دنياي معدن : حركت بازار طلا به سوي آرامش و تعادل
دوشنبه، 16 فروردین 1400 - 05:32 کد خبر:199050
دنياي معدن - رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران گفت: پيش بيني ما اين است كه در سال ۱۴۰۰ در مقايسه با سال گذشته به طور كلي وضعيت بازار طلا بهتر خواهد شد، اين بهبود به معناي ايجاد تعادل و ثبات در اين بازار است و نوسان زيادي را شاهد نخواهيم بود.


به گزارش دنياي معدن، روند نزولي قيمت طلا و سكه بعد از تعطيلات عيد و شروع سال جديد، انتظارها براي تداوم اين روند تا رسيدن به نقطه تعادل و ايجاد ثبات نسبي در بازار را افزايش داده است.

چشم انداز روابط خارجي و امكان احياي برجام و رفع تحريم ها، خوش بيني به آينده بازار ارز و كاهش قيمت دلار را افزايش داده است. از آنجايي كه قيمت دلار به صورت مستقيم بازار طلا را تحت تأثير قرار مي دهد خوش بيني به آينده بازار طلا و رسيدن به ثبات و آرامش در اين بازار نيز كمتر از بازار دلار نيست.

آينده بازار در سال جاري

در اين مورد «ابراهيم محمدولي»، رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران به خبرنگار اقتصادي ايرنا گفت: هرچند آينده نگري در باره قيمت طلا كار دشواري است، اما با توجه به تجارب گذشته مي توان پيش بيني كرد كه امسال وضعيت بازار طلا بهتر از پارسال خواهد شد. يعني عرضه و تقاضا و به طور كلي داد و ستد بيشتر خواهد شد.

وي، ضمن اشاره به روند كاهشي قيمت بعد از تعطيلات اظهار داشت: وقتي بازار به سمت ثبات و تعادل حركت كند قيمت ها نيز به ثبات خواهد رسيد. هرچند نمي توان براي مثال انتظار داشت قيمت طلاي ۱۸ عيار از كانال يك ميليون توماني به كانال ۶۰۰ يا ۷۰۰ هزار توماني وارد شود، اما ممكن است در دامنه حدود ۱۰ درصد نوسان داشته باشد.

كاهش تقاضا براي طلاي آب شده

محمد ولي با اشاره به افزايش تقاضا براي طلاي آب شده در اواسط سال گذشته عنوان داشت: امسال به نظر مي رسد گرايش به طلاي آب شده كم و تقاضا براي مصنوعات طلا بيشتر باشد. زيرا خريد و فروش طلاي آب شده نيازمند دانش و اطلاعات فني است و بيشتر در ميان فعالان صنعت طلا رايج است تا مردم عادي. مواردي پيش آمده و افرادي به اتحاديه مراجعه كرده اند كه دست به خريد و فروش اين نوع طلا زده و ضرر كرده اند. ريسك معامله در اين نوع طلا بالا است و به همين خاطر بيشتر افراد متخصص سراغ آن مي روند.

ماه رمضان امسال بهتر از پارسال خواهد بود

رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران درباره نزديكي ماه مبارك رمضان و اثر آن بر بازار طلا نيز گفت: به طور معمول در ماه رمضان شرايط به گونه اي است كه تقاضا براي خريد كاهش مي يابد و مردم به دليل روزه داري و عبادت كمتر به سمت خريد طلا گرايش پيدا مي كنند. با اين حال به نظر مي رسد كه داد و ستد طلا در ماه رمضان امسال بهتر از رمضان سال گذشته باشد و حجم معاملات افت زيادي نداشته باشد.

به گزارش ايرنا، طبق آخرين گزارش ها در روز گذشته، ارزش هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد به رقم ۱۰ ميليون و ۶۸۰ هزار تومان رسيد و سكه تمام بهار آزادي طرح قديم نيز ۱۰ ميليون و ۴۰۰ تومان معامله شد.

همچنين نيم سكه بهار آزادي ۶ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سكه چهار ميليون و ۱۰۰ هزار تومان و سكه يك گرمي هم ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان قيمت خورد.

علاوه بر اين، در بازار طلا نيز نرخ هر گرم طلاي ۱۸ عيار به يك ميليون و ۵۷ هزار تومان رسيد.

هر مثقال طلا نيز به قيمت چهار ميليون و ۵۸۳ هزار تومان معامله شد.

اونس جهاني طلا نيز امروز يك هزار و ۷۳۱ دلار فروخته شد.