خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 02:34   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  ‏امضای تفاهم نامه میان فولاد مبارکه و برق منطقه ای اصفهان درخصوص بهره برداری، نگهداری و تعمیرات پست 400 کیلو ولت زنده رود‏
  خانه معدن مراغه راه اندازی می شود
  در مراسم قدردانی از کارآفرینان برتر استان انجام شد: تقدیر از «فولاد خراسان» به عنوان کارآفرین برتر خراسان رضوی
  باید بخش قابل توجهی از حجم نقدینگی به بخش معدن و صنایع معدنی سوق داده شود
  کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی
 
   اخبار ورزشی  
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
- اندازه متن: + -  کد خبر: 134800صفحه نخست » اکتشافات معدنیدوشنبه، 23 بهمن 1396 - 21:27
کرباسیان در نشست هم اندیشی سرمایه گذاری در اکتشاف سنگ آهن مطرح شد؛
لزوم مشارکت شرکت های فولادی و معدنی در اکتشاف معادن سنگ آهن
 لزوم مشارکت شرکت های فولادی و معدنی در اکتشاف معادن سنگ آهن دنیای معدن -رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: سرمایه گذاری شرکت های فولادی و معدنی برای سرمایه گذاری در بخش اکتشاف معادن ضروری است و پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم در این راستا؛ باید با نگاه ملی و بر مبنای تامین خوراک واحدهای فولادی کشور باشد.
  

به گزارش دنیای معدن به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان در نشست هم اندیشی سرمایه گذاری در اکتشاف سنگ آهن که با حضور مدیران عامل شرکت های بزرگ معدنی و فولادی کشور برگزار شد؛ افزود:  ایمیدرو سال 93 برنامه اکتشافی خود را در 250 هزار کیلیومتر مربع آغاز کرد که در 180 هزار کیلومتر آن کار به پایان رسیده است. پیش بینی ما این است که تا مردادماه 97 محدوده های امیدبخش مشخص شود.
وی افزود: اکثر معادن کوچک و متوسط در بخش روباز در مرحله واگذاری قرار دارد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو ضمن تاکید بر برنامه ریزی برای اکتشاف در معادن عمیق و زیرزمینی با هدف تامین سنگ آهن گفت: مشارکت و ورود سرمایه گذاران مجموعه های فولادی و معدنی در اکتشاف ضروری است. این به معنی دور شدن ایمیدرو از برنامه های اکتشافی نیست و ما به عنوان دولت حامی سرمایه گذاران در بخش اکتشاف خواهیم بود.
کرباسیان با بیان اینکه واگذاری طرح ها به بخش خصوصی مورد تاکید رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت است، افزود: دولت در چارچوب اختیارات خود به ویژه در بخش ماشین آلات معدنی کمک خواهد کرد و این کمک به صورت ارایه تسهیلات ویژه با بازپرداخت معقول خواهد بود.

وی ضمن اعلام اینکه واحدهای فولادی نیاز جدی به سنگ آهن دارند، گفت:   
فولادی ها باید برای آینده خود به طور جدی در بحث اکتشاف ورود کنند. حوزه اکتشاف همراه با ریسک است. در راستای برنامه اکتشاف در معادن سنگ آهنف هم افزایی بین شرکت ها باید به نحوی باشد که در برنامه اکتشاف؛ توزیع سنگ آهن بر مبنای سهم نباشد و نگاه ها اینگونه باشدکه نیاز کشور به خوراک صنعت فولاد تامین شود.  
پیشنهادات برای تامین ماشین آلات
وی اعلام کرد: بحث تامین ماشین آلات مورد توجه ایمیدرو است. در این زمینه جلساتی را با پیمانکاران، مشاوران و شرکت های معدنی برگزار کردیم و پیشنهادات طرح شده در جلسات؛ به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارایه شد.
کرباسیان اظهار کرد: انتظار می رود تامین مالی برای خرید ماشین آلات به صورت ارایه تسهیلات ویژه خارج از بروکراسی؛ به شرکت ها ارایه شود.  
رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین اعلام کرد: فروش سهام شرکت های دولتی و خصولتی ها موضوعی است که مورد تاکید رئیس جمهور است.
 
در این نشست اردشیر سعد محمدی عضو هیات عامل ایمیدرو نیز تاکید کرد: مشکل تامین خوراک شرکت هایی همچون ذوب آهن را باید حل کنیم.
وی افزود: ایمیدرو با کمک شرکت های حوزه معدن و صنایع معدنی در کوتاه مدت به دنبال تهیه طرح مدون برای سرمایه گذاری در بخش اکتشاف است و اعتقاد داریم این موضوع به سرانجام برسد.
 
تشکیل 2 کنسرسیوم برای معادن زیرزمینی و اکتشاف  
در این نشست ناصر تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ارایه پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم برای دستیابی به اهداف اکتشافی در حوزه سنگ آهن، اعلام کرد: این هدف مسائل مالی را تحکم خواهد بخشید.
وی افزود: تشکیل دو کنسرسیوم برای معادن زیرزمینی و اکتشاف؛ مسیر را برای تامین سنگ آهن هموار خواهد کرد.
در ادامه محمود نوریان مدیرعامل معدنی و صنعتی چادرملو طی سخنانی گفت: منابع سنگ آهن آماده رو به پایان است و در این زمینه رسالت مهم ما برای تحقق هدف 55 میلیون تن فولاد؛ تامین سنگ آهن خواهد بود.
وی افزود: پیشنهاد می شود شرکتی شامل مجموعه های معدنی و فولادی کشور تشکیل شود و پهنه های اکتشاف سنگ اهن را به این شرکت واگذار تا طرح های فولادی در شرایط بهتری اقدام به تامین خوراک کنند.
علی یزدانی مشاور امور معدنی مدیرعامل میدکو نیز اظهار کرد: اکتشاف مهم ترین مرحله در بخش معدن محسوب می شود که توام با ریسک است.  
وی ضمن اشاره به ضرورت تقویت شرکت های معدنی افزود: تشکیل کنسرسیوم؛ نفعی برای هدف تامین خوراک صنعت فولاد ندارد. شرکت های معدنی که توان ورود به بخش اکتشاف را دارند خودشان باید وارد عمل شوند و منابع استخراجی خود را در اختیار واحدهای فولادی قرار دهند.
در ادامه محمد کشانی مدیرعامل فولاد خوزستان اعلام کرد : نه تنها برای دستیابی به هدف 55 میلیون تن با کمبود خوراک داریم بلکه برای هدف 21 میلیون تن امسال با مشکل تامین سنگ آهن روبرو هستیم.
وی با بیان اینکه فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان مشکل سنگ آهن دارند گفت: باید توجه داشت که اگر برای این دو شرکت سنگ اهن مورد نیاز تامین نشود؛ در سال های آتی میزان تولید و اشتغالزایی روند کاهشی خواهد داشت.


بهرام سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: اولویت نخست تأمین سنگ آهن برای فولادسازهای داخلی و در مرحلۀ بعد صادرات آن است.  
وی افزود: فولادسازها باید مطمئن شوند که در تهیۀ مواد اولیه مشکلی ندارند.

صالحی مدیر خرید مواد اولیه شرکت ذوب آهن نیز طی سخنانی اعلام کرد: ذوب آهن نیاز مبرم به سنگ آهن دارد و خواستار واگذاری پهنه معدنی به این مجموعه هستیم.  
وی ضمن تاکید بر کنترل منابع سنگ آهن در معادن روباز افزود: امید می رود با مساعدت های رئیس هیات عامل ایمیدرو و همگرایی بین شرکت های این حوزه؛ مشکل ذوب آهن در تامین خوراک حل شود.
صالحی گفت: ذوب آهن روبه سودآوری است و پیش بینی ها گواه این است که سال آینده میزان سودآوری این مجموعه افزایش قابل توجهی داشته باشد.
جمشید ملارحمان معاون طرح های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو نیز طی سخنانی تاکید کرد: در برنامه های اکتشافی باید به نحوی ورود کرد که برای دولت نیز جذابیت داشته باشد و مدیریت اکتشاف در حوزه سنگ آهن به شکل کنسرسیوم؛ باید به صورتی باشد که فضای تعاملی بین سرمایه گذاران برقرار شود.
وجیه الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران گفت:   برخی از مشکلات مربوط به اکتشاف به قانون اکتشاف بر می گردد.  
وی افزود: به طور مثال محدوده ها در اختیار هر فردی قرار می گیرد و متولی های مختلف بر روی محدوده های مختلف کار می کنند. این موضوع باید مورد بازنگری و اهلیت افراد مورد بررسی قرار بگیرد.
امیر خرمی شاد معاون برنامه ریزی و توانمندسازی ایمیدرو نیز اعلام کرد:  ذخایر قطعی سنگ آهن حدود 3 میلیارد تن است که عمده آن در معادن زیرزمینی قرار دارد. زمان را نباید از دست داد و شرکت های معدنی باید در بحث اکتشاف ورود کنند. به طور حتم با تحقق این رویه منافع شرکت های مشارکت کننده در اکتشاف؛ در آینده نصیبشان خواهد شد.  
وی تاکید کرد: بهرمندی از توان مشاوران خارجی در بخش اکتشاف باید مورد توجه ما قرار بگیرد و آن را در اولویت برنامه های اکتشافی قرار داد.
 

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار