دنياي معدن : سالانه يك ميليون تن ماده معدني طلا در تكاب فرآوري مي شود
یکشنبه، 4 آبان 1399 - 13:58 کد خبر:165089
دنياي معدن - معاون امور معادن و صنايع معدني سازمان صنعت، معدن وتجارت استان آذربايجان غربي گفت: سالانه يك ميليون و ۸۵ هزار تن ماده معدني طلا در تكاب استخراج و فرآوري مي شود.


به گزارش دنياي معدن، پريسا عابدپور در خصوص آخرين وضعتي فعاليت معادن طلاي تكاب اظهاركرد: در شهرستان تكاب ۶۰ معدن داراي پروانه بهره برداري معتبر با حجم سرمايه گذاري بيش از يك هزار و ۴۳۰ ميليارد ريال فعاليت مي كند كه از اين تعداد ۲ معدن طلاي بزرگ با استخراج و فرآوري سالانه يك ميليون و ۸۵ هزار تن ماده معدني طلا است.

وي مجموع استخراج ۶۰ معدن تكاب را سالانه يك ميليون و ۸۴۰ هزار و ۹۷۵ تن انواع مواد معدني با اشتغال يك هزار و ۳۸۴ نفر به صورت مستقيم عنوان كرد و افزود: براي معادن طلاي تكاب نيز يك هزار و ۱۸ ميليارد ريال سرمايه گذاري شده كه زمينه اشتغال ۷۱۵ نفر را فراهم كرده است.

عابدپور در خصوص مشكل خام فروشي مواد معدني در استان و راهكاري هاي رفع اين مشكل اظهاركرد: خروج مواد معدني به شكل خام از استان و كشور ضربه اساسي بر بنيان ها و درآمدهاي اقتصادي استان و حتي كشور وارد مي كند كه در اين زمينه جلوگيري از خام فروشي مواد معدني جهت ايجاد ارزش افزوده براي استان ضروري است.

معاون امور معادن و صنايع معدني سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربايجان غربي ادامه داد: براي جلوگيري از خام فروشي انواع سنگ هاي تزئيني استخراج شده از معادن تكاب يك واحد سنگ بري بزرگ مقياس احداث مي شود تا مواد استخراج شده بعد از فرآوري از اين شهرستان خارج شود و ارزش افزوده آن نيز به اين شهرستان باز گردد.

وي در خصوص وضعيت معادن استان نيز خاطرنشان كرد: به دليل شيوع ويروس كرونا به همراه ايجاد محدوديت هاي فاصله گذاري اجتماعي و منع تردد بين شهري از ابتداي سال جاري تاكنون تنها ۸ فقره پروانه اكتشافي در استان صادر شده است.

عابدپور با بيان اينكه امسال براي ۱۹ محدوده اكتشافي، گواهي كشف صادر شده است، گفت: همچنين در اين مدت در استان ۲۴ فقره پروانه بهره برداري با ظرفيت استخراج ۵۴۰ هزار تن و ذخيره قطعي بيش از ۱۲ ميليون تن صادر شده كه با به بهره برداري رسيدن اين معادن زمينه اشتغال براي بيش از ۱۶۱ نفر به صورت مستقيم فراهم شده است.

عابدپور عنوان كرد: براي به بهره برداري رسيدن معادن فوق بيش از ۲۱۸ ميليارد ريال سرمايه گذاري انجام شده كه نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از لحاظ تعداد پروانه ۹ درصد و از لحاظ حجم سرمايه گذاري بيش از ۱۵ درصد رشد داشته است.

هم اكنون در آذربايجان غربي ۱۸۴ محدوده اكتشافي داراي پروانه اكتشاف معتبر، ۴۳ معدن داراي گواهي كشف و ۴۹۲ معدن به بهره برداري با ايجاد اشتغال براي ۵ هزار و ۲۲۴ نفر فعال است.