دنياي معدن : صرفه جويي ۳۰ درصدي ارزي با توليد ورق هاي فولادي داخلي
شنبه، 23 اسفند 1399 - 12:00 کد خبر:195195
دنياي معدن - امروز از مهمترين موضوعاتي كه در خصوص خط انتقال سوخت ‎هاي فسيلي در كشور وجود دارد، مي توان به دانش فني و كيفيت لوله هاي انتقال اشاره كرد.


به گزارش دنياي معدن، تلاش هاي مهندسان كشورمان منجر به پيشروي مناسبي در پروژه گوره جاسك شد، در پي اين پروژه، بسياري از موانع براي صادرات ميعانات و گاز پارس جنوبي رفع و سبد صادرات انرژي كشور سنگين تر مي شود. از جمله موضوعاتي كه در اين زمينه اهميت دارد توان توليد ورقه هاي فولادي در كشور است.

واقعيت اينكه صنعت فولاد در سخت ترين شرايط تحريمي توانسته به مسير خودش ادامه دهد، در واقع جهش توليد و اهميت توليد در كشور نبايد صرفا يك شعار باشد و نبايد آن را به ديد يك شعار سالانه در نظر گرفت.

آنچه در طول سال هاي گذشته در نامگذاري ها وجود دارد، اين است كه شعار هر سال به سال آتي بايد منتقل و سياست هاي جديد سال آينده نيز بايد به آنها اضافه شود. جهش توليد نيز به همين معناست و نبايد سياست هاي جهش توليد در سال ۱۴۰۰ متوقف شوند، بلكه بايد سياست هاي جديد سال آتي به اين راهبرد افزوده شود.

اكنون بايد توان رقابتي قابل ملاحظه توليدكنندگان فولاد را باور كرد، زيرا منجر به صرفه جويي قابل توجهي مي شود و بهاي تمام شده هر تن ورق API ( مورد مصرف در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي) كه از خارج كشور وارد مي شود، تقريبا ۳۰ درصد بيشتر از توليد داخلي است و با يك حساب ساده مي توان با استفاده از محصول داخلي و توليد اين محصول براي خطوط لوله داخل كشور نه تنها بهاي تمام شده ي كمتري داشت، بلكه با اجراي آن مي توان از خروج ميليون ها دلار ارز از كشور جلوگيري كرد.
حسام خوشبين فر- كارشناس صنعت فولاد