خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
پنجشنبه، 14 فروردین 1399 - 06:38   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
 
   اخبار ورزشی  
  در شرایط فعلی اشغال کردن پست در استقلال خیانت است
  برنامه وزارت ورزش برای منع استقلال و پرسپولیس از جذب بازیکن و سرمربی خارجی
  بحران جدید برای استقلال ؛ افشای بدهی سنگین آبی ها به بانک مرکزی بر سر استراماچونی
  سعادتمند با حمایت می‌تواند شرایط استقلال را دگرگون کند
  اشتباهات داوری، استقلال را از صدر جدول دور کرد
  ترکیب منتخب فوتبال ایران در سال ۹۸؛ سبقت پرسپولیس از استقلال و سپاهان
  طعنه سنگین موسوی به مدیرعامل جدید استقلال
  نوازی: خلیل‌زاده و دیگر مدیران به نام استقلال خودشان را مطرح می‌کنند و سپس استعفا می‌دهند
  کرونا باشگاه فوتبال اسلواکی را ورشکسته کرد
  شیری: هر چه شود پرسپولیس قهرمان است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 140157صفحه نخست » سنگ آهنشنبه، 30 شهریور 1398 - 14:30
معدن‌کاران چوب حراج به محصولات معدنی زدند/ دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کند
 معدن‌کاران چوب حراج به محصولات معدنی زدند/ دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کنددنیای معدن -دستورالعمل جدید وزارت صمت مبنی بر وضع عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات مواد خام معدنی سروصدای زیادی به پا کرده است، اما در این میان برخی پیشنهاد می کنند باید برای صادرات سنگ آهن عوارض پلکانی در نظر گرفته شود تا هم از خام فروشی جلوگیری شود و هم تشویقی برای معدن‌کاران کشور باشد.
  

به گزارش دنیای معدن، فعالان معدنی به وضع عوارض ۲۵ درصدی برای صادرات مواد خام معدنی بر مبنای لیست جدیدی که از سوی وزارت صمت تهیه شده همچنان معترض اند و آن را غیرقانونی دانسته و نسبت به تعطیلی بسیاری از واحد‌های معدنی هشدار می‌دهند. از سوی دیگر فعالان بخش فولاد هم به مداخله دولت در تعیین دستوری قیمت‌ها گلایه دارند و خواستار بازنگری در نحوه مدیریت و برخورد با زنجیره تولید فولاد کشور هستند.

این در حالی است که معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از وضع عوارض ۲۰ تا ۲۵ درصدی برای مواد خام معدنی در کشور با هدف حفظ تولید داخل و جلوگیری از خام فروشی از ابتدای مهرماه سال جاری خبر داده است.

به گفته جعفر سرقینی، متاسفانه مواد معدنی خام به ویژه سنگ آهن به دلیل بازدارنده نبودن عوارض صادراتی بیشتر برای رونق اقتصاد چین از کشور خارج می‌شد. عوارض چیزی نیست که در کشور ایران رایج باشد بلکه اکثر کشور‌ها به خصوص در مورد صادرات مواد معدنی خام به شدت سخت گیری می‌کنند، اما فعالان بخش فولاد مقصر اصلی کمبود مواد اولیه را سیاست نادرست در تعیین قیمت‌ها از سوی دولت می‌دانند و مخالف اجرای برخی قوانین سختگیرانه صادراتی به شرط تامین نیاز فولادسازان از سوی دولت هستند.

دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کند

«چرا دولت معادن بزرگ خود را ملزم به تامین سنگ آهن فولادسازی‌های بزرگ خود نمی‌کند؛ پس سنگ آهن این معادن دولتی چه می‌شود؟». محمود اسلامیان، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اعلام این مطلب در رابطه با وضع عوارض صادراتی محصولات معدنی به خبرنگار اقتصاد۲۴ می‌گوید: امروز از واژه خام فروشی برای رسیدن به مقاصد استفاده می‌شود. درست نیست از این اصطلاح در هر جایی و در هر زمانی که صرف داشته باشد استفاده کرد.

اسلامیان ادامه داد: در ابتدا باید بدانید که سنگ آهن پس از استخراج باید به کنسانتره فراوری شود که در این شرایط دیگر نمی‌توان نام محصول خام را بر سنگ آهن گذاشت چرا که میلیون‌ها تومان صرف تبدیل سنگ آهن به کنسانتره و گندله شده و سپس این ماده آماده صادرات می‌شود؛ چرا باید نام خام فروشی بر آن گذاشته شود؟!

رئیس سابق انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر اینکه سال گذشته هیچ یک از واحد‌های فولادی کمبود سنگ آهن نداشتند ادامه داد: گرانی محصولات در دنیا و چند برابر شدن نرخ ارز در داخل کشور علت اصلی صادرات کنسانتره شد. از این رو تنها کارخانه تولید شمش به ظرفیت نرسیده، ذوب آهن بود که آن هم به دلیل مشکلات فنی این کارخانه است.

اسلامیان با اشاره به طرح توسعه مجتمع فولاد سبا گفت: این طرح توانست تا حدود زیادی وضعیت تولید در ذوب آهن را بالانس کند، اما متاسفانه به دلایل خاصی که مسئولان صلاح دیدند این مجتمع فروخته شد و مشکل ۱۰ساله ذوب آهن همچنان باقی مانده است.

به گفته این فعال در بخش فولاد کشور، دولت ملزم است با توجه به معادن و شرکت‌های بزرگی که در اختیار دارد سنگ آهن بخش‌های خود را از همین راه تامین کند. گل گهر بزرگترین شرکت دولتی تولیدکننده سنگ آهن است، چرا دولت از این ظرفیت برای تامین نیاز فولاد مبارکه اقدام نمی‌کند؟! ذوب آهن نیز شرکت بزرگ بافت را برای تامین نیاز آهن اسفنجی خود دارد؛ پس این همه هجمه برای چیست؟!

اسلامیان با اشاره به مداخله دولت در بخش‌های مختلف تولید گفت: از قیمت گذاری دستوری گرفته تا ممانعت از توسعه صادرات اقداماتی است که دولت، تولیدکنندگان زنجیره تولید فولاد کشور را دچار سردرگمی کرده است.

عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران تاکید کرد: این نوع برخورد قهری با معدنکار و تولیدکنندگان تنها به تعطیلی معادن و واحد‌های تولیدی منجر می‌شود. سالهاست نفت را خام می‌فروشند هیچ کسی به این موضوع اعتراضی ندارد حالا که معدنکار به دنبال بازار صادراتی است و می‌خواهد محصول خود را صادر کند با نام خام فروشی جلوی آن را می‌گیرند.

قیمت دستوری زنجیره فولاد را زمین گیر می‌کند

«عرضه و تقاضا باید خود را در بازار پیدا کنند و دولت نباید در این موضوع وارد شود». عضو دیگر هیئت مدیره انجمن فولاد ایران با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار اقتصاد۲۴ می‌گوید: امروز کل زنجیره تولید فولاد کشور دچار بلاتکلیفی و سردرگمی است و تنها دولت می‌تواند با کناره گیری از مداخله در تعیین قیمت‌ها به این وضعیت پایان دهد.

رضا شهرستانی گفت: متاسفانه دولت قیمت شمش فولاد را نسبت به قیمت بین المللی ۴۰درصد پایین‌تر تعیین کرده بود که به تازگی این رقم را به ۳۰ درصد رسانده است. همین تفاوت قیمت تولید داخل با قیمت جهانی، معدن کاران و تولید کنندگان را بر آن داشت که برای کسب سود بیشتر اقدام به خام فروشی و صادرات بیشتر محصول کنند؛ با این تفاوت قیمت که دولت مقصر اصلی آن است، چوب حراج به محصولات معدنی کشور زده شد.

این فعال در بخش فولاد کشور ادامه داد: از این رو فولادسازی کشور با کمبود مواد اولیه در جهت تولید مواجه شده اند. در حال حاضر هم معدنی‌ها هم فولادی‌ها همه از وضعیت به وجود آمده ناراحتند و خواستار کاهش مداخله دولت در وضعیت تولید زنجیره فولاد هستند.

شهرستانی با تاکید بر اینکه با وجود ۳۵ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد در کشور امسال تنها ۲۷ میلیون تن تولید می‌شود و این ظرفین خالی به دلیل کمبود مواد اولیه است گفت: عرضه و تقاضا باید خودشان را در بازار پیدا کنند نه اینکه دولت با مداخله و تعیین قیمت‌های دستوری اوضاع را آشفته‌تر کند و در ادامه زنجیره تولید فولاد را زمین گیر.

وضع عوارض پلکانی برای جلوگیری از خام فروشی سنگ آهن

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ایران با تاکید بر اینکه خام فروشی ارزش افزوده صادرات محصولات معدنی را کاهش داده است و باعث تشویق بیشتر صادرکنندگان جهت سود بیشتر شده است گفت: کشور‌هایی که مازاد تولید دارند عوارض پلکانی از صادرات محصولات دریافت می‌کنند که این روش از درصد بالا و به تدریج به کاهش درصد ادامه دار است. علت اجرای دریافت این نوع عوارض تنها به دلیل تشویق بیشتر تولید کننده است.

شهرستانی در پایان تاکید کرد: باید برای صادرات سنگ آهن عوارض پلکانی در نظر گرفته شود تا هم از خام فروشی جلوگیری شود و هم تشویقی برای معدن کاران کشور باشد./ اقتصاد 24

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار