خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
چهارشنبه، 3 بهمن 1397 - 23:21   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  فروش محصول فولاد آلیاژی پاییز امسال 46.7 درصد افزایش یافت
  فروش ۸۰۰ هزار تنی فولاد خراسان در ۱۰ ماه
  سنگ‌آهن در ثبات
  فاصله زیاد معادن همدان تا شرایط مطلوب
  قیمت جدید روی و سنگ آهن در چین
  چین با معادن جدید،‌تولید زغالسنگ را بالا برد
  افزایش 175 درصدی تولید سرب نخلک
  کلید معادن استان بوشهر در کشورهای حوزه خلیج فارس
  قیمت آهن ,میلگرد 1397/11/03
 
   اخبار ورزشی  
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
- اندازه متن: + -  کد خبر: 134468صفحه نخست » فولادسه شنبه، 3 بهمن 1396 - 16:10
تامین نیاز داخلی، صادرات فولاد را کاهشی کرد
 تامین نیاز داخلی، صادرات فولاد را کاهشی کرد دنیای معدن - عملکرد ۹ ماه نخست امسال صنایع معدنی‌فلزی نشان از تحقق برنامه‌های این صنایع در زمینه تولید و صادرات دارد. البته میزان صادرات برخی کالاهای صنایع‌فلزی نسبت به سال گذشته با کاهش روبه‌رو شده که این اتفاق در راستای تامین نیاز داخلی رخ داده است.
  

گزارش ۹ ماه نخست امسال صنایع معدنی‌فلزی شامل فروآلیاژها، شمش فولادی، محصولات تخت نوردشده، محصولات طویل، کنسانتره مس، مس کاتد، شمش آلومینیوم و شمش سرب است. درباره میزان صادرات صنایع معدنی‌فلزی، با میکائیل عظیمی، مدیرکل دفتر صنایع فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.


صادرات فروآلیاژها و محصولات فولادی در ۹ ماه نخست امسال چه میزان بوده است؟
برنامه صادرات فروآلیاژها در سال ۹۶ به ۲۳ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته که ۳۲ هزار تن بود ۲۹ درصد کاهش داشته است. ارزش ارزی این حجم صادرات در سال ۹۶ به میزان ۳۷ میلیون دلار و در مقایسه با سال گذشته که ۴۴ میلیون دلار بوده با ۱۶ درصد کاهش روبه‌رو شده است. در ۹ ماه نخست سال ۹۶ میزان صادرات شمش فولادی به ۴۶۶۱ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته که ۲۲۷۴ هزار تن بوده، رشد ۱۰/۵ درصدی داشته است. ارزش ریالی این حجم صادرات در سال ۹۶ معادل ۱۵۵۶ میلیون دلار و نسبت به سال ۹۵ با ۷۵۷ میلیون دلار با ۱۰۶ درصد رشد همراه بوده است. صادرات تخت نوردشده نیز در سال ۹۶ به میزان ۴۹۵ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته با ۱۱۷۰ هزار تن، ۵۸ درصد کاهش داشته است. ارزش ارزی این حجم صادرات در سال ۹۶ به میزان ۲۲۰ میلیون دلار و نسبت به مدت مشابه سال گذشته آن، که ۷۰۱ میلیون دلار بوده با ۶۹ درصد کاهش روبه‌رو شده است. در ۹ ماه نخست سال ۹۶ صادرات محصولات طویل فولادی معادل ۵۷۸ هزار تن بوده که نسبت به مشابه سال پیش از آن که ۴۰۰ هزار تن بود با ۴۵ درصد رشد همراه بوده است. ارزش ارزی این حجم صادرات به ۲۸۰ میلیون دلار رسیده و نسبت به سال گذشته با۱۸۴ میلیون دلار، ۵۲ درصد رشد داشته است.


مهم‌ترین دلایل این کاهش صادرات به چه عواملی برمی‌گردد؟
یکی از سیاست‌هایی که امسال در پیش گرفتیم بر این اساس بود که برای صادرات برخی کالاها محدودیت ایجاد شود تا تامین نیاز داخلی در اولویت قرار گیرد. برای مثال در حوزه ورق چند سال گذشته با افزایش صادرات روبه‌رو بوده‌ایم، اما به‌دلیل تامین نیاز داخل امسال کاهش صادرات داشته‌ایم. محصولات صنایع معدنی‌فلزی در بخش تولید و صادرات روند رو به رشدی را آغاز کرده است و در بازار داخلی نیز شاهد تحرکاتی هستیم، البته روند این تحرکات داخلی بستگی به موضوع ساخت‌وساز و رونق آن دارد.


صادرات مس در ۹ ماه نخست امسال کاهشی بوده است یا افزایشی؟
در ۹ ماه نخست سال ۹۶ میزان صادرات کنسانتره مس به ۲۱۷ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته با۴۸۳ هزار تن، ۵۵ درصد کاهش داشته که حجم ارزش ارزی آن معادل ۱۸۷ میلیون دلار و نسبت به سال گذشته با ۸۷ میلیون دلار، با ۱۱۴ درصد رشد همراه بوده است. صادرات مس کاتد نیز در ۹ ماه نخست سال ۹۶ برابر با ۲۴ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته با ۸۶ هزار تن، ۷۲ درصد کاهش داشته است. ارزش ارزی این میزان صادرات ۱۱۷ میلیون دلار بود که نسبت به سال گذشته آن با ۴۱۶ میلیون دلار، با افزایش ۶۶ درصدی روبه‌رو شده است.


صادرات شمش آلومینیوم تا کنون محل مناقشه با صنایع پایین‌دستی بود؛ آیا این محصول در ۹ ماه گذشته روند افزایشی داشته است؟
بله. شمش آلومینیوم نیز روند افزایشی به خود گرفته است. شمش آلومینیوم امسال ۱۳۳ هزار تن صادرات داشته که نسبت به سال گذشته با ۹۸ هزار تن با ۳۵ درصد افزایش روبه‌رو بوده است. ارزش ارزی آن نیز معادل ۲۲۳ میلیون دلار بوده که نسبت به سال گذشته با ۱۵۵ میلیون دلار، ۴۴ درصد افزایش داشته است.


ایران یکی از دارندگان صنایع تولیدی سرب و روی است، آمار در این زمینه چه می‌گوید؟
میزان صادرات سرب هم روند افزایشی داشته است. البته میزان صادرات سرب در ۹ ماه امسال معادل ۸۱ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته با ۷۴ هزار تن، ۱۰ درصد افزایش را ثبت کرده است. ارزش ارزی این حجم صادرات سرب ۱۵۵ میلیون دلار است که نسبت به سال گذشته با ۱۳۷ میلیون دلار، ۱۳ درصد افزایش داشته است. صادرات روی نیز در ۹ ماه امسال ۱۱۶ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته با ۹۵ هزار تن ۲۲ درصد رشد داشته است و ارزش ارزی آن معادل ۲۷۹ میلیون دلار و نسبت به سال پیش از آن که ۱۵۳ میلیون دلار بوده، با ۸۲ درصد رشد همراه بوده است. سایر تعرفه‌های معدنی نیز در ۹ ماه نخست امسال به۱۳۲۰ هزار تن رسیده که در مقایسه با سال گذشته با ۷۱۵ هزار تن، رشد ۲۹۹ درصدی داشته که ارزش ارزی آن به ۲۹۹ میلیون دلار رسیده و نسبت به سال گذشته با ۲۸۱ میلیون دلار با ۶ درصد رشد همراه بوده است.


در کل تا چه اندازه برنامه‌های ۹ ماه امسال در صنایع معدنی فلزی تحقق یافته است؟
امسال برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای حوزه صنایع معدنی‌فلزی تحقق یافته است. در کل این صنایع روند رو به رشدی را طی کرده‌اند. البته در این مدت سعی ما بر این بوده تا تامین نیاز داخلی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهیم. سیاست اصلی وزارتخانه به این سمت‌وسو است که از فروش و صادرات خام‌فروشی پیشگیری به‌عمل آید.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار