دنياي معدن : خلق فرصت مبتكرانه در پي تغيير مواد اوليه ورودي به مجتمع فولاد خراسان از گندله به كنسانتره
سه شنبه، 17 فروردین 1400 - 11:35 کد خبر:199422
دنياي معدن -رئيس واحد اتوماسيون ناحيه احيا و گندله سازي مجتمع فولاد خراسان در پي تغيير كاربري تجهيز واگن برگردان اين مجتمع از گندله به كنسانتره گفت: سيستم واگن برگردان به عنوان يكي از مبادي ورودي مواد اوليه با توجه به نيازي كه شركت به تامين گندله پيش از تاسيس واحد گندله سازي داشت، احداث شد.


به گزارش دنياي معدن، اين سيستم به منظور تخليه و انبار گندله استفاده مي شده ولي اكنون با توجه به اينكه كارخانه گندله سازي تاسيس شده ديگر مانند گذشته نيازي به گندله نيست. بنابر اين موضوع، تصميم گيران شركت را برآن داشت تا از سيستم واگن برگردان با هدف تخليه كنسانتره مورد نياز واحد گندله سازي استفاده كنند و در همين راستا پروژه تغيير كاربري اين سيستم در دستور كار شركت قرار گرفت.

فريبرز ناصحي فر ادامه داد: پس از انجام مراحل فني، اجراي پروژه توسط (شركت پاميدكو) آغاز شد. بعد از نصب تجهيزات و ادوات مورد نياز از جمله نوار نقاله ها، ويبره فيدرها، متال دتكتورها، مگنت سپراتور، شوت و غيره توسط پيمانكار مربوطه با هماهنگي واحد طرح و توسعه، تغيير سيستم كنترل و اتوماسيون اين مجموعه در قالب يك سيستم اتوماسيون جديد در دستور كار واحد اتوماسيون قرار گرفت.

وي توضيح داد: نصب و راه اندازي سخت افزاري تجهيزات كه بالغ بر حدود صد سيگنال ورودي و خروجي بود و با نصب rack(ركهاي) مورد نياز و وايرينگ و سيم كشي داخلي تابلوهاي plc  انجام گرفت و در ادامه مراحل فني و آزمون هاي برنامه چه از لحاظ ايمني، فني و توليدي با موفقيت انجام شد.

لازم به يادآوري است كه به رغم اينكه كاربري سيستم تغيير يافته ولي اين امكان در نظر گرفته شده است تا بتوان از واگن برگردان همچنان جهت تخليه گندله در شرايط اضطرار نيز بهره برد. اجراي اين پروژه باعث كاهش هزينه هاي حمل و نقل، كاهش توقفات به دليل كمبود مواد اوليه، افزايش سرعت و سهولت در تخليه و انبار مواد اوليه و مواردي از اين دست شده است. با اجرا و راه اندازي اين پروژه توسط پرسنل پيمانكار و واحد اتوماسيون، گام ديگري در جهت افزايش پايداري توليد و ذخيره سازي مواد اوليه  بيش از پيش در مجتمع «فولاد خراسان» برداشته شد.