خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
یکشنبه، 24 آذر 1398 - 00:08   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  دومین مرحله آزمون صدور پروانه اشتغال به کار رشته های گروه مهندسی معدن برگزار شد
  ظرفیت‌های عظیم کشور نباید معطل خوراک مواد معدنی بماند
  بازدید دکتر غریب پور رییس هیات عامل ایمدرو و مهندس عظیمیان مدیرعامل شرکت فولادمبارکه از فولاد هرمزگان
  در جلسه ذوب آهن با سنگ آهنی ها چه گذشت؟
  بهره‌برداری از دومین کارخانۀ تولید پودر میکرونیزه بنتونیت و آهک
  اعلام جرم علیه دو دستگاه به علت انجام نشدن مصوبات شورای تامین در معدن آلبلاغ
  آغاز عملیات ریل گذاری دوطرح فولاد زرند
  تلاش شیلی برای متعادل نگه داشتن تولید مس / تولید 4.7 میلیون تن فلز سرخ تا پایان اکتبر 2019 توسط شیلی
  تداوم و رشد تولید فولاد مبارکه موجب تأمین امنیت بیشتر جامعه خواهد شد
  یادداشتی از سمیه خلوصی مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی‌ایمیدرو: خام نفروشیم
 
   اخبار ورزشی  
  قهرمانی تیم فوتسال فولاد هرمزگان ذر مسابقات کارگری هرمزگان
  قهرمانی تیم والیبال بانوان فولاد خوزستان
  اعتماد به نفس واقعی با ورزش رزمی جودو
  مربی رزمی کار فولاد خوزستان مقام اول را بدست آورد
  کسب مقام سوم بانوی قایقران فولادی
  نخستین پیروزی فولاد هرمزگان در لیگ دسته سه فوتبال
  ما به آینده فوتبال می‌اندیشیم
  فولاد هرمزگان میزبان خلیج فارس میناب
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 139809صفحه نخست » فولادیکشنبه، 20 مرداد 1398 - 11:31
کنسرسیوم صادرات فولاد؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟
کنسرسیوم صادرات فولاد؛ موافقان و مخالفان چه می گویند؟ دنیای معدن -در حالی که کارشناسان بر این باورند که تشکیل کنسرسیوم صادرات فولاد، بهترین راه برای رونق تولید داخلی، کسب سود و ماندگاری در بازار جهانی است اما اجرای آن را بدون خصوصی سازی صنعت فولاد کشور، طرح شکست خورده و همصدایی را رمز موفقیت در بازار جهانی می دانند.
  


به گزارش دنیای معدن، با توجه به اهمیت صادرات فولاد و برنامه‌ریزی‌هایی که برای این امر در نظر گرفته شده است، پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم صادرات فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت سال‌هاست که ارائه شده تا بتوانند مسائلی، چون قیمت، کیفیت و صادرات انواع محصولات فولادی را به‌صورت متشکل و منسجم مدیریت کرد، اما این مهم به دلیل عدم انسجام و اظهارنظر‌های متفاوت تاکنون اجرا نشده است.

با توجه به شرایط افت اقتصاد جهانی و کاهش تقاضای داخلی ناشی از عدم فعالیت بازار‌های عمده مصرف فولادی و کاهش تقاضای جهانی فولاد، کشور‌های پیشرو در صنعت فولاد و غول‌های بزرگ فولادی درصدد کاهش تولید محصولات خود برآمده اند. از سوی دیگر در حوزه داخلی نیز عمده تولیدکنندگان فولادی با مازاد تولید و کاهش تقاضای بازار مواجهند.

بیشتر واحد‌های خصوصی تولید فولاد با بالا بودن قیمت تمام شده تولید مواجه شده اند و همچنان امکان حضور در بازار‌های داخلی و خارجی را ندارند و با بیم عمیق‌تر شدن رکود این روند را ادامه می‌دهند.

به اعتقاد فعالان این صنعت، همه این عوامل افت قیمت محصولات فولادی را تشدید کرده و به دنبال آن عرضه صادراتی فولاد تحت الشعاع قرار گرفته است و تنها گزینه، کاهش قیمت تمام شده همراه با بهبود کیفیت مستمر در عرصه تولید است.

در چنین شرایطی بهره گیری از توانمندی‌های صادراتی فولاد کشور می‌تواند راهگشای شرکت‌های فولادی باشد. در این بین برخی از فعالان این عرصه در شریط کنونی بهترین گزینه و راه نجات از این رکود را، شکل گیری کنسرسیوم صادرات فولاد و در مقابل برخی نیز این ساختار را معیوب و غیر قابل استفاده می‌دانند.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در رابطه با این اقدام به خبرنگار اقتصاد۲۴ می‌گوید: تشکیل کنسرسیوم راه حل بسیار خوبی برای توسعه صادرات این صنعت است که نمونه‌های موفق آن را در بسیاری از کشور‌ها می‌توان مشاهده کرد.

بهادر احرامیان معتقد است: دورخیز تشکیل این کنسرسیوم در سال‌های گذشته به دلیل حجم پایین صادرات فولاد کشورمان بی نتیجه ماند. در آن زمان مبادله تجاری ایران تازه مثبت شده بود. با توجه به نبود عدد چشم‌گیری برای صادرات با توجه به مقیاس حجم صادرات فولاد، این طرح، اقدامی بی موقع و عجولانه بود، اما امروز با صادرات ۱۲ میلیون تنی فولاد و کسب رتبه ۱۰ صادرات در بین کشور‌های صادرکننده، زمان تشکیل کنسرسیوم به موقع و حائز اهمیت است.

به گفته عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد، شرکت‌های فعال در این بخش متوجه شده اند با اتحاد در بازار، سود زیادی از طریق اجماع حاصل شود چرا که به راحتی با یک تشکل بزرگ می‌توانند با مشتریان خارجی وارد مذاکره شوند.

احرامیان ادامه داد: رسیدن به مقیاس و حجم بالاتری در صادرات و همچنین کسب تجربه بازاریابی بیشتر در این بخش انگیزه و احتمال موفقیت را در بین شرکت‌های داخلی برای تشکیل کنسرسیوم بیشتر کرده است.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در پاسخ به این سوال که حضور دولت در این صنعت مانعی برای رسیدن به اهداف صادراتی نمی‌شود، گفت: امروز دولت تنها به دنبال ارزآوری است و این مسئله نیز در بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این فعال بخش فولادی تاکید داشت: از اینرو چه شرکت‌های خصوصی چه خصولتی‌ها با یک نظر مشترک به بازار‌های صادراتی نگاه می‌کنند «شرایط بهتر صادرات و قیمت بالاتر».
کنسرسیوم صادرات فولاد با رنگ و لعاب دولتی.

اما عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصاد۲۴ می‌گوید: تشکیل کنسرسیوم صادرات فولاد مانند سایر کشور‌های توسعه یافته اقدامی در راستای تحقق برنامه‌های توسعه صادرات است، اما تشکیل آن با ساختار تعریف شده کنونی و این مدل روش حمایتی اقدامی اشتباه است.

به گفته سید رضا شهرستانی، اکنون ۸۰ درصد فولاد دست دولت است. این‌ها قدرت قوی دارند و می‌توانند برای هر کاری تعیین تکلیف کنند. قیمت، عرضه و صادرات به طور کامل دست دولت است.

وی ادامه داد: کل زنجیره سنگ آهن در حیطه قدرت یک بخش بزرگ دولت (ایمیدرو) است پس چطور زمانی که تنها ۲۰ درصد این بخش عظیم را خصوصی‌ها تشکیل داده اند می‌توان به روند حمایتی، آن هم در قالب کنسرسیوم اعتماد داشت؟!

به اعتقاد عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، اصل ۴۴ قانون اساسی اجرایی نشده و دولت دخالت مستقیم در تولید دارد و به دنبال بنگاهداری است. این اتفاق افتاده و تمامی هم ندارد و سیاست‌های غلط حفظ شده، رانت بزرگتر و یارانه‌هایی که از طریق دولت پرداخت می‌شود سودش تنها به جیب خود دولت بر می‌گردد. در چنین مواقعی می‌شود به تشکیل کنسرسیوم برای حمایت از توسعه و تولید فولاد امیدوار شد؟!

شهرستانی تاکید داشت: زمانی می‌توانند از تشکیل کنسرسیوم سخنی به میان بیاورند که مشارکت و اتحاد چند شرکت یا چند سازمان یا ترکیبی از آن‌ها با هم برای رسیدن به یک هدف، فعالیت‌های هماهنگ داشته باشند یا منابعشان را با هم ادغام کنند که این تنها با اجرای خصوصی سازی قابل اجراست.
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار