خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
یکشنبه، 22 تیر 1399 - 06:31   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  افزایش۲هزار میلیارد تومانی سود شرکت مس با بهره برداری از طرح مس درآلو و دره زار کرمان
  لزوم پایان دادن به خام فروشی در بخش معدن
 
   اخبار ورزشی  
  رضاییان: اگر تصمیم بر لغو دیدار با استقلال بود، باید از ۷۲ ساعت قبل به ما می‌گفتند
  حادثه شدید برای سرژیک تیموریان
  گزارش زنده؛ استقلال ۰ – تراکتورسازی ۰
  دشتی، اولین اخطاری زودهنگام مسابقه
  یک بازیکن تیم فوتبال استقلال به کرونا مبتلا شد
  ترکیب تراکتور برابر استقلال اعلام شد
  ترکیب استقلال مقابل تراکتور
  حاشیه بازی سپاهان و پارس‌|مدیرعامل پارس‌جنوبی در ورزشگاه/ درخواست قلعه‌نویی از داور
  ترکیب استقلال مقابل تراکتور مشخص شد
  دیدار اسکوچیچ با مجیدی و کادرفنی استقلال
- اندازه متن: + -  کد خبر: 140628صفحه نخست » سنگ آهنیکشنبه، 19 آبان 1398 - 09:38
عوارض ۲۵ درصدی سنگ آهن، مانعی برای صادرات هدفمند
 عوارض ۲۵ درصدی سنگ آهن، مانعی برای صادرات هدفمند دنیای معدن - رئیس انجمن سنگ آهن گفت: با عوارض ۲۵ درصدی، محصولات برخی از معادن که بازار داخلی ندارند را از بازار صادراتی خارج می کنیم.
  

به گزارش دنیای معدن، مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن در گفت وگویی، با اشاره به بحث عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات سنگ آهن، گفت: عوارض برای سنگ آهن، کنسانتره آهن و گندله یکسان است ولی حوزه عمل و زنجیره ارزشی آنها با یکدیگر تفاوت دارد.

او بیان کرد: برای مثال در حوزه سنگ آهن، سنگ های آهنی داریم که برای فولاد سازی مناسب نیست یا هماتیت یا سنگ های آهن عیار پایین هستند که کارخانجات کنسانتره سازی یا فولادسازی از این ها استفاده نمی کنند.

رئیس انجمن سنگ آهن ادامه داد: زمانی که راجع به سنگ آهن صحبت می کنیم باید نوعی تفکیک اعمال کنیم. زمانی که هدف گذاریمان در زنجیره، فولاد است می توانیم سنگ های آهنی که در زمینه فولاد به دردمان نمی خورد را محدود کنیم، پس در بحث سنگ آهن نباید با اعمال ۲۵ درصدی منجر به اجحاف حق سایر تولیدات شویم.

اکبریان گفت: عوارض ۲۵ درصدی، دست محصولات برخی از معادن که فاقد بازار داخلی هستند را از بازار صادراتی کوتاه کرده و به حتم موجب تعطیلی، رکود، خسارت و ضرر برای این دسته از مشاغل می شویم.

بیشتر بخوانید: عوارض 25 درصدی، حق "بیمه ثالث" را می بلعد

او افزود: برای آن بخشی از سنگ آهن که داخل کشور تولید می شود و برای کنسانتره سازی و زنجیره فولاد هم مناسب است، نگران بحث عوارض نیستیم، ولی اینکه این عوارض چند درصد و در چه زمانی و به چه صورتی اخذ شود جای بحث دارد.

رئیس انجمن سنگ آهن تشریح کرد: قبل از اول مهر، از سنگ آهن دانه بندی به صورت پلکانی عوارض دریافت می شد که پارسال ۵ درصد و امسال ۸ درصد بوده است و مقرر شد تا برای سال آینده ۱۰ درصد شود، ما هم تابع این امر بودیم چرا که یک حرکت مثبت و موجب رونق کنسانتره سازی در کشور شد.

اکبریان بیان کرد: حاضریم در همین روش پلکانی هم در سال آینده عوارض ۱۰ درصد پرداخت شود، اما به یکباره این رقم را تغییر دادند و عوارض ۲۵ درصد شد. عوارض در برخی از واحد های کوچک نسبت به برخی از واحد های بزرگ کمتر تأثیرگذار بود، اما کار برای واحد های کوچک که دسترسی به بازار های داخلی کمتری دارند، سخت شد چرا که دیگر به راحتی نتوانستند کار را ادامه دهند.

او ادامه داد: هم اکنون برای بحث کنسانتره های کشوری و تامین و جبران کمبود آن مشکلاتی ایجاد شده است. اکنون ظرفیت ۵۴ تا ۵۵ میلیون تن تولید کنسانتره در کشور را داریم که کل مصرف کنسانتره کشور نهایت به ۴۰ یا ۴۱ میلیون تن خواهد رسید.

رئیس انجمن سنگ آهن گفت: برای مازاد این میزان باید اجازه صادرات داشته باشیم تا سرمایه های خارج از این حوزه را بدست آوریم و در امر توسعه واحد های کنسانتره سازی مجدد آنها را فعال کنیم. اگر به عدد هایی چون ۳۴، ۴۴ و ۵۵ میلیون تن در سال های آینده اعتقاد داریم. از هم اکنون باید مباحث سرمایه گذاری و توسعه واحد های کنسانتره سازی را مطرح کنیم و در غیر این صورت کاری از پیش نخواهیم برد.

اکبریان بیان کرد: پیشنهاد شده است که برای کنسانتره مازاد، عوارض را صفر کنند یعنی اصلاً عوارض تخصیص داده نشود. ۲۵ درصد عوارض یک عدد بسیار غیرمنطقی است که تأثیرات منفی آن را در فرار سرمایه از این حوزه کاملاً خواهیم دید.

او در ارتباط با گندله سازی، افزود: بین تولید گندله و تولید کنسانتره فاصله وجود دارد. باید بتوانیم به همین میزانی که کسانتره تولید می کنیم، گندله تولید کنیم، یعنی اعداد آن تولیدی آن باید شبیه به یکدیگر شود.

رئیس انجمن سنگ آهن ادامه داد: هم اکنون گندله سازی با یک فاصله ۱۰ تا ۱۲ میلیون تنی از کنسانتره عقب تر است و ظرفیت تولیدیمان باید به شدت توسعه پیدا کند. باید در این بخش سرمایه گذاری شود و واحد های جدید در چرخه به وجود آید. ما اگر از هم اکنون این پالس را به سرمایه گذاران بدهیم تحت این عنوان که، وارد شرایطی می شود که یک بازار محدودی دارید، خریداران، حاشیه سود و قیمت محصولتان مشخص است، شاید اصلا سرمایه خود را وارد این حوزه نکند.

اکبریان بیان کرد: ممکن است در کوتاه مدت فولادی ها خوشحال باشند که امروز گندله ارزان قیمتی دریافت می کنند، اما در بلند مدت خواهند دید که همین عدم توسعه گندله سازی در کشور در نهایت به ضرر آن ها تمام خواهد شد.

او تشریح کرد: پیشرفت کشور در احداث و شروع به کار گندله سازی های جدید است. ظرفیت تولید گندله سازی باید به ۵۵ میلیون تن برسد اما متاسفانه ما در این موضوع عقب هستیم، اتخاذ تصمیماتی که موجبات این قضیه رو فراهم نمی کند قطعاً اشتباه است.

رئیس انجمن سنگ آهن افزود: برای گندله به هیچ عنوان نباید عوارض ۲۰ یا ۲۵ و ۳۰ درصدی داشته باشیم. عوارض ۵ درصدی که قبل از مهر بود نیز برای صادرات عدد زیادی نبود، در گذشته حدود ۹۰ درصد از گندله داخل کشور مصرف و شاید ۸ درصد آن صادر می شد و با همین شرایط مهیان شده، شاید دیگر نیازی به عوارض نبود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار