خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
یکشنبه، 22 تیر 1399 - 09:26   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  افزایش۲هزار میلیارد تومانی سود شرکت مس با بهره برداری از طرح مس درآلو و دره زار کرمان
  لزوم پایان دادن به خام فروشی در بخش معدن
  قیمت آهن ,میلگرد 1399/04/22
  عرضه سنگ آهن و فـرآورده های فولادی در بورس کالا، منطقی ترین شیوه کشف قیمت است
  حضور شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در جشنواره جذب ایده‌های فناورانه معدن و صنایع معدنی
  ۲۲ محدوده معدنی درهرمزگان آماده واگذاری است
  سومین مرحله تست کرونا در شرکت معدنی و صنعتی چادرملو
  راه اندازی کمیته گوهر سنگ ها در خراسان جنوبی
  معادن خراسان جنوبی روی لبه تیغ / عمق مشکلات بیشتر شد
  دو راهی "امید" برای "هپکو"
 
   اخبار ورزشی  
  آن‌هایی که به استقلال تهمت زدند توبه کنند
  قلعه‌نویی به تیمی می‌رود که فکرش را هم نمی‌کنید
  آندو: برای داداشم دعا کنید
  سرمربی تراکتور دوباره تهدید به بازی نکردن و کنار کشیدن کرد!
  نامجو مطلق: توپ‌های ما تبدیل به گل نشد / الهامی: اول باید تکلیف بازی های معوقه مشخص شود
  شوی کرونا در استقلال و سپاهان /سانحه رانندگی تیموریان را به کما برد /لیگ در خدمت پرسپولیس /پیشخوان
  ماجرای بخشش دو میلیاردی منصوریان
  پیشکسوت استقلال: دست مجیدی خالی بود
  قلعه‌نویی به تیمی می‌رود که فکرش را هم نمی‌کنید
  دست مجیدی با محرومیت هافبک اصلی، خالی تر شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 139217صفحه نخست » اکتشافات معدنیدوشنبه، 20 خرداد 1398 - 09:49
سه اولویت معدنی تا ۶ سال آینده
 سه اولویت معدنی تا ۶ سال آینده دنیای معدن -برنامه راهبردی بخش معدن در سه محور «صیانت از معادن و مواد معدنی، هوشمندسازی و تلاش برای جذب سرمایه گذار در بخش معدن و صنایع معدنی» برای یک دوره ۶ ساله تدوین شد.
  

به گزارش دنیای معدن، نقشه راه استراتژیک برای بخش معدن یکی از عواملی است که بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند با اجرایی کردن آن شرایط برای عبور بیش از ۸۵ درصد از مشکلات این بخش فراهم خواهد شد. به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی ایران در این برنامه سه محور «صیانت از معادن و مواد معدنی، هوشمند سازی و تلاش برای جذب سرمایه گذار در بخش معدن و صنایع معدنی» گنجانده شده تا به این طریق علاوه بر به روز کردن معادن شرایط برای رفع برخی موانع سرمایه گذاری برای این بخش از بین برود. به گفته داریوش اسماعیلی، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، این محورها به زودی مصوب و اجرایی می شود.

«صیانت از معادن و مواد معدنی» اولین محور پیش بینی شده در برنامه راهبردی بخش معدن است که به گفته اسماعیلی در این خصوص عمده وظایف برعهده سازمان نظام مهندسی معدن ایران گذاشته شده است. با توجه به اینکه منابع معدنی تجدیدناپذیر بوده و باید برای آینده کشور حفظ شود؛ بنابراین نحوه برداشت و استفاده از آن باید مدیریت شده باشد و صیانت شود. برنامه ریزی های صورت گرفته در این زمینه این است که فرآیند استخراج، اکتشافات و... اصلاح شده و همچنین نظام نامه ها و شیوه نامه های جدید در بخش های مختلف معدن تدوین شود.

هوشمندسازی به عنوان دومین محور مورد توجه در برنامه راهبردی بخش است که مورد توجه متولیان این بخش قرار گرفته است. به گفته رئیس سازمان نظام مهندسی معدنی ایران این محور شعار دولت نیز بوده و بر این اساس تا پایان سال جاری به منظور شفاف سازی و تسریع در روند فعالیت سازمان در نظام مهندسی معدن ایران هوشمندسازی انجام خواهد شد که طی آن تمام فعالیت های معدن کشور ذکر شده است و سازمان نظام مهندسی معدن ایران از مسیر هوشمندسازی عبور خواهد کرد؛ بنابراین روند فعالیت در خود سازمان و همچنین مراجعه کنندگانی که با سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ارتباط هستند در زمینه ارجاع کار، پرونده ها و مسوولیت های فنی اجرا شده و روند کار سرعت خواهد گرفت.

اما درخصوص سومین محور در نظر گرفته شده در برنامه راهبردی که به تلاش برای جذب سرمایه گذار در بخش معدن و صنایع معدنی باز می گردد نیز جذب سرمایه سرگردان در کشور در بخش معدن در دستور کار قرار گرفته است. به گفته اسماعیلی، بر اساس آخرین آمار رسمی بیش از ۱۷۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که به هر سمتی که حرکت کند، نابود کننده خواهد بود به همین دلیل بخش معدن و صنایع معدنی می تواند بخش قابل توجهی از این رقم را جذب کند. در این خصوص سازمان نظام مهندسی معدن ایران سعی دارد تا فعالیت هایی در این زمینه انجام شود تا بخشی از این سرمایه سرگردان جذب معدن و صنایع معدنی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: ارتقای سطح سازمان نظام مهندسی معدن ایران در این دوره به عنوان دغدغه اصلی است، زیرا جایگاه این سازمان بسیار بالاتر از شرایط فعلی است. به همین دلیل این سازمان برای رسیدن به این جایگاه دو اقدام انجام داده که شامل ایجاد و ارتقای رضایت در داخل و خارج سازمان بین روسا، بهره وران و مراجعه کنندگان می شود. از سوی دیگر، ارتباطات و جلسات بسیاری با وزرای صنعت، ارتباطات، نفت، امورخارجه و... برای ارتقای این جایگاه صورت گرفته است.

اکتشافات فقط در سطح
گرایش متولیان بخش معدن به اکتشافات سطحی یکی دیگر از مواردی است که در نشست خبری رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران مورد توجه قرار گرفت. براساس گزارش های منتشر شده تمرکز متولیان معدنی به اکتشافات سطحی در آینده نزدیک به یکی از تهدیدات جدید بخش معدن تبدیل خواهد شد. در این خصوص بازوی پژوهشی مجلس نیز در گزارشی این موضوع را مطرح کرده است که ذخایر معدنی کشور در بخش های مختلف رو به اتمام است و ذخایر احتمالی و قطعی موجود در کشور که در آمارهای مختلف بیان می شود، حاصل اکتشاف بخش کوچکی از مساحت کشور با متوسط عمق پایین است که بخش عظیمی از آن طی سالیان بسیار دور انجام شده و حاکمیت بخش معدن، اقدامات جدی در جهت اکتاف ذخایر جدید انجام نداده است. رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز ضمن تایید این مساله می گوید: عمده کار اکتشافات در سطح صورت گرفته و اکتشافات عمیق اولین گام ژئوفیزیک هوایی است که بسیاری از کشورها در این خصوص اقدامات اساسی صورت داده اند و توانسته اند به اکتشافات عمیق دست پیدا کنند، با این شرایط می توان گفت یکی از مباحث اصلی در اکتشافات انجام ژئوفیزیک هوایی است که باید به این سمت حرکت کنیم. به گفته اسماعیلی، تفویض اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان نظام مهندسی معدن در ارتباط با طرح های اکتشافی و بهره برداری از معادن یکی دیگر از گام هایی است که می تواند به روند اکتشافات سرعت دهد که در این خصوص مقرر شده تا سازمان های استانی به عنوان نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت به ایفای وظیفه در ارتباط با طرح های مزبور بپردازند. رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران سرعت واگذاری های پهنه های معدنی را کند دانست و افزود: شیوه واگذاری ها قابل قبول نیست و باید به این مهم تسریع بخشید.

دو دستور برای ایمنی معادن
ایمنی معادن زغال سنگ به منظور جلوگیری از بروز حوادث از دیگر مواردی است که رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران به آن اشاره کرد. به گفته اسماعیلی، به منظور ایمن سازی معادن بازرسی پیوسته از معادن به خصوص معادن زغال سنگ و پیش بینی کمیته ای سه جانبه که شامل (وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظام مهندسی) در نظر گرفته شده است تا وضعیت معادن به صورت مستمر رصد شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار