خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
چهارشنبه، 7 اسفند 1398 - 12:38   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  معادن طلای ایران را بشناسید
  چشم انداز تامین سنگ آهن
  بزرگ ترین فولادساز کشور در چالش تامین مواد اولیه
  رشد تولید فولاد خام ایران بیش از 20 برابر رشد تولید جهانی
  آینده بازارهای کالایی بعد از کرونا
  عامل قتل مرد معدن دار در انتظار مجازات
  تحولی در حمل مواد معدنی کشور
  طبس قطب زغال‌سنگ کشور
  رشد تولید ۸ محصول منتخب معدنی
  قیمت آهن ,میلگرد 1398/12/07
 
   اخبار ورزشی  
  فرهاد مجیدی استعفا داد؟
  اتفاق عجیب برای استقلال پیش از دیدار با گل گهر
  تغییر کمک داور بازی گل‌گهر و استقلال
  فتح‌الله‌زاده: موسوی هنوز رأی به مدیرعاملی من نداده است/ برای حضور مظلومی اتفاق‌نظر وجود نداشت
  فرهاد مجیدی استعفا داد؟
  رادوشوویچ گلر شماره یک شد، بیرو نیمکت‌نشین!
  استعفای شفاهی فرهاد مجیدی در آستانه دیدار با گل گهر
  تمرین استقلال در آستانه بازی با گل‌گهر تعطیل شد
  مسئولین پرسپولیس می‌خواستند که به استقلال بروم ؛ گادوین منشا پس از مدت ها فاش کرد
  مخالفت مجیدی با حضور مظلومی در استقلال(عکس)
- اندازه متن: + -  کد خبر: 139993صفحه نخست » مسسه شنبه، 12 شهریور 1398 - 08:32
اجرای روش بهینه مصرف مواد منفجره در معدن
 اجرای روش بهینه مصرف مواد منفجره در معدن دنیای معدن - الگوی محققان دانشگاه امیرکبیر برای بهینه سازی کاربرد مواد منفجره در معادن روباز هم اکنون در مجتمع مس سونگون پیاده سازی شده است
  

به گزارش دنیای معدن؛ آقای محمد حسین احمدی مجری طرح گفت: عمده معادن روباز و بزرگ کشور مانند مجتمع معدنی مس آذربایجان (سونگون) از طریق حفر چال و استفاده از مواد منفجره استخراج می شوند، از این رو لازم است روشی برای بهینه سازی مصرف مواد منفجره در چال ها ابداع شود تا مواد منفجره مصرفی در چال ها بر اساس خصوصیات مواد سنگی انتخاب شود.
وی با بیان اینکه به طور متوسط روزانه ۳۰ تن مواد منفجره فله ای (آنفو) در معادن روباز در چال ها شارژ می شود، افزود: این در حالی است که می توان با استفاده از مدل رفتاری توسعه داده شده مصرف مواد منفجره را تا ۲۰ درصد کاهش داد که برای این منظور مطالعاتی با عنوان "ارائه مدل خرابی ریزمکانیکی تحت بارگذاری دینامیکی (مطالعه موردی: مجتمع معدنی مس آذربایجان –سونگون) " در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در قالب رساله دکتری اجرایی کردیم.
آقای احمدی با بیان اینکه مدل رفتاری ارائه شده در این تحقیق با استفاده از خصوصیات ذاتی مواد سنگی و میزان مواد منفجره مصرفی در واحد حجم، تعیین می شود، ادامه داد: با استفاده از این روش علاوه بر آنکه میزان مواد منفجره مورد نیاز برای خردایش سنگ تعیین می شود، آثار مخرب ناشی از انفجار از جمله لرزش زمین، پرتاب سنگ و هدر رفت انرژی ناشی از مازاد مواد منفجره جلوگیری خواهد شد.
وی افزود: این روش به طور غیرمستقیم هزینه های مراحل بعدی معدن کاری از جمله استهلاک ماشین آلات بارگیری و باربری و سنگ شکنی را تحت تاثیر قرار می دهد ضمن آنکه با اجرای الگوی انفجاری مناسب می توان به ابعاد بهینه در خردایش سنگ دستیافت و این امر تسهیل در فرآیند بارگیری و باربری مواد و همچنین کاهش مصرف انرژی در واحد سنگ شکنی را در پی دارد.
مجری طرح ادامه داد: اگر میزان خردایش بر اساس این الگو بیش از حد متعارف باشد میزان فاکتور پودر شدگی بیشتر خواهد بود که این امر در فرآیند فرآوری مواد معدنی باعث افزایش هزینه ها خواهد شد؛ لذا مرحله انفجار جز یکی از کلیدی ترین مراحل در عملیات معدنکاری به شمار می رود.
وی با بیان اینکه پایه گذاری این روش محققان کشور ایالات متحده آمریکا بوده است و بیشتر برای تعیین مقاومت مواد مصنوع به کار برده می شود و گفت: این مواد مصنوع برای ساخت حفاظ پناهگاه های زیرزمینی و مراکز حساس از جمله فضا های ذخیره سازی سوخت های فسیلی (نفت و گاز) و فضا های دفن زباله های هسته ای استفاده می شود و ما نیز در این تحقیق مدل های قبلی را توسعه دادیم و با رویکردی متفاوت برای بهینه سازی مواد منفجره مصرفی در معادن روباز به صنعت معدنکاری ارائه دادیم.
این محقق گفت: در این طرح تمامی مدل های ارایه شده در این زمینه مورد مطالعه قرار گرفت و با جمع بندی آن ها جوانبی از خصوصیات مواد سنگی را در مدل جدید که توسط محققان قبلی لحاظ نشده بودند، در نظر گرفته شد. مدل توسعه داده شده به خوبی مکانیسم شکست سنگ تحت بارگذاری حاصل از انفجار را شبیه سازی می کند و نتایج حاصل از این مدل با واقعیت تطابق بیشتری دارد.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر یکی از نکات مهم در شبیه سازی رفتار مواد سنگی توسط نرم افزار های عددی را تعیین میزان صحت و اعتبار مدل رفتاری توسعه داده شده ذکر کرد و یادآور شد: لازم بود تا نتایج حاصل از شبیه سازی عددی با نتایج حاصل از آزمایش های واقعی مقایسه و صحت آن ها تعیین شود که در این خصوص تجهیزات آزمایشگاهی خاصی نیاز بود تا بتوان رفتار مواد سنگی تحت بارگذاری های با شدت بالا را اعتبارسنجی کرد.
آقای احمدی اضافه کرد: فرآیند مطالعات آزمایشگاهی و تعیین پارامتر های واقعی مواد سنگی مورد مطالعه یکی از پیچیده ترین مراحل این تحقیق بود که حدود ۸ ماه به طول انجامید.
این محقق نتایج به دست آمده از این تحقیق را قابل کار برد در صنعت معدنکاری و در بهینه سازی میزان مواد منفجره مصرفی در معادنی که به روش روباز استخراج می شوند، دانست و خاطر نشان کرد: مدل ارایه شده می تواند کاربرد های دیگری در سایر صنایع داشته باشد که از جمله آن می توان به صنایع دفاعی و پدافند غیرعامل، استحکام بخشی سازه های حساس از جمله ذخیره سازی سوخت های فسیلی در مخازن زیرزمینی اشاره کرد.
وی انتشار دو مقاله ISI، یک مقاله علمی- پژوهشی، دو مقاله در همایش های بین المللی و دو مقاله در نشریه های داخلی و هم چنین دو مقاله ISI تحت داوری از دیگر دستاورد های این مطالعات نام برد و یادآور شد: نوآوری اصلی این تحقیق نسبت به مدل های قبلی، پیش بینی رفتار مواد شکننده از جمله سنگ و بتن تحت بارگذاری های با شدت بالا است که این پیش بینی با واقعیت تطابق بیشتری دارد.
وی از پیاده سازی این الگو در معدن مس آذربایجان (سونگون) خبر داد و گفت: در این مرحله تلاش داریم تا کاربرد این مدل را به صورت محسوس در صنعت معدنکاری و بهینه سازی مصرف مواد منفجره مورد مطالعه قرار دهیم.
وی به مزیت های رقابتی این طرح اشاره کرد و با بیان اینکه کد نویسی این مدل در محیط نرم افزاری انجام شده است که تنها با تعیین چند عامل از خصوصیات سنگ در مدت زمان کم و با هزینه کمتر، میزان مواد منفجره مصرفی و مقاومت مواد را تعیین می کند، گفت: با استفاده از این مدل می توان میزان خردایش مواد سنگی در معادن روباز را کنترل کرد. خردایش مواد سنگی در معادن روباز از اهمیت خاصی برخوردار است؛ زیرا هزینه های مربوط به حمل و نقل و استهلاک ماشین آلات را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی اجرای این تحقیق را در قالب رساله دکتری به صورت صنعتی و با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران دانست و گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران برای کاربردی کردن این طرح حدود ۳۰ میلیون اعتبار اختصاص داد که جا دارد اینجا از زحمات و همکاری مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، جناب آقای سعدمحمدی تقدیر و تشکر بکنیم.
آقای احمدی از اجرای طرح ذخیره سازی سوخت های فسیلی در مخازن زیرزمینی در قالب طرح خدمت سربازی با سازمان پدافند غیرعامل خبر داد و یادآور شد: نتایج این مطالعات در قالب کتاب منتشر شد ضمن آنکه طرح های تعیین شیب و بررسی پایداری معدن سیلیس ایلان قره جنوبی در شهرستان ماکو و تغییر روش استخراج از روش روباز به روش زیرزمینی در معدن طلای مزرعه شادی ورزقان نیز اجرایی شده است.
این طرح از سوی آقای محمد حسین احمدی دانش آموخته و به راهنمایی آقای حامد ملاداوودی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار