خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
یکشنبه، 30 تیر 1398 - 02:31   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  رویکرد فولاد هرمزگان در سال جاری صادراتی است
  تخلف سازمان خصوصی سازی در بازگرداندن ماشین سازی تبریز به صندوق فولاد
  سهم ۲۰ درصدی بخش معدن در صادرات غیرنفتی/ لزوم سرمایه گذاری بیشتر در بخش معدن
  افزایش بهای سنگ آهن چین
 
   اخبار ورزشی  
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
- اندازه متن: + -  کد خبر: 138544صفحه نخست » سنگ آهنشنبه، 18 اسفند 1397 - 15:05
برخلاف تصور «معدن آنومالی D19» در قلب مناطق محیط زیست قرار ندارد/ مجوز قطعی صادر نشده است
 برخلاف تصور «معدن آنومالی D19» در قلب مناطق محیط زیست قرار ندارد/ مجوز قطعی صادر نشده است دنیای معدن - معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر تنها اجازه اکتشاف از این آنومالی صادر شده است گفت: با ارائه ارزیابی اثرات زیست محیطی و راهکارهای مدیریتی مجوز بهره برداری آنومالی D19 صادر خواهد شد.
  

به گزارش دنیای معدن، آنومالی D19 یکی از بزرگترین معادن کشف شده سنگ آهن در جهان است. برآورد اولیه ذخیره این آنومالی 100میلیون تن بوده و باید برای اعلام دقیق میزان ذخیره اش باید اکتشاف های تکمیلی انجام شود.

چندی قبل مقامات صمت اعلام کردند: آنومالی «دی19» به چادرملو و چغارت واگذار کرده اند.

با توجه به رو به اتمام بودن ذخایر سنگ آهن «چادرملو» و «چغارت» و به درخواست این 2 معدن، در کنسرسیومی، آنومالی «دی19» به این 2 معدن بزرگ واگذار شد.

حمیدرضا ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار گروه محیط زیست خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که علت موافقت محیط زیست با بهره برداری از «معدن آنومالی D19» واقع در حاشیه پناهگاه حیات وحش دره انجیر که یکی از مهم ترین زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی به شمار می رود چیست، به تشریح دلیل اصلی موافقت سازمان محیط زیست پرداخت و گفت: مطالعات معدنی در این منطقه مربوط به دهه ۵۰ بود، و از آنجایی که معادن آهن و کنستانتره آهن رو به اتمام است و براساس پیش بینی ها تنها تا دو سال دیگر مواد اولیه مورد نیازشان را تامین می کنند برداشت از آنومالی D19 مورد توجه قرار گرفت.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست گفت: این معدن یکی از معادنی است که پیشنهاد کسب مجوزش به سازمان محیط زیست داده شده است و اعتقاد بر این است که ذخیره خیلی خوبی در این معدن وجود دارد و چون این آنومالی برخلاف تصور در قلب مناطق تحت حفاظت محیط زیست قرار ندارد، پیشنهاد دهندگان طرح امید داشتند که بتوانند، مجوز بگیرد.

وی با بیان اینکه در دهه های گذشته جمعیت بسیار خوبی از یوزپلنگ در این منطقه زندگی می کردند و به همین دلیل محیط زیست با استخراج از این معدن مخالفت می کرد ابراز داشت: اما بعدها دو اتفاق افتاد که نظر ما را تغییر داد، نخستین اینکه به دلایلی که خودمان هم نمی دانیم یوزها عرض های شمالی را به عرض های جنوبی ترجیح داده اند و جمعیت یوزها در یزد و فارس کم شده و به خراسان شمالی و سمنان مهاجرت کردند.

ظهرابی ادامه داد: در واقع با کاهش جمعیت یوز در این مناطق حساسیت و توجیه اصلی ما برای مخالفت با استخراج از این معدن کمرنگ شد.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در این منطقه دو معدن بزرگ وجود دارد که حدود ۱۲ هزار نفر در آن اشتغال مستقیم دارند، خاطرنشان کرد: دولت به دلیل اشتغال گسترده این معادن پیگیر این آنومالی بود.

وی در ادامه تصریح کرد: به همین منظور کارگروه تعامل محیط زیست و وزارت صنعت در چند مرحله تشکیل شد و پس از یکسال مذاکره و چانه زنی با این وزارتخانه توافق کردیم، بخش هایی از مناطق زیستگاه یوزپلنگ در استان یزد ارتقاء سطح حفاظتی داشته باشند از جمله منطقه «شیرکوه» استان یزد به عنوان پناهگاه حیات وحش و منطقه «کمکی بهاباد» به پناهگاه حیات وحش کمکی ارتقاء یابد، و هیچ معدن جدیدی در این مناطق مجوز نگیرد و با این امتیازات، معادن موجود هم بعد از پایان مهلت پروانه بهره برداری شان، دیگر مجوز دریافت نخواهد کرد.

ظهرابی گفت: از همین جهت برای معادن غیر فلزی موجود در منطقه مجوزها تمدید نشده، این تصمیم شامل معادنی که پیش از این مجوز گرفته بودند هم می شود.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست ادامه داد: البته باید درباره معادن فلزی که حساسیت زیادی دارند به صورت ملی تصمیم گیری شود.

وی تاکید کرد: بر طبق تصمیم این کارگروه بهره برداری از آنومالی های دیگر باطل شده و تقاضای جدیدی که وزارت صنعت مطالعه کرده بود کان لم یکن تلقی شد.

به گفته این مقام مسئولاین معدن اجازه استقرار واحد فرآوری در داخل محدوده پناهگاه حیات وحش را نخواهد داشت و مجموعه آنومالی D19 که حالت یک چاله معدنی دارد و در محدوده این چاله اجازه استقرار تاسیسات صادر نشده و باید در محدوده فنس کشی شده با تسمه نقاله به صورت زیرزمینی محصولاتش را به کارخانجات منتقل کند.

وی گفت: با این شرایط سخت پیش بینی شده هم از تعطیلی کارخانه موجود جلوگیری شود و اشتغال ۱۲ هزار نفری این معادن حفظ شود و هم می توانیم یوزپلنگ را به طور همزمان محافظت کنیم.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با بیان اینکه در حال حاضر تنها اجازه اکتشاف صادر شده و با ارائه ارزیابی اثرات زیست محیطی و ارائه راهکارهای مدیریتی مجوز دوباره برای این آنومالی صادر می شود، خاطرنشان کرد: هنوز مجوز قطعی صادر نشده و بهره برداران اجازه دارند، ذخیره موجود را بررسی و متناسب با ذخیره موجود بهره برداری کنند. اگر ذخیره موجود این معدن کوچک باشد، مجوزی صادر نمی شود.اما اگر ذخیره موجود بزرگ بود با تمهیدات سازمان محیط زیست بهره برداری صورت خواهد گرفت.

هر چند آمار دقیقی از تعداد یوزپلنگ ها در ایران وجود ندارد اما برخی آمارها نشان می دهد تعداد این جاندار در ایران کمتر از 50 قلاده و تعداد یوزپلنگ های ماده که وجودشان اثبات شده کمتر از 5 قلاده است. همچنین زیستگاه تمام یوزپلنگ های ماده در زیستگاه شمالی یعنی توران و میاندشت قرار گرفته و خارج از این 2 زیستگاه یوزپلنگ ماده ای دیده نشده است. در استان یزد نیز 7 قلاده یوزپلنگ در منطقه دره انجیر بافق و سیاه کوه شناسایی شده اند.

زیستگاه های یوزپلنگ ها در مناطق دشتی و بیابانی و در استان های سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد و اصفهان و کرمان است اما زیستگاه های زادآور تنها در پارک ملی توران در سمنان و پناهگاه حیات وحش میاندشت در خراسان شمالی است.

انتهای پیام/

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار