خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
پنجشنبه، 30 خرداد 1398 - 02:31   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  معدن مس طارم در سفر آتی رییس جمهور به قزوین افتتاح می شود
 
   اخبار ورزشی  
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
- اندازه متن: + -  کد خبر: 137171صفحه نخست » عمومیدوشنبه، 16 مهر 1397 - 18:19
بازدهی ۹۲ درصدی سهام شرکت در شش ماهه اول سال ۹۷
  

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه گفت: "قیمت هر سهم شرکت از ۲۸۷۰ ریال در ابتدای سال ۹۷ به حدود ۵۲۶۰ ریال در اواخر شهریور رسید و با پرداخت ۲۵۰ ریال سود نقدی در مجمع سالانۀ شرکت، بازدهی حدود ۹۲ درصدی در شش ماهه اول سال ۹۷ محقق شد."
کارکنان متعهد و تلاشگر فولاد مبارکه در شش ماهۀ اول سال جاری با تولید ۳ میلیون و ۶۵۰ هزار تن انواع محصول و عرضۀ ۳ میلیون و ۵۸۰ هزار تن از این میزان محصولات به ارزش تقریبی ۱۰ هزار میلیارد تومان، رکورد جدیدی از خود برجای گذاشتند.
معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه ضمن اعلام این خبر گفت: این شرکت با هدف تأمین سود پایدار و افزایش ارزش برای سهامداران به عنوان مهمترین ذینفعان خود علی رغم مشکلات ناشی از تحریم ها، همواره توانسته است عملکردی درخشان از خود بر جای گذارد.
امیرحسین نادری مدیریت خردمندانه، خبرگی و دانش فنی ارزشمند کارکنان و توسعۀ متوازن خطوط تولید و بهرهبرداری شرکت برای تولید اقتصادی و سودآوری مستمر را اصلیترین مؤلفههای اثرگذار در دستیابی به این موفقیتها دانست.
وی اظهار داشت: همانگونه که آمارها و جداول نشان میدهد، از عوامل مهم تأثیرگذار در رشد ۴۶ درصدی فروش شرکت نسبتبه مدت مشابه سال ۹۶، افزایش ۲۷ درصدی مقدار فروش محصولات گرم در سال ۹۷ (عمدتا مربوط به بهرهبرداری و افزایش ظرفیت طرح توسعۀ فولادسازی و نورد پیوسته سبا از ۷۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن ) و تختال‌های تولیدی ماشین ریخته گری شماره ۵ است؛ ضمن اینکه در کنار رشد تولید، رشد قیمتهای جهانی محصولات و در نتیجه، رشد آن در بورس کالا نیز کمک قابل توجهی به افزایش درآمد فروش شرکت کرده است.
وی خاطر نشان کرد فولاد مبارکه تأمین نیاز بازار داخل را همواره در اولویت قرار داده؛ به نحوی که در سال ۹۷ به گونه ای برنامه ریزی کرده است که ۸۰ درصد محصولات تولیدی خود را به بازار داخل عرضه کند.
معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه در ادامه با اشاره به استراتژی صحیح بورس کالا در حذف محدودیت نوسان قیمت محصولات در نتیجۀ عرضه و تقاضای آن، این امر را گامی مهم در حذف اختلاف قیمت بورس کالا و خارج از آن و در نهایت از بین رفتن رانت ایجادشده دانست.
وی در ادامه به رشد ارزش بازار شرکت و بازده سهام آن پرداخت و افزود: با توجه به اقبال بازار سرمایه به صنایع فلزی و معدنی به عنوان یکی از صنایع مهم و تأثیرگذار در شاخص بورس، قیمت سهام فولاد مبارکه نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است؛ به گونه‌ای که قیمت هر سهم شرکت از ۲۸۷۰ ریال در ابتدای سال ۹۷ به قیمت حدود ۵۲۶۰ ریال در اواخر شهریور رسید و با توجه به تقسیم و پرداخت ۲۵۰ ریال سود نقدی در مجمع سالانۀ شرکت، بازدهی حدود ۹۲ درصدی در شش ماهه اول سال ۹۷ رقم خورد که این مقدار در مهرماه به بیش از ۱۲۰ درصد رسیده است.
امیرحسین نادری خاطرنشان کرد: شاخص کل بورس که مهمترین نماگر بازار سرمایه است، از رقم ۹۶ هزار و ۴۲۵ واحد در ابتدای سال ۹۷ به ۱۶۰ هزار و ۵۳۸ واحد در پایان شهریور ۹۷ رسید که رشد ۶۶ درصدی را نشان میدهد و فولاد مبارکه با ۹۲ درصد بازده، عملا حدود 1.5 برابر متوسط رشد بازار برای سهامداران بازدهی به ارمغان آورده است.
وی با اشاره به استراتژی تقسیم سود شرکت و قدردانی از سهامداران در همراهی با شرکت در این راهبرد صحیح تصریح کرد: همواره بین نرخ رشد سود شرکت (g) و درصد سود نقدی رابطۀ معکوس وجود دارد. به گونه‌ای که شرکت‌هایی که مقدار عمدۀ سود نقدی خود را در مجمع تقسیم می کنند و برنامه‌ای برای توسعۀ شرکت ندارند، به مرور رشد سودآوری آنها رو به افول می‌گذارد و در مقابل، تقسیم سود پایین منجر به رشد سودآوری و افزایش قیمت سهام در بورس و نهایتاً افزایش بازده سهامداران می شود.
معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه با اشاره به رشد ارزش بازار سرمایۀ شرکت (market value) به ۴۰ هزار میلیارد تومان افزود: با توجه به افزایش نرخ دلار بالطبع ارزش جایگزینی شرکت و داراییهای آن نیز افزایش می یابد. از دیگر سو، در شرایط فعلی احداث مجتمع عظیمی همچون فولاد مبارکه بسیار مشکل است. این در حالی است که در کنار رشد ارزش داراییهای ثابت شرکت، سرمایه گذاری‌های بلندمدت شرکت نیز از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است که ممکن است از نگاه سهامداران و فعالان بازار سرمایه دور مانده باشد؛ به طوری که ارزش کنونی سبد سرمایه گذاری بورسی شرکت نزدیک ۱۴ هزار میلیارد تومان است که نسبت به بهای تمام شدۀ آن از قرار ۵ هزار میلیارد تومان، ۱۸۰ درصد رشد کرده است. به بیان دیگر در صورت تقسیم ارزش سبد سرمایه گذاری بورسی شرکت به تعداد سهام شرکت، مبلغ ۱۸۶۰ ریال به هر سهم فولاد مبارکه تخصیص می یابد.
نادری در ادامه با اشاره به ساختار سرمایۀ شرکت گفت: همواره باید میان سودآوری شرکت، ارزش داراییها و سرمایۀ شرکت رابطۀ معناداری وجود داشته باشد. با توجه به سرمایه گذاریهای ارزشمند فولاد مبارکه در طرحهای توسعه و سهام دیگر شرکتهای معدنی و فلزی، نیاز به تأمین منابع مالی بلندمدت در راستای اصل تطابق است. از سوی دیگر با توجه به محدودیت منابع بانکی و کافی نبودن سرمایۀ برخی از آنها در اعطای تسهیلات و نرخ بالای تسهیلات، بهترین روش تأمین مالی بلندمدت، بازار سرمایه و انتشار سهام جدید است.
او ضمن تشریح برنامۀ افزایش سرمایۀ جذاب پیش روی شرکت خاطرنشان کرد: در حال حاضر فولاد مبارکه با ۷۵ هزار میلیارد ریال سرمایه، بزرگترین شرکت بورسی به لحاظ سرمایه است که برنامۀ افزایش سرمایه تا ۱۳۰ هزار میلیارد ریال از محل انباشته و به میزان ۷۳ درصد را در دست بررسی دارد؛ به نحوی که با توجه به سود انباشتۀ شرکت به میزان ۵۷ هزار و ۷۳۸ میلیارد ریال (و از قرار هر سهم ۷۷۰ ریال) افزایش سرمایۀ پیش رو کلا از محل انباشته صورت میگیرد که علاوه بر تسریع فرایند ثبت آن، برای سهامداران شرکت بسیار جذاب خواهد بود.
وی ضمن تشریح فرایند افزایش سرمایه افزود: افزایش سرمایه خصوصا در شرکتهای بورسی به دلیل لزوم اخذ مجوزهای لازم از بورس و حسابرس در حالت عادی بسیار زمانبر و پیچیده است و معمولا حدود ۸ تا ۹ ماه طول می کشد.
معاون اقتصادی و مالی فولاد مبارکه در خصوص زمان عملیاتی شدن این افزایش سرمایه افزود: در حال حاضر گزارش توجیهی افزایش سرمایه در اختیار حسابرس شرکت قرار گرفته و پس از اخذ گزارش حسابرس جهت اخذ مجوز به سازمان بورس ارسال میشود. پس از تأیید بورس سریعا مجمع فوق العاده بدین منظور تشکیل خواهد شد؛ بنابراین پیش بینی می شود این افزایش سرمایه تا قبل از پایان سال جاری ثبت شود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار