افزار حقوق دولتی گامی موثر برای رشد فعالیت معدنی است. همچنین پشتیبانی از تولید با توسعه ظرفیت بنادر، ایجاد دیگر زیرساخت های حمل ونقل، تامین مالی تجهیزات مورد نیاز و رفع موانع تجارت مواد معدنی با توجه به جایگاه ایران، سرمایه انسانی ارزشمند و تقاضای بازار در کوتاه مدت اثرات اقتصادی خود را عیان خواهد کرد. بر این اساس تولید در بخش معدن و صنایع معدنی به شکل بارز از مانع زدایی و پشتیبانی سیاست گذار و مجریان اثر خواهد پذیرفت. از دیگر سو اصرار بر سیاست های دستوری، تداوم قیمت گذاری و محدودیت های صادراتی به عنوان زنگ خطر، سرمایه گذاران را از این بخش دور می سازد. باید توجه داشت که سلیقه ی بازار، کالاهای جایگزین و فناوری های در دسترس می تواند در هر دوره به شدت نوع تقاضای بازار را تغییر دهد. در چنین حالتی چابکی در تصمیم گیری، انعطاف در اجرا و نگاه به آمار روز می تواند برگ برنده ی کشور در بهره گیری از ظرفیت های معدنی کشور باشد.

نکته دیگر وضعیت بودجه سال 1400 و کسری قابل توجه منابع آن و تورم احتمالی و البته اجتناب ناپذیر حاصل از سیاست های مالی انبساطی دولت است. این موضوع همواره به عنوان عامل اثرگذار در تصمیم گیری اقتصادی و انحراف منابع به بازارهای غیر مولد و غیر تولیدی است و ایجاد انضباط مالی دولت، کاهش هزینه های غیر ضرور و افزایش شفافیت یکی از نکات کلیدی برای ایجاد امنیت سرمایه گذاری در کلیه ی بخش های اقتصادی به ویژه معادن و صنایع معدنی به دلیل زمانبر بودن پروسه ی اکتشاف تا بهره برداری و فراوری محصول و رسوب بلندمدت سرمایه است.

امید است در سال 1400 شاهد بهبود شاخص های کسب و کار به عنوان عامل ایجاد انگیزه سرمایه گذاران در بخش معادن و صنایع معدنی و شکوفایی هرچه بیشتر ظرفیت های تولیدی این حوزه باشیم.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار