دنياي معدن : قطع مصرف "دارو" براي فرار از كرونا!
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 - 03:54 کد خبر:202667
يك فوق تخصص آسم، آلرژي و ايمنولوژي از مبتلايان آسم به عنوان يكي از گروه هاي در معرض خطر كرونا ياد كرد و با اشاره به مصرف كورتون هاي استنشاقي در درمان اين بيماران، گفت: برخي از بيماران براي پيشگيري از ابتلا به كرونا، مصرف اين كورتون‌ها را خودسرانه قطع مي كنند كه مي تواند بسيار خطرناك باشد.


دكتر سيدحميدرضا مرتضوي در گفت و گو با ايسنا، با بيان اينكه بيماران مبتلا به آسم جزو گروه هاي در معرض خطر بيماري كرونا هستند، گفت: ابتلاي اين بيماران به كرونا به دليل مشكلات ريه آنها مي تواند با خطرات بسيار و علائم شديدتري همراه باشد.

وي افزود: در همين راستا اين بيماران بايد بيش از ساير افراد عادي رعايت پروتكل ها را داشته و در شرايط كرونايي از ترددهاي غيرضروري اجتناب كنند.

مرتضوي با بيان اينكه "كورتون هاي استنشاقي" بخشي از داروهاي بيماران مبتلا به آسم است، گفت: اين كورتون ها موجب تضعيف سيستم ايمني مي شود و اين امر موجب شده برخي بيماران مبتلا به آسم، خودسرانه مصرف داروهاي كورتوني را كنار بگذارند كه مي تواند براي روند بيماري آنها خطرناك باشد.

وي افزود: استفاده از اين داروها تاثير چنداني در بحث ابتلا به كرونا ندارد و افراد اگر اين داروها را خودسرانه قطع كنند دچار تشديد علائم بيماري آسم خواهند شد.

مرتضوي گفت: بيماران مبتلا به آسم هر اقدامي در بحث قطع يا كاهش ميزان مصرف دارو را بايد حتما با پزشك معالج خود در ميان گذاشته و طبق نظر پزشك معالج خود عمل كنند.

اين فوق تخصص آسم، آلرژي و ايمنولوژي در ادامه با بيان اينكه بطور معمول علائم آسم و حساسيت هاي فصلي در فصل بهار بروز پيدا كرده و يا تشديد مي شود، گفت: در اين فصل به دليل گرده افشاني گل ها و يا بروز پديده گرد و خاك بسياري دچار علائم حساسيت فصلي مي شوند كه استفاده از ماسك مي تواند تا حدي به كاهش بروز اين علائم كمك كند.

وي افزود: ماسك هاي سه لايه شايد نتوانند سدي در برابر گرده هاي گل ايجاد كنند، اما استفاده از ماسك هاي N95 در اين زمينه بسيار كمك كننده است.

مرتضوي در پاسخ به اينكه ماسك مي تواند موجب تشديد علائم بيماران مبتلا به آسم شده و نفس كشيدن آنها را دچار مشكل كند، گفت: طبق بررسي هاي صورت گرفته سطح اكسيژن خون افرادي كه ماسك دارند با افرادي كه ماسك ندارند تفاوت معناداري نداشته، بنابراين اين افراد براي حفظ سلامت خود بايد حتما از ماسك استفاده كنند.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه يادآور شد: آسم و آلرژي درمان قطعي ندارند و تنها بايد ماده آلرژن يا حساسيت زا را شناسايي كرده و از آن دوري كرد كه در برخي موارد اين فاصله گرفتن ممكن نيست، چون برخي به گرده هاي گل حساسيت دارند كه در تمام محيط پراكنده است و تنها راه اين است كه افراد از روش هاي درماني كنترلي استفاده كنند.