خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
پنجشنبه، 30 خرداد 1398 - 01:43   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  جدیت «صمت» در اجرای طرح جامع فولاد/ اکتشاف ذخایر جدید معدنی
  افتتاح ذوب آهن پاسارگاد 1.8 میلیون تن به ظرفیت آهن اسفنجی اضافه می کند
  قیمت سنگ آهن ۶۵درصد به ۱۲۵.۵دلار رسید
  افزایش تولید گل گهر با ارتقای بهره وری
  معدن مس طارم در سفر آتی رییس جمهور به قزوین افتتاح می شود
 
   اخبار ورزشی  
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
- اندازه متن: + -  کد خبر: 137075صفحه نخست » اخبار ویژهشنبه، 7 مهر 1397 - 11:11
تاکید بر افزایش نرخ زغال سنگ برای جلوگیری از تعطیلی معادن
 تاکید بر افزایش نرخ زغال سنگ برای جلوگیری از تعطیلی معادن دنیای معدن - دبیر انجمن زغال سنگ ایران گفت: با توجه به تورمی که در بهای تمام شده صنعت زغال سنگ ایجاد شده اگر تا پایان مهر ماه کمیته تعیین قیمت زغال تشکیل نشود متاسفانه معادن زغال با بحران مواجه خواهند شد.
  

به گزارش دنیای معدن،صنعت زغال سنگ یکی از صنایع با اهمیت کشور ما محسوب می شود اما در حال حاضر تولیدکنندگان این صنعت و معدن داران به دلیل پایین بودن قیمت کنسانتره زغال سنگ در داخل کشور نسبت به رشد چشمگیر بهای تمام شده تولید با مشکلات جدی مواجه هستند که به اذعان تولید کنندگان اگر هر چه سریع تر نسبت به قیمت گذاری واقعی آن در کشور اقدام نشود نه تنها امکان توسعه این صنعت امکان پذیر نخواهد بود، بلکه با توجه به شکاف قابل توجه تقاضای داخلی نسبت به عرضه آن و تحریم های ظالمانه کشور برای واردات زغال سنگ، صنعت فولاد کوره بلند کشور دچار مشکل جدی شود.

در این زمینه دبیر انجمن زغال سنگ ایران در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در خصوص اهداف شکل گیری انجمن زغال سنگ گفت: زغال سنگ یکی از کانی های اصلی معدنی کشور ماست. از طرفی زغال سنگ سوختی استراتژیک است که در تمام دنیا به عنوان منبع مطمئن تولید انرژی کاربرد دارد. اهمیت زغال سنگ در دنیا به اندازه ای است که حتی در برخی کشور ها وزارت خانه زغال سنگ تشکیل شده و فعالیت دارد.

سعید صمدی اضافه کرد: کشور ما نیز با دارا بودن یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره زغال سنگ از وضعیت قابل توجهی در دنیا برخوردار است. از سوی دیگر با توجه به این که 90 درصد فولاد دنیا با سیستم کوره بلند به وسیله زغال سنگ تولید می شود به اهمیت این صنعت می افزاید.

وی با اشاره به این که کشور ما در زمینه توسعه معادن و اشتغال مدعی است افزود: این در حالی است که صنعت زغال سنگ در زمره اشتغالزاترین صنایع قرار دارد. بر این اساس و با توجه به اهمیت این صنعت انجمن زغال سنگ تشکیل شده و اهداف بلندمدتی را در نظر دارد.

صمدی تاکید کرد: با توجه به این که زغال سنگ به عنوان منبع انرژی مستمر و مطمئن شناخته شده و همچنین منبع انرژی قابل حمل و نقل و ذخیره شدن است طبیعتا انجمن زغال سنگ به دنبال این است تا منافع این صنعت را حفظ کرده و بازار زغال سنگ را به صورت متشکلی تبدیل نماید.

بخش اعظمی از نیاز کشور وارد می شود

دبیر انجمن زغال سنگ در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر وضعیت ایران از لحاظ میزان عرضه و تقاضای زغال سنگ چگونه است پاسخ داد: به طور کلی مجموع تولید کنسانتره زغال سنگ ایران یک میلیون و پانصد هزار تن است.

وی با اشاره به این که هم اکنون بیشتر زغال سنگ تولیدی ایران در مجموعه ذوب آهن اصفهان مصرف می شود گفت: مصرف فعلی کشور با راه اندازی کوره شماره یک ذوب آهن و نیز فولاد زرند که در حال انجام تست های لازم برای راه اندازی است، حدود 3 و نیم میلیون تن کنسانتره زغال است و با توجه به میزان تولید داخل حدود دو میلیون تن از مصرف داخلی می باید از خارج از کشور تامین شود که با توجه تحریم ظالمانه این امر یا امکان پذیر نبوده و یا در صورت دور زدن تحریم ها با قیمت تمام شده بسیار بالاتری از قیمت های جهانی امکان پذیر خواهد بود.

این مقام مسئول در صنعت زغال سنگ کشور با اشاره به چشم انداز آینده این صنعت گفت: با توجه به این که در آینده نزدیک طرح فولادسازی کوره بلند شرکت میدکو که در زرند واقع شده، راه اندازی خواهد شد مطمئنا میزان کسری کنسانتره زغال سنگ داخلی محسوس تر خواهد شد.

مصرف زغال رو به افزایش است

وی همچنین در برابر این پرسش که با توجه به افزایش نیاز مصرف داخلی کنسانتره زغال سنگ در آینده ای نزدیک آیا برنامه ای جهت افزایش تولید در این صنعت وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به ذخایر یک میلیارد و 200 میلیون تنی زغال سنگ در کشور افزایش تولید کار سختی نیست؛ چرا که هم از لحاظ دانش فنی و تکنولوژی و هم از نظر تهیه و تامین تجهیزات خارجی به راحتی قابل دسترس است اما نکته مهم اینجاست که باید در این صنعت سرمایه گذاری مناسبی صورت گیرد.

دبیر انجمن زغال سنگ اضافه کرد: تا زمانی که آینده قیمت گذاری صنعت زغال سنگ در کشور ما شفاف نباشد نمی توان انتظار افزایش سرمایه گذاری ها را در این حوزه داشت.

وی ادامه داد: با وجود اینکه در حال حاضر نیز برخی سرمایه گذاری ها در این صنعت صورت گرفته است، اما به دلیل بلاتکلیف بودن وضعیت زغال در ایران این سرمایه گذاری ها پیشرفت کندی دارند. بنابراین چنانچه در حوزه زغال سنگ سرمایه گذاری مناسبی صورت گیرد در نهایت کمتر از 5 سال طول می کشد تا این که این سرمایه گذاری ها به نتیجه مطلوب برسند. بنابراین با توجه به برخورداری ایران از منابع مناسب زغال سنگ، افزایش تولید کار دشواری نیست و تنها به سرمایه گذاری نیاز دارد.

صمدی اظهار داشت: با توجه به این که هم اکنون برخی از سرمایه گذاری هایی که در صنعت زغال سنگ انجام شده به دلیل مشکلات موجود در زمینه قیمت فروش محصولات، با زیان مواجه شده سایر سرمایه گذاران تمایل چندانی جهت ورود به این حوزه نشان نمی دهند. حال آن که اگر چشم انداز شفافی از آینده زغال سنگ در ایران وجود داشته باشد رسیدن به تولید 4 و حتی 5 میلیون تن کنسانتره در سال دور از دسترس نیست.

وی همچنین با تاکید بر این که مصرف زغال در کشور عموما به صورت کنسانتره است توسعه صنعت زغال شویی در کشور را ضروری دانست.

صادرات در اولویت نیست اما ...

دبیر انجمن زغال سنگ ایران در ادامه به چشم انداز صادرات کنسانتره زغال سنگ ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به این که مصرف کننده داخلی ناچار است بخشی از نیازهای خود را از خارج از کشور و بر اساس قیمت های جهانی تامین کند، در شرایط کنونی صادرات زغال سنگ در اولویت تولیدکنندگان نیست؛ اما چنانچه شکافی که هم اکنون بین قیمت کنسانتره زغال داخلی و بازار جهانی وجود دارد، تداوم یابد این صنعت به صورت جدی تر به صادرات خواهد اندیشید.

وی با تاکید بر این که به دلیل ضریب تبدیل زغال به کنسانتره حدود 40 درصد است تاکید کرد که صادرات زغال خام اقتصادی نیست و باید صرفا به صادرات کنسانتره و کک به چشم اقتصادی نگریست گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون سه محموله صادراتی کنسانتره زغال سنگ داشتیم و در حال حاضر نیز مشتری ها به دنبال آن هستند که با ایران قراردادهای بلند مدت منعقد کنند.

این مقام مسئول اذعان داشت: قراردادهای بلند مدت این ویژگی های قابل توجه را دارد که در آن هم امکان افزایش قیمت به صورت پله ای وجود دارد و هم این که خریدار به فروشنده پیش پرداخت می پردازد که هر دوی این خصوصیات به نفع صنعت زغال سنگ ایران است.

وی درباره تفاوت قیمت قابل توجه زغال سنگ داخلی و جهانی و برنامه های واقعی سازی قیمت زغال داخلی این چنین گفت: به منظور واقعی سازی قیمت زغال سنگ از ابتدای سال جاری چندین نامه برای وزارت خانه ارسال کرده ایم و در خواست دادیم تا کمیته پشتیبانی زغال سنگ تشکیل شود تا قیمت هر سال را تعیین کند.

وی تاکید کرد: با توجه به تورمی که در بهای تمام شده این صنعت ایجاد شده اگر تا پایان مهر ماه کمیته تعیین قیمت زغال تشکیل نشود متاسفانه معادن زغال با بحران مواجه خواهند شد.

رشد 20 درصدی قیمت زغال در مقابل افزایش 100 درصدی بهای تجهیزات

وی افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون قیمت کنسانتره زغال سنگ یکبار به میزان 20 درصد افزایش یافته و به 610 هزار تومان در هر تن رسیده است. این در حالی است که کلیه تجهیزات مورد نیاز این صنعت از ابتدای سال تا کنون بین 70 تا 100 درصد افزایش نرخ داشته اند. بنابراین رشد 20 درصدی قیمت کنسانتره زغال سنگ کافی نبوده و ادامه این شرایط توسعه صنعت زغال سنگ و بالطبع صنعت فولاد کشور را متحمل بحران خواهد کرد.

سطح کیفی زغال ایران چگونه است؟

صمدی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تصوری که در خصوص سطح کیفی کنسانتره زغال سنگ ایران وجود دارد و گفته می شود که کیفیت زغال ایرانی نسبت به سایر کشورها پایین تر است، صحت دارد یا نه؟ تصریح کرد: به طور کلی نمی توان گفت که کنسانتره زغال سنگ ایرانی نسبت به سایر نقاط جهان کیفیت بالاتر یا پایین تری دارد؛ چرا که در دنیا بیش از 100 نوع کنسانتره وجود دارد که کیفیت آنها با هم متفاوت است و قیمت هر یک با توجه به پارامترهای مختلفی تعیین می شود. بنابراین برای مقایسه سطح کیفی کنسانتره ایرانی با دنیا بستگی دارد که در کیفیت جهانی کدام شاخص را ملاک سنجش قرار دهیم.

این مقام مسئول افزود: به طور کلی بهترین کنسانتره زغال سنگ دنیا مربوط به برند premium متعلق به کشور استرالیا است. بر این اساس اگر بخواهیم کنسانتره زغال ایرانی را با این برند استرالیایی مقایسه کنیم می توان گفت که حدود 60 تا 70 درصد از کیفیت آن را داراست.

وی با اشاره به این که به طور کلی کیفیت زغال بر اساس پارامترهای مختلفی سنجیده می شود اظهار داشت: کنسانتره زغال ایرانی از نظر برخی از پارامترها شرایط بسیار مطلوبی دارد و از لحاظ برخی دیگر از سطح ضعیف تری برخوردار است. اما به طور کلی می توان گفت که از نظر کیفی کنسانتره زغال ایرانی در سطح جهان در جایگاه متوسطی ایستاده است.

اگر زغال داخلی نداشتیم

دبیر انجمن زغال سنگ ایران درباره نسبت های قیمتی کنسانتره زغال ایرانی با بازارهای جهانی اظهار داشت: در حال حاضر بهای کنسانتره زغال سنگ مشابه زغال ایران در بازارهای جهانی حدو 130تا 140 دلار در هر تن بدون احتساب هزینه حمل و بیمه و نیز خواب سرمایه برای نقل و انتقال آن است.

وی افزود: این در حالی است که بهای کنسانتره در بازار داخلی با احتساب افزایش نرخ 20 درصدی اخیر که اعمال شده 610 هزار تومان در هر تن است که تقریبا می توان گفت بدون احتساب تحریم و حتی با دلار بازار ثانویه ارزی و با احتساب ظریب 60 درصدی جهانی هم کنسانتره داخلی بسیار کمتراز نصف بازار جهانی است. حال آن که اگر مصرف کنندگان داخلی بخواهند نیاز خود را از بازارهای جهانی تامین کنند با در نظر گرفتن هزینه حمل و نقل و سایر هزینه ها قطعا بهای هر تن کنسانتره مشابه ایران برای آن ها کمتر از 200 دلار نخواهد بود، که اگر دلار 15 هزار تومانی را در نظر بگیریم کمتر از تنی 3 میلیون تومان نخواهد بود. این در حالی است که قیمت کنسانتره پرمیوم با دلار آزاد بیش از 4 میلیون و دویست هزار تومان خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار داریم در قدم اول نرخ کنسانتره زغال سنگ داخل به حدود یک میلیون تومان در هر تن برای سال جاری برسد و در سال 98 نیز قیمت زغال سنگ متناسب با قیمت جهانی در ایران قیمت گذاری شود.

صمدی گفت: این انتظار با توجه به ضرورت توسعه این صنعت و ترغیب سرمایه گذاری در آن و نیز رشد نرخ تجهیزات مورد نیاز معادن زغال سنگ و همچنین با در نظر گرفتن وضعیت بحرانی موجود در نظر گرفته شده است و انجمن برای نیل به این مهم تمام تلاش خود را خواهد نمود.

وی اضافه کرد: امیدواریم با آزادسازی نرخ زغال در کشور شاهد شکوفایی صنعت زغال سنگ کشور و رسیدن آن به جایگاه واقعی آن شده و زمینه اشتغال قابل توجهی را برای کشور در مناطق توسعه نیافته کشور باشیم؛ چرا که معتقدیم واقعی سازی قیمت محصول در این صنعت می تواند شکوفایی قابل توجهی را در مناطق توسعه نیافته کشور رقم بزند.

انتهای پیام/

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار