دنياي معدن : ايميدرو در حوزه معادن شهرستان خوسف مشاركت كند
شنبه، 1 آذر 1399 - 09:10 کد خبر:169165
دنياي معدن - فرماندار خوسف خواستار مشاركت ايميدرو در توسعه معادن شهرستان شد و گفت: توسعه سرمايه گذاري در حوزه معادن مي تواند در راستاي توسعه اشتغال و تسريع در بهره برداري معادن بسيار ارزشمند باشد.


به گزارش دنياي معدن، محمدعلي آخوندي در ديدار با استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: شهرستان خوسف داراي پتانسيل ها و ظرفيت هاي بالقوه اي است كه با رشد و شكوفايي اين ظرفيت ها مي توان زمينه توسعه اين شهرستان را بيش ز گذشته فراهم كرد.

وي، خوسف را زادگاه بسياري از بزرگاني از استان و كشور دانست و افزود: ابن حسام عارف و شاعر قرن نهم، خاندان آيت الله عبادي، دكتر شكوهي اولين وزير آموزش و پرورش جمهوري اسلامي و بزرگاني همچون راشد محصل بوده است.

فرماندار خوسف با اشاره به قابليت ها و پتانسيل هاي اين شهرستان گفت: خوسف به عنوان قطب كشاورزي و معادن استان شناخته شده و اين ظرفيت مي تواند به عنوان پيشران توسعه اقتصادي خوسف مطرح باشد.

توسعه صنايع فرآوري در حوزه معادن و كشاورزي خراسان جنوبي افزايش يابد6500 ميليارد ريال تسهيلات بانكي به بخش خصوصي حوزه معادن اعطاء شد36 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري در حوزه معادن كرمان انجام شده است

آخوندي بيان كرد: 37 معدن فعال در شهرستان خوسف وجود دارد كه اشتغال بسيار خوبي را ايجاد كرده و در حال حاضر نيز 3 كارخانه فرآوري در سه معدن طلاي كودكان، شادان و مس قلعه زري در حال احداث است.

وي ادامه داد: ايجاد زيرساخت هاي معادن دهستان قلعه زري به عنوان يكي از اولوليت ها در بخش توسعه معادن در دهستان قلعه رزي مطرح است كه ايجاد پست 132 كيلووات براي معادن و تامين گاز از نيازهاي معادن شهرستان است.

فرماندار خوسف، خواستار مشاركت ايميدرو در توسعه معادن شهرستان شد و ادامه داد: توسعه سرمايه گذاري در حوزه معادن مي تواند در راستاي توسعه اشتغال و تسريع در بهره برداري معادن بسيار ارزشمند باشد.

آخوندي با اشاره به اينكه مجتمع گلخانه اي محمديه به عنوان بزرگترين مجتمع گلخانه اي استان با داشتن 54 واحد گلخانه اي در مساحت 30 هكتار فعاليت مي كند و در طرح نهضت گلخانه اي كارهاي اجرايي فاز دوم اين گلخانه در حال انجام است.

وي با اشاره به شيوع بيماري كرونا و برگزاري كلاس هاي آموزشي ويژه اين قشر بر پايه اينترنت و صدا و سيما گفت: توسعه شبكه هاي صدا و سيما و پوشش دهي شبكه تلفن همراه يكي از اولويت هاي شهرستان در مقطع كنوني است كه اميدواريم در اين راستا اقدامات بيشتري صورت پذيرد.

فرماندار خوسف اظهار داشت: در بحث شيوع بيماري كرونا اين شهرستان در وضعيت نارنجي است و از روز شنبه اول آذرماه محدوديت هاي متناسب با اين وضعيت در شهرستان اجرايي خواهد شد.

آخوندي از آمادگي همه دستگاه هاي اجرايي جهت اجرايي شدن اين محدوديت ها خبر داد و اظهار داشت: محدوديت ها براي حفظ سلامت مردم است و در اين راستا از همه ظرفيت هاي موجود استفاده خواهد شد.

وي ايجاد شبكه فاضلاب و تصفيه خانه در شهر خوسف را يكي از ضرورت هاي مركز شهرستان دانست و افزود: طي مكاتباتي توسط وزير نيرو به سازمان مديريت و برنامه ريزي دريافت رديف اعتباري ملي جهت اجراي اين پروژه انجام شده اما متاسفانه تاكنون رديف ملي جهت اجراي اين پروژه تعريف نشده است.

فرماندار خوسف هزينه اجراي اين طرح را بيش از 80 ميليارد تومان عنوان كرد و افزود: با توجه به وضعيت شهر خوسف اجراي اين پروژه به عنوان يكي از معضلات بسيار مهم مركز شهرستان است.

وي ادامه داد: اين شهرستان در بخش گردشگري داراي ظرفيت هاي بسيار مهمي است و با شيوع بيماري كرونا بيش از يك ميليارد و 700 ميليون تومان بخش گردشگري شهرستان خسارت وارد شده است.

آخوندي بر تكميل جاده مواصلاتي خوسف به ناي بند تاكيد كرد و افزود: با تكميل اين جاده مسير مواصلاتي به ميزان 120 كيلومتر كوتاه تر خواهد شد.

وي ادامه داد: ظرفيت هاي بسيار مهمي در بحث گردشگري همچون دق و كوير اكبرآباد، روستاهاي هدف گردشگري خور و آرك و بين آباد، مجتمع هاي زيارتي و مذهبي همچون مزار شاه سليمان علي، مزار حضرت ابوالقاسم (ع) روستاي نصرآباد و مچتمع فرهنگي و مذهبي بلنجير و آرامگاه ان حسام وجود دارد كه با معرفي و ايجاد زيرساخت هاي لازم ميتوان در زمينه گردشگري تحولي در شهرستان ايجاد شود.

فرماندار خوسف اظهار داشت: در بخش كشاورزي ظرفيت هاي بسيار خوبي در اين شهرستان وجود دارد به طوريكه بيش از 8 هكتار پنبه مله، 12 هكتار گل نرگس و يك هزار 650 هكنتار سطح زير كشت عناب به عنوان سه محصول استراتژيك خوسف و استان شناخته شده مي شود.

استاندار خراسان جنوبي نيز در اين ديدار بر لزوم توجه به صنايع فرآوري كشاورزي و معدني در خوسف تأكيد كرد.

حميد ملانوري خاطرنشان كرد: با توجه به ظرفيت هاي معدني بسيار خوبي كه در خوسف وجود دارد، احداث و راه اندازي واحدهاي فرآوري اين كاني ها بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي ادامه داد: در بحث محصولات كشاورزي نيز با توجه به اين كه اين شهرستان در توليد عناب و گل نرگس و همچنين گلخانه قابليت هاي منحصر به فردي دارد بايد به توسعه شرايط موجود و راه اندازي صنايع فرآوري توجه شود.