خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
چهارشنبه، 26 تیر 1398 - 01:25   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  تامین زیرساخت های معادن استان کهکیلویه و بویراحمد با همکاری سه جانبه
  کارخانه فولادسازی گروه ملی صنعتی فولاد ایران احیا شد
  کتاب «فولاد در ایران و جهان اقتصاد، تولید و تجارت» منتشر شد
  شرکت های وابسته به ایمیدرو ۱۶.۵میلیون تن فولاد تولید کردند/ رتبه نخست به فولاد مبارکه رسید
  افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی زیرمجموعه چادرملو و کاهش قیمت سهم
  تولید فولاد تاتا استیل 9 درصد افزایش یافت/رشد 6.4 درصدی فروش
  ۱۶۵ پهنه معدن فلزی در کشور شناسایی شد
  5 راهکار برای توسعه زنجیره صنعت آلومینیوم/ تامین مواد اولیه در قالب سرمایه گذاری مشترک
  فرآوری سنگ در انتظار حمایت
  انتصاب مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد
 
   اخبار ورزشی  
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
- اندازه متن: + -  کد خبر: 138521صفحه نخست » عمومیچهارشنبه، 15 اسفند 1397 - 10:21
مدیریت کسری بودجه
دکتر فرزاد بزرگی - با وجود اینکه، هرسال توسط دولت و مجلس، برای تهیه و تنظیم بودجه سالانه، زمان و انرژی زیادی صرف می‌شود تا بودجه متوازن ارائه شود، ولی عملکرد بودجه در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که دولت برای جبران کسری بودجه و ایجاد توازن بین دخل وخرج خود از روش‌هایی مانند افزایش برابری نرخ ارز، برداشت از صندوق توسعه ملی، افزایش قیمت حامل‌های انرژی، فروش اوراق قرضه و استقراض از سیستم بانکی استفاده می‌کند و برخی از این روش‌ها موجب به‌هم‌ریختگی سیاست‌های پولی و ارزی، تزلزل در ارزش پول ملی، رشد بی‌رویه نقدینگی و شکاف درآمدی و فاصله طبقاتی می‌شود.
  

به‌عنوان نمونه تامین کسری بودجه از طریق افزایش برابری نرخ ارز، اگرچه، در کوتاه‌مدت، وضعیت نقدینگی دولت را برای پرداخت هزینه‌های جاری و حقوق کارکنان دولت تامین می‌کند، ولی با افزایش برابری نرخ ارز، ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم را به شدت کاهش می‌دهد و اقتصاد ملی را به سمت رکود تورمی سوق می‌دهد. تبعات و آثار کسری بودجه بر اقتصاد ملی متفاوت است. کسری بودجه، که در اثر مازاد پرداخت هزینه‌های جاری، اجرای پروژه‌های غیراقتصادی، پرداخت‌های بی‌هدف و غیرمنطقی و واردات بی‌رویه و غیراصولی صورت می‌گیرد، برای تولید مخرب بوده و تورم‌زا است. ولی کسری بودجه که در اثر مازاد پرداخت زیرساخت‌های اقتصادی، تولیدی و سرمایه‌گذاری مولد، صورت می‌گیرد، نه‌تنها برای اقتصاد کشور زیانبار نبوده، بلکه در بلندمدت سازنده نیز بوده و به رشد تولید ملی و اشتغال‌زایی هم کمک می‌کند.

به‌عنوان مثال کشورهایی مانند آمریکا و ژاپن زمانی که در تراز پرداخت سرمایه‌گذاری خود، با کسری بودجه مواجه می‌شوند، به عملیات سرمایه‌گذاری مولد و زیربنایی خود ادامه می‌دهند و وقفه ایجاد نمی‌کنند، به همین دلیل با وجود داشتن تراز بودجه منفی (کسری بودجه)، از رشد تولید ملی مناسب برخوردار هستند و میانگین نرخ تورم اندکی دارند. کسری بودجه همیشه در اثر افزایش هزینه یا مخارج ایجاد نمی‌شود و گاهی نیز با وجود صرفه‌جویی و کاهش در هزینه‌ها، به دلیل کاهش درآمد، کسری بودجه به‌وجود می‌آید. تصمیم‌گیری‌های نادرست، ضعف در اجرا، فساد مالی و عدم تحقق برنامه تولید، هر یک می‌توانند باعث کاهش درآمد شوند. دولت برای کسب درآمد روش‌های مختلفی پیش‌روی خود دارد. یکی از روش‌های کسب درآمد، اخذ مالیات است که مکانیزم خود تنظیمی دارد. دولت از یکسو با وصول مالیات، درآمد قابل تصرف مردم و تقاضای کل را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر با وصول مالیات، هزینه‌های جاری و عمرانی خود را پرداخت می‌کند و به این ترتیب کنترل و موازنه در دریافت‌ها و پرداخت‌ها، صورت می‌دهد. اما کسب درآمد از طریق صادرات نفت و گاز، مکانیزم خود تنظیمی ندارد و باید مدیریت شود. با تزریق درآمدهای نفتی به اقتصاد ملی، درآمد قابل تصرف مردم و تقاضای کل افزایش می‌یابد. اگر این تزریق درآمد به اقتصاد ملی، برای سرمایه‌گذاری مولد، اجرای پروژه‌های عمرانی، ایجاد زیرساخت‌های تولیدی و اقتصادی صورت گیرد، موجب رشد تولید ملی و افزایش عرضه کل می‌شود ولی چنانچه، تزریق درآمدهای نفتی، صرف تامین هزینه‌های جاری و کمک‌های بلاعوض و یارانه‌ها شود، نه تنها تاثیری بر تولید و عرضه کل نداشته، بلکه با افزایش تقاضای کل، قیمت‌ها نیز افزایش می‌یابد. بنابراین دولت، برای داشتن بودجه‌ای کارآ و اثربخش، به نقشه راه (اهداف راهبردی) هوشمندانه و برنامه‌های عملیاتی عالمانه نیاز دارد تا تراز پرداخت‌ها در سه بخش شامل: بودجه عملیاتی، بودجه دارایی‌های سرمایه‌ای و بودجه دارایی‌های مالی، متوازن و متعادل شود. چنانچه دولت در بودجه عملیاتی، با کسری بودجه مواجه شود و این کسری بودجه (تراز منفی)، از محل مازاد بودجه دارایی‌های سرمایه‌ای یا بودجه دارایی‌های مالی جبران شود، به این مفهوم است که تراز عملیاتی منفی (کسری بودجه) که در اثر افزایش هزینه‌های جاری و کمک‌های بلاعوض یا در اثر کاهش درآمدهای مالیاتی، به‌وجود آمده، از طریق فروش دارایی‌های سرمایه‌ای و یا از طریق استقراض از سیستم بانکی تامین می‌شود که این شیوه موازنه بودجه ای، نه تنها کمکی به رشد اقتصادی کشور نمی‌کند، بلکه، به رشد تولید ملی و اشتغال نیز لطمه وارد می‌سازد و تورم‌زا خواهد بود.

بنابر مقدمات ارائه شده می‌توانیم نتیجه بگیریم که:

۱- راه رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی، تدوین نقشه راه، سازماندهی منابع، کنترل نقدینگی و نظارت بر عملکرد بودجه است و افزایش حقوق و دستمزد، بدون در نظر گرفتن سایر موارد تاثیرگذار مانند رشد تولید، نه‌تنها کمکی به رفاه اقتصادی مردم نمی‌کند بلکه، نرخ تورم را افزایش می‌دهد.

 ۲- کسری بودجه عملیاتی باید از محل درآمدهای عملیاتی تامین شود و جبران کسری بودجه با روش‌هایی مانند، افزایش برابری نرخ ارز، نه‌تنها سودی برای اقتصاد کشور ندارد بلکه به اقتصاد ملی لطمات سنگینی وارد می‌سازد.

۳- درآمدهای نفتی و وجوه حاصل از واگذاری سهام شرکت‌های دولتی، باید صرف زیرساخت‌های تولیدی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری مولد شود تا اقتصاد کشور به رشد و شکوفایی برسد.

۴- کسری بودجه به خودی خود، یک پدیده منفی نیست و باید مدیریت شود. کسری بودجه که در اثر سرمایه‌گذاری مولد و زیربنایی ایجاد می‌شود، محرک تولید بوده و تورم‌زا نیست.

۵- برای خروج از رکود تورمی، ضرورت دارد در بودجه کل کشور به منظور اتمام سرمایه‌گذاری‌های نیمه تمام که موجب افزایش تولید ملی وعرضه کل می‌شود و همچنین، برای ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی و تولیدی که موجب تشویق سرمایه‌گذار و تولیدکنندگان می‌شود، منابع کافی منظور شود، تا رشد و شکوفایی اقتصاد ملی تحقق یابد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار