دنياي معدن : با افزايش ذخاير معدني؛ نخلك پير جاني دوباره گرفت
دوشنبه، 12 آبان 1399 - 05:58 کد خبر:166353
دنياي معدن -ميزان ذخيره قطعي معدن سرب نخلك از ۴۲۶ هزار تن به يك ميليون و ۵۰ هزار تن افزايش يافت.


به گزارش دنياي معدن به نقل از روابط عمومي شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران، عارف باقري؛ مدير نظارت مجتمع معدني سرب نخلك با بيان اين مطلب گفت: از آنجاييكه اكتشاف از اصول و راهبردهاي اصلي شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران بوده و با توجه به ابلاغ نقشه راه و برنامه هاي مدون به تمامي واحد هاي زير مجموعه ايمپاسكو جهت توسعه ي كمي و كيفي امور اكتشاف، مجتمع معدني سرب نخلك موفق به دريافت گواهي كشف و ثبت ذخيره ي قطعي يك ميليون و پنجاه هزار تني شد.

باقري در ادامه افزود:  با توجه به سرمايه گذاري و برنامه ريزي ميان مدت انجام شده توسط شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران، ميزان ذخائر قطعي معدن نخلك از رقم ۴۲۶ هزار تن به يك ميليون و ۵۰ هزار تن افزايش يافت و شاهد رشد ۲٫۵ برابري در ميزان ذخاير اين معدني قديمي هستيم.

مدير نظارت مجتمع معدني سرب نخلك خاطر نشان كرد: اين افزايش حجم ذخيره تنها در بخش اول رونمايي از ذخائر اكتشافي معدن نخلك است و با تكميل زنجيره اكتشاف، به زودي شاهد افزايش ذخيره ماده معدني تارقم تقريبي ۶ ميليون تن نيز خواهيم بود.

باقري با اشاره به لزوم توجه به توسعه ي همگون اكتشاف همزمان با نگاه به توليد و استخراج، از ابتداي واگذاري راهبري مجتمع از سال ۹۶ و تاكنون علاوه بر تهيه انواع نقشه هاي زمين شناسي، توپوگرافي، تكتونيكي، بكار گيري انواع روش هاي ژئوفيزيكي در عمق، با استفاده از توان فني و مهندسي تيم اكتشاف مجتمع، بالغ بر ۱۲ هزار متر حفاري مغزه گيري و حفر ۲ هزار متر مكعب ترانشه و استقرار ۶ دستگاه حفاري در محدوده هاي داراي پتانسيل مجتمع صورت پذيرفته تا همزمان با افزايش ميزان توليد، دغدغه اي بابت تامين خاك و خوراك و تامين آتيه مجتمع نداشته باشيم.

وي افزود: در ابتداي سال ۹۹ نيز معدن چاه خربزه نيز كه در ۱۱ كيلومتري مجتمع معدني سرب نخلك قرار دارد، نسبت به اخذ گواهي كشف سرب و روي از مراجع ذيصلاح اقدام كرده است.

گفتني است مجتمع سرب نخلك در فاصله ۱۲۵ كيلومتري شمال شرق نائين و ۴۵ كيلومتري شمال شرق انارك در حاشيه كوير مركزي ايران و در استان اصفهان واقع شده است.