دنياي معدن : بهره برداري از معادن سيمان بايد متوقف شود
جمعه، 30 آبان 1399 - 07:29 کد خبر:168993
دنياي معدن - عضو شوراي شهر گفت: طبق قانون، بهره برداري از معادن سيمان ماسه و شن بايد توسط شهرداري متوقف شود.


به گزارش دنياي معدن، حسن خليل آبادي در گفتگويي؛ افزود: كارخانه سيمان تهران بيش از نيم قرن است كه در شهر ري قرار دارد و كارخانه سيمان ري هم در محلي پائين تر از آنجا است. اين ۲ كارخانه در شهر ري فعال هستند و محيط زيست با در نظرگرفتن شرايط فصلي و آلودگي هوا بايد اقدام به تعطيلي چنين واحد هايي كند.
وي گفت: كارخانه سيمان ري به علت آلايندگي تعطيل شد. واحد ۶ كارخانه سيمان تهران هم بايد تعطيل گردد. همه مي دانند كه سيمان جزو صنايع آلاينده است و از طرفي هم در آنجا معدني است كه از آن برداشت مي شود و لازمه برداشت از معدن كند و كاو و انفجار كوه است.
خليل آبادي افزود: هم اكنون حفره هايي در آنجا به وسعت چند هكتار و به عمق چند ۱۰ متر ايجاد شده است. يعني كوهي كه منظر طبيعي است و در دنيا از آن استفاده مي شود و حتي با پسماند كوه درست مي كنند در حال از بين رفتن است.
وي گفت: نكته بعدي به آلايندگي اين برداشت از كوه مربوط مي شود. ماشين آلات و دستگاه ها منبع آلودگي است. حالا مي گويند ما موقع برداشت آب مي پاشيم مگر آب پاشيدن مانع گردوخاك و مانع ذرات معلق مي شود؟
خليل آبادي افزود: تردد ماشين هاي سنگين و مختلف در آن منطقه را اگر كنار هم بگذاريم آلايندگي بسيار زيادي ايجاد مي كنند. متخصصان مي دانند كه توليد سيمان و حتي كارخانه سيمان جزو صنايع آلاينده است.
وي گفت: كوه بي بي شهربانو يك كوه تاريخي و ميراث فرهنگي بين المللي است. بقعه بي بي شهربانو را از قاره هند و كشور هاي جنوب شرق آسيا مي آيند زيارت مي كنند. سه اثر ميراثي در آنجا داريم؛ گنبد اينانج و برج نقاره خانه و بقعه بي بي شهربانو كه ثبت ميراثي شده است.
خليل آبادي افزود: اين ها در حريم بنا هاي ميراثي معدن ايجاد كرده و برداشت مي كنند. هر طرف اين كارخانه را بگيريد، مي بينيد به ميراث فرهنگي، ميراث طبيعي و ميراث تاريخي لطمه مي زند و آلايندگي ۱۰۰ درصد دارد. يعني كسي نيست كه بيايد بگويد سيمان آلايندگي ندارد.
وي گفت: اگر آلايندگي ندارد چرا وقتي هوا آلوده مي شود آن را تعطيل مي كنند؟ بخش اعظمي از آلودگي شهر تهران مربوط به صنايع آلاينده است. درباره فعاليت كارخانه سيمان تهران توضيحاتي مي دهند و مي خواهند آن را توجيه كنند. من خودم كارگرزاده هستم و با بيكاري كاركنان آنجا موافق نيستم، ولي چرا ما آنجا را به يك فضاي گردشگري تبديل نكنيم؟
خليل آبادي افزود: كارگران اين كارخانه بايد تا آخر عمرشان با آسم و سرطان ريه زندگي كنند. بهتر است در يك محيط گردشگري امكانات ديگري به آن ها داده شود تا بتوانند از اين طريق ارتزاق كنند.
وي گفت: چرا بايد اهالي شهر ري با كار هاي آلاينده و كار هايي كه مخل محيط زيست هست برايشان شغل ايجاد شود؟ مگر نمي توانند با گردشگري براي همين كارگر ها شغل ايجاد كنند؟ حرف ما جان و سلامت مردم است و هرگز به دنبال بيكار شدن كارگر ها نيستيم.
خليل آبادي افزود: ما بايد به اقتصاد هم توجه كنيم. اما اقتصاد مناسب و سازگار با محيط زيست و سبز. امروز اين اقتصاد در دنيا و شهر ها اجازه فعاليت دارد يعني كارخانه هايي از اين دست بايد خارج از شهر بروند، اين يك قانون است.
وي گفت: ماده ۶۰ برنامه سوم شهرداري مي ويد بهره برداري از معادن سيمان ماسه و شن بايد توسط شهرداري متوقف شوند. من از شهرداري مي خواهم كه هر نوع بهره برداري چه در شهر ري و چه در مناطق ۱۸ و ۱۹ كه شن و ماسه و سيمان بهره برداري مي كنند، متوقف نمايند، چون براي سلامت مردم آلودگي ايجاد مي كند.