خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
یکشنبه، 31 شهریور 1398 - 00:58   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  صادراتی که مملکت را تهی می‌کند و ارزآور نیست به چه درد می‌خورد؟
  ایجاد کارخانه های کنسانتره استراتژی اصلی شرکت مس
  معدن‌کاران چوب حراج به محصولات معدنی زدند/ دولت از سنگ آهن معادن خود استفاده کند
  مبارزه با خام فروشی، بهانه ای برای تعطیلی معادن نشود
  گام موثر برای فولاد خوزستان در عرصه‌ی توسعه ی صنعت داخلی
  رشد 27 درصدی تولید مس پرو تا سال 2022 میلادی
  بازدید مدیرعامل شرکت مس از طرح های توسعه ای شرکت مس در استان کرمان
  شرکت فولاد خوزستان در فهرست ۴۰ شرکت برتر بورس تهران و فرابورس ایران قرار گرفت
 
   اخبار ورزشی  
  مربی رزمی کار فولاد خوزستان مقام اول را بدست آورد
  کسب مقام سوم بانوی قایقران فولادی
  نخستین پیروزی فولاد هرمزگان در لیگ دسته سه فوتبال
  ما به آینده فوتبال می‌اندیشیم
  فولاد هرمزگان میزبان خلیج فارس میناب
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
- اندازه متن: + -  کد خبر: 138055صفحه نخست » فولادسه شنبه، 25 دی 1397 - 12:39
خودباوری؛ مقدمه شکوفایی تولید بومی
خودباوری؛ مقدمه شکوفایی تولید بومیدنیای معدن -افزایش اتکا به توانمندی داخلی در تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید، یا آن چه که اصطلاحا «بومی سازی» نامیده می شود، بیش تر از جنبه «اقتصادی» مورد تاکید قرار گرفته است. اما واقعیت این است که اتکا به تولید بومی دستاوردهای مهم اجتماعی، سیاسی و علمی را در پی دارد که گاه به مراتب مهم تر از ارزش اقتصادی صرف بومی سازی فرایندهاست.
  

کمک به ایجاد اشتغال، بومی شدن دانش فنی در کشور، مقابله با فشارهای اقتصادی دشمنان که با ایجاد یاس و ناامیدی در مردم به دنبال جمع آوری برگ های برنده در نبردهای سیاسی و غلبه در مصاف های دیپلماتیک هستند، استقلال افزون تر در سپهر برنامه ریزی توسعه کشور و نهایتا جلوگیری از توقف تولید در شرایط بحرانی از جمله مهم ترین دستاوردهای هر چه بومی تر شدن فرایند تامین تجهیزات ضروری تولید در داخل کشور است.

کم تر کسی در این گزاره تردید روا می دارد که بومی شدن دانش فنی می تواند بذر توسعه مستمر و بلندمدت یک کشور باشد و شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین نمودهای ایفای «مسئولیت اجتماعی» توسط صنایع مادر و بزرگ در کشور، کمک به استفاده هر چه بیش تر از توانمندی های متخصصان دانش ورز داخلی است.

کاهش وابستگی به خارج دسترسی آسان تر به قطعات و تجهیزات و در نتیجه بالارفتن زمان در دسترس بودن خط تولید، جلوگیری از خروج ارز از کشور، ایجاد اشتغال و فراهم شدن زیرساخت های لازم برای پیوستگی دو حوزه حیاتی «دانش» و «تولید» را هم می توان در فهرست دستاوردهای اقتصادی اهتمام به امر مبارک «بومی سازی» و ارتقای توان «ساخت داخل» جای داد.

بومی سازی حلقه به حلقه؛ کلیدِ تحقق راهبرد بومی سازی

«مجتمع فولاد خراسان» بزرگترین مجتمع صنعتی شرق کشور است  که توانسته زنجیره تولید فولاد را در استان خراسان رضوی از مرحله گندله سازی، احیاء مستقیم، فولادسازی و نورد در سایت نیشابور تکمیل نماید.

این شرکت که تا کنون به بومی سازی 4 هزار قطعه مورد نیاز مجتمع  دست یازیده است، در چشم انداز میان مدت خود به دنبال آن است که  با نهادینه سازی دانش فنی و استفاده از توان قطعه سازان داخلی، این تعداد را به 8 هزار قطعه «ساخت داخل» برساند.

یکی از گام های مهم مجتمع در سال های اخیر، راه اندازی «نمایشگاه دائمی بومی سازی» است که ویترینی از زمینه های همکاری با سازندگان داخلی را پیش روی طراحان، سازندگان و صنعتگران داخلی قرار داده است.  همکاری با بیش از 120 سازنده داخلی و ساخت حدود چهار هزار قطعه مورد نیاز صنعت فولاد در داخل کشور، نمایی گویا از اهتمام بزرگ ترین مجتمع صنعتی شرق کشور به این امر مهم و حیاتی است.

با ایجاد این نمایشگاه مشخصات فنی قطعات مورد نیاز آماده و به سازندگان داخلی ارایه می شود. به این ترتیب فولاد خراسان در نمایشگاهی متمرکز، مجموعه ای از قطعات و تجهیزات را با ویژگی های مطلوب و مورد نیاز در اختیار صنعتگران، سازندگان استان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار داده تا دانش خود را در قالب مهندسی معکوس، بدل به دستاوردهای تکنیکی و فناورانه نمایند.

 

عزم «فولاد خراسان» در راه تقویت «تولید ملّی»؛

به بار نشستن بومی سازی قفسه های نهایی نورد

«مجتمع فولاد خراسان» در سال 1397در یک همکاری مشترک با شرکتی بومی در استان خراسان موفق شد برای اولین بار دو دستگاه مهم و ارزشمند مورد نیاز خط نورد را بومی سازی نماید.

آیین رونمایی از دو قفسه کاتریچ (استند) نهایی نورد، که به همت مهندسان و کارشناسان داخلی بومی سازی شده بود در صبح روز پنج شنبه، 18 مردادماه 1397، درواقع مراسم به بار نشستن حمیت این مجتمع در ارتقای توان «ساخت داخل» بود.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان، در آیین رونمایی از این دستگاه های یاد شده، گفت: در فضای که  دشمنان به دنبال ایجاد یاس و ناامیدی در کشور هستند با برگزاری این مراسم و رونمایی از  تجهیزات نهایی و مهم خط تولید کارخانه نورد به توانمندی های خودمان بیشتر متکی می شویم.

مهندس احمدی افزود: فولاد خراسان، با تکیه بر توانمندی های داخلی، دست یابی به توان تولید قطعات مهم مورد نیاز فولاد توسط سازندگان و نیروی انسانی متفکر و مبتکر داخلی را سرلوحه کار خود قرار داده است و از همه سازندگان می خواهیم توانایی های خود را برای افزایش تولید قطعات «ساخت داخل» و جلوگیری از خروج ارز از کشور به میدان بیاورند.

به گفته مهندس اسماعیلی، معاون «برنامه ریزی و فناوری» شرکت، «استند» (قفسه)های مذکور، که  متشکل از حدود 300 قطعه صنعتی از قبیل رینگ ها، گیربکس ها، غلتک ها و... است و در خطوط نورد، در پیوند با یکدیگر، شکل دهی تغییر مقطع شمش فولادی و تولید محصول نهایی را بر عهده دارند، برای اولین بار در استان خراسان رضوی بومی سازی شدند.

دبیر «شورای عالی ساخت داخل» در مجتمع فولاد خراسان افزود: در ساخت دو دستگاه استند نورد مجتمع فولاد خراسان 274 قطعه ساختنی و 2429 قطعه استاندارد به کار رفته است. پیش از این کارتریج قفسه های نورد، از کشور ایتالیا و از سازنده اصلی آن تامین می شد.

مدیر پروژه  استندهای نورد فولاد خراسان در شرکت ارکو نیز در مراسم رونمایی از این قطعه مهم و ارزنده، ضمن تشکر از مدیر عامل فولاد خراسان برای اعتمادی که به این گروه صنعتی نموده، افزود: در سال «حمایت از کالای ایرانی» ما توانستیم به نحوه مطلوب در ساخت این استند، حمایت از بومی سازی و ساخت داخل را تجربه کنیم.

شرکت مجتمع فولاد خراسان بر این باور است که در خطوط تولید و پشتیبانی خود با اعتماد به سازندگان داخلی، «ساخت داخل» یا بومی سازی را ارتقا دهد. و اینک رجاء واثق داریم که با حمایت کارگزاران خدوم نظام، به ویژه دو وزارتخانه «صنعت، معدن و تجارت» و «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، صنعتگران و تولید کنندگان داخلی بتوانند با اعتماد متقابل به یکدیگر تولیدات کیفی بومی را تحقق بخشند.

تولید دستگاه استند نورد فولاد توسط مهندسان داخلی موفقیتی بود که «خود باوری» و «حمیت ملی» در تولید و صنعتگری را به منصه ظهور درآورد و افقی تازه در باور و تصور فرزندان این مرز و بوم، به ویژه فن پیشگان سرزمین ثامن الحجج گشود.

و اینک، با توجه به بدعهدی برخی شرکای اقتصادی کشور و خودکامگی های رایج در عرصه بین المللی، فولاد خراسان همگام با دیگر همرزمان خود در جبهه تولید فولاد ایران، بر آن است که با هماهنگی و تشکیل کارگروهی فنی و ایجاد ساختاری تحت عنوان «شورایعالی ساخت داخل» به ریاست مدیریت عامل  و کمیته های بومی سازی در نواحی مختلف تولیدی خود، فرایند بومی سازی و ارتقای توان ساخت داخل را در مضامین استراتژیک خود جای داده و مدیریت بر روند بومی سازی را پیگیری می نمایند.

با تشکیل این ساختار، تاکنون قطعاتی مانند «کلمپ الکترود کوره قوس الکتریکی»، پانل های مسی کوره قوس، ماشین حمل شمش و کاور تاندیش فولادسازی طراحی و ساخت داخل گردیده است

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار