خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
شنبه، 28 دی 1398 - 18:42   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  حل مشکلات کارگری کارخانه فولاد سیاهدن ابهر و فولاد پارس آرما شفق و فولاد قزوین
  تولید فولاد چین به مرز یک میلیارد تن رسید
  تولید فاز نخست گندله سازی مادکوش تا پایان امسال
  فولاد خوزستان در کنار مردم سیل زده استان سیستان و بلوچستان
  فولاد مبارکه، پیشتاز بومی‌سازی صنعت فولاد کشور است
  راه حل بورسی مناقشات آهنی/ تمام زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه شود
  از رویکردهای مهم فولاد هرمزگان حضور فعال در بازارهای صادراتی است
  کمک رسانی شستا و ذوب آهن اصفهان به مناطق سیل زده
  در اختتامیه نمایشگاه ملی فولاد ایران از کتاب بومی سازی فولاد خوزستان رونمایی شد
  عملیات اجرایی بزرگترین طرح تولید مواد پایه صنعت الومینیوم و فولاد کشور در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز شد
 
   اخبار ورزشی  
  سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن اصفهان معرفی شد
  ورزشگاه شهدای فولاد خوزستان یکی از بسترهای مهم اجتماعی و فرهنگی است
  بانوان کاراته کار فولاد خوزستان قهرمان مسابقات باشگاهی شهرستان اهواز شدند
  فولاد خوزستان قهرمان مسابقات تنیس روی میز ایمیدرو شد
  قهرمانی تیم فوتسال فولاد هرمزگان ذر مسابقات کارگری هرمزگان
  قهرمانی تیم والیبال بانوان فولاد خوزستان
  اعتماد به نفس واقعی با ورزش رزمی جودو
  مربی رزمی کار فولاد خوزستان مقام اول را بدست آورد
  کسب مقام سوم بانوی قایقران فولادی
  نخستین پیروزی فولاد هرمزگان در لیگ دسته سه فوتبال
- اندازه متن: + -  کد خبر: 139431صفحه نخست » زغال سنگسه شنبه، 11 تیر 1398 - 07:42
خطرناک ترین بیماری های شغلی در معدن کاران
 خطرناک ترین بیماری های شغلی در معدن کاران دنیای معدن - ایمنی و بهداشت در معادن از مؤلفه هایی است که ارتباط تنگاتنگی با اقتصاد معادن، مسائل انسانی، اجتماعی و حتی محیط زیستی دارد.
  

به گزارش دنیای معدن، کار در معدن همواره یکی از مشاغل سخت در تمام جهان شناخته می شود. کار سنگین، ایجاد آسیب های شغلی، حقوق و مزایای ناکافی و... از جمله مهم ترین مشکلاتی است که کارگران معدن با آن دست و پنجه نرم می کنند و در این بین نیز نمی توان از بروز بیماری هایی که به واسطه این شغل بروز می کنند، غافل بود.

فاطمه صادقی - رئیس گروه عوامل شیمیایی و سموم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، به بهانه روز صنعت و معدن گفت: ایمنی و بهداشت در معادن از مؤلفه هایی است که ارتباط تنگاتنگی با اقتصاد معادن، مسائل انسانی، اجتماعی و حتی محیط زیستی دارد. وجود معادن مختلف و حجم وسیع فعالیت های معدنی در کشور طبیعتا حوادث حین کار متعددی را برای کارکنان آن به دنبال داشته است و نتایج آخرین آمارگیری در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که در این سال تعداد ۴ هزار و ۹۱۳ معدن در حال بهره برداری در کشور وجود داشته است که طبق آخرین اظهارات وزارت صنعت و معدن، این تعداد در حال حاضر به ۳۳۰۰ معدن فعال با ۴۹هزار و ۲۹۹ شاغل رسیده است.

آسیب های شرایط نامناسب کاری در معدن

وی خطرات و شرایط نامناسب کاری که معدن کاران با آن مواجهند را به پنج گروه خطرات فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، ارگونومی و روانشناختی طبقه بندی کرد و افزود: آسیب های فیزیکی دامنه وسیعی از مشکلات جزئی تا مرگ را در پی دارند. علت های معمولی آسیب های کشنده شامل ریزش صخره، حریق، انفجار، تصادفات، سقوط از ارتفاع و… است و علل غیر معمول شناخته شده صدمات کشنده نیز شامل جاری شدن سیل ناشی از کار های زیرزمینی، هوای دم کرده و محبوس شدگی ناشی از مسدود شدن غار ها است.

افت شنوایی؛ عارضه معمولِ کار در معدن

وی افزود: صدا، گرما و رطوبت، ارتعاش پرتو ها و تاریکی از عوامل مشکل زای دیگر در معادن هستند. کنترل صدا در معدن امروز امری دشوار بوده و مشکل افت شنوایی ناشی از صدا در معدن امری معمول برای کارگران معدن است. همچنین گرما و رطوبت در مناطق گرمسیر و معادن زیرزمینی عمیق از دیگر مشکلات شایع است.

پرتو های رادون و افزایش ریسک سرطان

صادقی مواجهه با پرتو های رادون در معادن زیرزمینی را مسبب افزایش ریسک سرطان ریه معرفی کرد و افزود: امروزه معمولاً با استفاده از تهویه، معادن کنترل می شوند. مواجهه با ذرات حاصل از سوخت موتور های دیزلی در معادن زیرزمینی به علت کاربرد تجهیزات حفاری و حمل و نقل سیار اتفاق می افتد. مطالعات آماری نشان می دهد که این ذرات ریزگرد، خطر ابتلا به سرطان ریه را بالا می برند. علاوه بر آن گاز رادون خارج شده از سطح سنگ های معدنی برای ریه ها به شدت خطرناک است، البته پیگیری های کنترلی شامل استفاده از سوخت دیزلی با غلظت پایین گوگرد، تعمیر و نگهداری موتور ها و تهویه از عوامل کمک کننده به کاهش این آسیب هستند.

بیشتر بخوانید: نخستین زنی که در معدن کار می کند را بشناسید/ چرا کار در معدن سخت ترین کار دنیاست؟

خطر آب مروارید و آسم شغلی

رئیس گروه عوامل شیمیایی و سموم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، مواجهه با تشعشعات ماورای بنفش خورشیدی در عملیات معدن کاری سطحی را نیز خالی از مشکل ندانست و ادامه داد: مواجهه با تشعشعات مادون قرمز در فرآیند های ریخته گری منجر به تنش گرمایی و آب مروارید می شود. در بعضی از معادن سنگ، مرگ و میر ناشی از سرطان به مقدار قابل ملاحظه ای دیده می شود که می تواند ناشی از دریافت اکتیویته بیش از حد توسط کارگران بوده باشد.

وی افزود: بر اساس گزارشات، مواجهه با مواد فرّار ناشی از قطران زغال سنگ در ریخته گری آلومینیوم باعث افزایش ریسک سرطان ریه و مثانه شده است و آسم شغلی نیز یکی از مشکلات معدن کاران است. انفجار گرد و غبار زغال سنگ و گاز متان در معادن زیرزمینی هنوز به عنوان یک مشکل جدی که نیاز به پایش و مدیریت جامعه دارد، باقی مانده است. همچنین در برخی از عملیات معدن کاری طلا، هنوز از جیوه برای جداسازی طلا استفاده می شود که مسمومیت ناشی از تنفس بخارات جیوه نیز تهدیدی برای سلامتی کارگران معدن است.

بزرگ ترین گروه بیماری های شغلی در معدن کاران

صادقی بروز مشکلات ارگونومی را از دیگر مشکلات کارگران معدن دانست و اظهار کرد: اگرچه معدنکاری به طور فزاینده ای مکانیزه شده، ولی هنوز حجم قابل توجهی از حمل و نقل به روش دستی انجام می شود. اختلالات ترومای تجمعی هنوز به عنوان بزرگترین گروه بیماری های شغلی در معدن کاران مشاهده می شود که در اغلب موارد منجر به ناتوانی طولانی مدت می شوند. در معادن زیرزمینی کار در ناحیه بالای سر برای تقویت سقف تونل می تواند باعث ایجاد اختلالات شانه شود.

وی ادامه داد: در اغلب معادن خصوصا در معادن زغال سنگ، اغلب ارتفاع سقف محل کار آنقدر کم است که کارگر قادر نیست به طور ایستاده کار کند، لذا مجبور است به طور خمیده و یا روی زانوی خود و گه گاه به طور درازکش کار کند که این شرایط غیر طبیعی و یکنواخت کار باعث وارد شدن فشار زیادی به زانو ها و بازو های کارگر که اغلب با زمین در تماس است، می شود. این امر منجر به آماس کیسه های مفصلی به همراه ورم می شود که بیشتر به صورت فرسودگی و کوفتگی زانو ها قابل مشاهده مشاهده است.

صادقی در پایان با تاکید بر لزوم آموزش شغلی صحیح به معدن کاران و تقویت زیرساخت های شغلی آنان تصریح کرد: علل ایجاد حوادث حین کار را می توان جنبه های فنی و مادی مانند طراحی ناصحیح روش کار، وجود نقایص فنی دستگاه ها، شرایط نامناسب فیزیکی محیط کار و نیز جنبه های انسانی مانند عدم تناسب جسمانی و روانی کارگر با نوع کار انجام شده و… باشد. طبق بررسی های به عمل آمده از جمله مهم ترین عوامل مؤثر در وقوع حوادث حین کار در معادن عبارتند از انجام کار به روش ناصحیح، عدم وجود شرح شغل، آموزش و تجربه کافی در انجام کار، عدم استفاده و یا استفاده ناصحیح از وسایل حفاظت فردی، ساده انگاری، بی توجهی به کار و… برشمرد.

اقدامات وزارت بهداشت

صادقی در پایان صحبت هایش به اقدامات انجام شده در زمینه بهداشت حرفه ای معادن، گفت: تدوین برنامه عملیاتی بهداشت حرفه ای در معادن، شناسایی معادن تحت پوشش معاونت های بهداشتی، بازرسی معادن توسط بازرسان بهداشت حرفه ای، نظارت بر رفع نواقص بهداشتی اعلام شده در فرم بازرسی، برگزاری کلاس های آموزشی بهداشت حرفه ای جهت کارفرمایان و کارشناسان بهداشت حرفه ای شاغل در معادن، برگزاری دوره های آموزشی جهت کارگران، برگزاری دوره های تربیت بهگر جهت حضور در معادن، تدوین راهنمای جامع بهداشت حرفه ای در معادن، صدور اخطاریه های بهداشتی برای معادن متخلف و ... از جمله اقدامات انجام شده در جهت بهداشت حرفه ای معادن است.

وی گفت: همچنین تهیه و تدوین روش اجرایی مدیریت واکنش در شرایط اضطراری، اجرای برنامه خوداظهاری در معادن، تدوین راهنمای روش های کنترلی کم هزینه در معادن نیز از جمله برنامه های آتی وزارت بهداشت در حوزه بهداشت حرفه ای معادن است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار