خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
یکشنبه، 24 آذر 1398 - 01:23   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  دومین مرحله آزمون صدور پروانه اشتغال به کار رشته های گروه مهندسی معدن برگزار شد
  اعلام جرم علیه دو دستگاه به علت انجام نشدن مصوبات شورای تامین در معدن آلبلاغ
  ظرفیت‌های عظیم کشور نباید معطل خوراک مواد معدنی بماند
  در جلسه ذوب آهن با سنگ آهنی ها چه گذشت؟
  بازدید دکتر غریب پور رییس هیات عامل ایمدرو و مهندس عظیمیان مدیرعامل شرکت فولادمبارکه از فولاد هرمزگان
  بهره‌برداری از دومین کارخانۀ تولید پودر میکرونیزه بنتونیت و آهک
  تلاش شیلی برای متعادل نگه داشتن تولید مس / تولید 4.7 میلیون تن فلز سرخ تا پایان اکتبر 2019 توسط شیلی
  آغاز عملیات ریل گذاری دوطرح فولاد زرند
  تداوم و رشد تولید فولاد مبارکه موجب تأمین امنیت بیشتر جامعه خواهد شد
  یادداشتی از سمیه خلوصی مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی‌ایمیدرو: خام نفروشیم
 
   اخبار ورزشی  
  قهرمانی تیم فوتسال فولاد هرمزگان ذر مسابقات کارگری هرمزگان
  قهرمانی تیم والیبال بانوان فولاد خوزستان
  اعتماد به نفس واقعی با ورزش رزمی جودو
  مربی رزمی کار فولاد خوزستان مقام اول را بدست آورد
  کسب مقام سوم بانوی قایقران فولادی
  نخستین پیروزی فولاد هرمزگان در لیگ دسته سه فوتبال
  ما به آینده فوتبال می‌اندیشیم
  فولاد هرمزگان میزبان خلیج فارس میناب
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 138711صفحه نخست » طلادوشنبه، 19 فروردین 1398 - 08:22
سرزمین طلای سرخ ایران را بشناسید
 سرزمین طلای سرخ ایران را بشناسید دنیای معدن - آذربایجان شرقی غنی ترین منطقه معدنی کشور است که با بیش از ۸ میلیارد تن ذخیره مکشوفه معدنی رتبه نخست کشور را دارد که در این میان در بین شهرستان های این استان، ورزقان را باید شهرستان طلایی استان نامید.
  

به گزارش دنیای معدن، ورزقان به خاطر داشتن منابع عظیم مختلف از جمله مواد معدنی فراوان، به عنوان سرزمین گنج های پنهان ایران مطرح است که این روز ها به دلیل برداشت های غیرمجاز و غیراصولی از یکی معادن طلای این منطقه (اندریان) باز هم خبرساز شده است.

ناگفته نماند، روستای اندریان (اندرگان) در منطقه ای کوهستانی در دهستان ارزیل بخش خاروانای شهرستان ورزقان قرار دارد که مدتی است خبر های متعددی از برداشت های غیرمجاز و دستگیری حفاران غیرمجاز طلا، در محدوده معدن طلای اندریان به گوش می رسد که سرمایه ارزشمند این منطقه را خارج می کنند.

از این رو سخن ما با مسوولان و دست اندرکاران و به ویژه دستگاه های متولی و نظارتی این است که کمی هم به فکر معیشت و رفاه اهالی این منطقه باشند که با وجود داشتن این همه منابع طبیعی خدادادی فراوان، باز هم از داشتن حداقل امکانات رفاهی و معیشتی در عذاب هستند.

به هر حال آنچه در این راستا مهم به نظر می رسد، این است که درسته است شهرستان ورزقان دارای منابع طبیعی خدادادی فراوانی است، ولی به نظر می آید برخی نامهربانی های بلایای طبیعی و انسانی در سال های اخیر باعث شده، این شهرستان از داشتن حداقل امکانات و زیرساخت های لازم شهری در محرومیت باشد و همچنان چشم انتظار کمی همت مسوولان است که توجه ویژه ای به توسعه همه جانبه این شهرستان با توجه به ظرفیت های بالقوه این منطقه داشته باشند.

ورزقان؛ سرزمین گنج های پنهان

گفته می شود، آذربایجان شرقی غنی ترین منطقه معدنی کشور است که با بیش از ۸ میلیارد تن ذخیره مکشوفه معدنی رتبه نخست کشور را دارد که در این میان در بین شهرستان های این استان، ورزقان را باید شهرستان طلایی استان نامید.

این شهرستان قطب معادن مس و طلای استان است، اما این شهرستان با داشتن این همه منابع عظیم مختلف از جمله مواد معدنی فراوان، طبیت بکر و زیبا، ظرفیت بالا در حوزه های گردشگری، کشاورزی، دامداری و ... از محروم ترین و توسعه نیافته ترین شهرستان های خطه آذربایجان است.

با این وجود برداشت های غیرمجاز از معدن طلای خاروانا بهانه ای شد، در این گزارش و تحلیل به برخی ظرفیت های شهرستان ورزقان در بخش مواد معدنی بپردازیم که این روز ها این شهرستان با وجود داشتن کلکسـیونی از مـواد معدنـی جهان؛ محرومیت وصله ناجور این خطه است.

واقعیت این است که بخــش معـدن این شهرستان به واسـطه قـرار گرفتـن در زون جهانـی مـس و همچنیـن ذخایر قابل توجـه طـلا، اصلی تریـن مزیـت ایـن شهرسـتان بوده، ولی با این وجود در حال حاضر مهم تریـن تأثیـر این معادن تخریـب محیط زیسـت ارزشـمند منطقـه، بـدون تأثیـر عمـده در اشـتغال، رفـاه و توسـعه منطقـه، بـوده اسـت.

جالب تر آنکه همجـواری این شهرستان بـا منطقـه آزاد ارس نیـز موهبتـی برای شهروندان این منطقه نداشـته اسـت.

در هر حال شهرســتان ورزقــان بــا وســعتی معــادل ۲۳۶۸,۱۳ کیلومترمربــ، که در حدود ۵,۲۹ درصــد از کل مسـاحت اسـتان آذربایجان شرقی را بـه خـود اختصـاص داده و در واقع این شهرستان با داشتن منابع عظیم مختلف از جمله مواد معدنی فراوان، طبیت بکر و زیبا، ظرفیت بالا در حوزه های گردشگری، کشاورزی، دامداری و ... به عنوان سرزمین گنج های پنهان ایران مطرح است.

روزگار رنگ پریده سرزمین طلای سرخ ایران

نتایــج طــرح پایــش بخــش صنعــت و معدن اســتان نشان می دهد، که در شهرستان ورزقان حدود ۴۰ کانسـار وجود دارد که از این تعداد ۲۹ کانسـار، دارای مـاده معدنـی مـس، هفت کانسـار دارای مـاده معدنـی طـلا، سه کانسـار نیز دارای مـاده معدنـی سـرب و روی و یک کانسـار دارای مـاده معدنـی طـلا و مـس است.

در حقیقت بررسـی های زمین شناسـی در این شهرستان نشان می دهد، که وجود ۲۹ اندیس و ۴۰ کانسار شناخته شده، در شهرستان ورزقـان حاکـی از وجـود کلکسـیونی از مـواد معدنـی در این منطقـه است.

نباید فراموش کرد، این شهرستان هم اکنون به خاطر قرار گرفتن در یک منطقه معدن خیز و کشف انواع عناصر قیمتی و با ارزش در این معادن، شهرستان ورزقان را از نظر سوق الجیشی و اقتصادی به مهم ترین و غنی ترین منطقه در جهان تبدیل کرده است.

از معادن فعال شهرسـتان ورزقان، می توان به معدن مس سـونگون، معادن طلای اندریان، اسـترگان و مزرعه شـادی اشاره کرد که این معادن در نوع خود بی نظیر هستند و از اهمیت ویژه ملی، منطقه ای و جهانی برخوردار هسـتند.

از سویی ناگفته نماند، کانسار مس سونگون که در شمال شهرستان ورزقان قرار گرفته است، بزرگترین اندیس مس در شمال غرب ایران و یکی از بزرگترین کانسار های مس دنیا بوده و قابل مقایسه با معادن بزرگ دنیا مانند بینگهام در آمریکا و چوکی کوماتا در شیلی است.

از این رو؛ وجـود این همه معادن غنی و از جمله آن معـدن عظیم مس سـونگون، به عنـوان یکـی از بزرگترین معادن مـس، ایجاب می کند کـه مـردم این منطقـه از این نعمـت خـدادادی در کنـار زیان های زیسـت محیطی ناشـی از آن بهره منـد شـده و ایـن صنعت در ایجـاد اشـتغال، درآمدزایی و توسـعه پایدار شهرسـتان نقـش مهمی را ایفـا کند.

سایه روشن استخراج طلا از معادن ورزقان

بر این اساس، برخی کارشناسان و متخصصان این بخش، برای اجتناب از خام فروشـی محصـولات معدنی و تبدیـل آن بـه محصـولات متنـوع و با ارزش افـزوده بالا، ایجاد شـهرک صنعتی تخصصی مـس در شهرسـتان ورزقـان را لازم و ضـروری بیان می کنند و معتقد هستند که بـا تدوین برنامه های راهبردی برای توسعه صنعت این شهرستان و به ویژه با جـذب سـرمایه گذاران بخـش خصوصـی می توان در این راستا کار های بزرگی انجام داد.

به هر حال، بعضی کارشناسان در این ارتباط توصیه می کنند، برای بهره مندی و استفاده از این همه ظرفیت های بالای این شهرستان، و به ویژه برای رفع کاستی ها و عقب ماندگی های شهرستان ورزقان؛ داشتن یک مجموعه توانمند و متخصص و آشنا به مشکلات و کاستی های منطقه، لازم و ضروری است.

در نهایت اینکه شهرسـتان ورزقـان با وجود برخـورداری از مزیت هـای شـایان توجـه در حوزه هـای مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و از جمله در صنایع معدن، این خطه همچنان از جمله شهرسـتان های محروم اسـتان است.

براساس آمار و اطلاعات موجود، عـدم بهره گیـری از مزیت هـا، شهرسـتان ورزقـان را بـه یکـی از شهرسـتان های مهاجـر فرسـت اسـتان تبدیـل کـرده اسـت، به طـوری کـه جمعیـت ایـن شهرسـتان در فاصلـه سـال های ۱۳۸۵ تـا ۱۳۹۰ کاهـش یافتـه اسـت.

سرزمین طلای سرخ ایران، همچنان چشم انتطار توسعه

آن چه مشخص است این که از آنجایی که وجـود شـهرک صنعتـی ورزقان و شـهرک صنعتی تخصصی در دسـت اقدام مس، نزدیکـی بـه مررزهـای بین المللـی و دو کشـور آذربایجـان و ارمنسـتان و منطقـه آزاد صنعتی- تجــاری ارس، وجود ذخایر فلــزی متعــدد (معــادن عظیــم مــس ســونگون، طــلای اندریــان، اســترگان و مزرعــه شــادی)، ذخایــر معدنــی متنــوع (ســنگ های تزیینــی، ســنگ آهن، کائولــن و ...) و به خصوص برخـورداری از منابع طبیعی زیبا و بی نظیر در کنـار جاذبه های توریسـتی قابـل ملاحظه، حاکی از ظرفیت های قابل توجه این شهرسـتان، به عنوان مقصـدی بـرای گردشـگران داخلـی و خارجـی، جهـت گام گذاشـتن در مسـیر توسـعه است و در صورت برنامه ریـزی صحیـح در این حوزه ها می توانـد شهرسـتان ورزقـان را بـه شهرسـتانی توسـعه یافته متناسـب با شـان و جایـگاه تاریخی، فرهنگـی، جغرافیایی و اقتصـادی آن با تأکید بـر ارتقـا موقعیـت صنعتـی به ویـژه در صنایع معدنـی تبدیل کند.

در کنار موارد بیان شده، آنچه در این راستا اهمیت دارد، هرچند در این شهرستان در سال های اخیر و به ویژه بعد از زلزله ۱۳۹۱، اقدامات و تلاش ها زیادی برای رشد و توسعه آن صورت گرفته، ولی به نظر می آید با توجه به این همه ظرفیت عظیم خدادادی؛ باز هم مردمان این دیار در سرزمین طلای سرخ ایران، با کمترین امکانات زیرساختی، رفاهی و خدماتی، با فقر و محرومیت روزگار سپری می کنند و اهالی این منطقه در همین راستا همچنان به دنبال توسعه همه جانبه و تکمیل پروژه های نیمه تمام و به خصوص اتمام زیرساخت های شهری و روستایی خویش هستند.

واقعیت این است که برای رسیدن به این حقیقت که چه قدر زیرساخت ها، مسائل و مشکلات شهروندان این شهرستان در حوزه های مختلف عمرانی، رفاهی، خدماتی، بهداشتی، اشتغال و ... حل شده، فقط کافی است مسوولان و متولیان امر سری به این مناطق بزنند و با مردم و اهالی این منطقه درد دلی داشته باشند.

منبع:فارس

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار