خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
سه شنبه، 29 مرداد 1398 - 12:25   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
 
   اخبار ورزشی  
  خط و نشان فولاد هرمزگان برای رقبا در دومین روز مسابقات فوتسال کارکنان ایمیدرو
  برگزاری مسابقات ورزشی کارکنان ایمیدرو در بندرعباس
  گفتگوی خبرنگار روابط عمومی با ناظر واحد تربیت بدنی و تفریحات سالم در شرکت فولاد خوزستان
  مراسم معارفه دکتر حبیب الله رضایی به عنوان مدیر عامل جدید باشگاه فولاد خوزستان برگزار شد
  کسب 4 عنوان نایب قهرمانی توسط تیمهای فولاد خوزستان؛ سکوهای افتخار زیر پای فولادمردان
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
- اندازه متن: + -  کد خبر: 132025صفحه نخست » اکتشافات معدنیچهارشنبه، 29 شهریور 1396 - 15:51
مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری های معدنی :
ابزارهای جدید بیمه ای برای معدنی ها در راه است
 ابزارهای جدید بیمه ای برای معدنی ها در راه است دنیای معدن - بدون شک یکی از اهداف شکل گیری صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی حمایت از واحدهای معدنی متوسط و کوچک مقیاسی است که پا به عرصه فرآوری گذاشته اند، البته نکته مهم در ادامه این حمایت ها پرداخت به موقع معوقات خواهد بود.
  

صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز به دنبال نقش آفرینی هرچه بیشتر در بخش معدن است تا بتواند تسهیلات مناسبی را به فعالان بخش معدن ارائه دهد.

محمدرضا عربی مزرعه شاهی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز بر این حمایت تاکید کرد. در ادامه، مشروح این گفت وگو را خواهید خواند:

آیا صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی همچنان موضوع افزایش سرمایه این صندوق را پیگیری می کند؟
پرونده افزایش سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی بسته شده است. افزایش سرمایه ۱۱۰میلیارد تومانی، انجام و این پرونده بسته شد تا زمانی که دوباره اعتباری به صندوق تخصیص پیدا کند. البته در برنامه های دولت دوازدهم این موضوع وجود دارد تا از محل منابع بتوان افزایش سرمایه مناسب برای صندوق بیمه فعالیت های معدنی در نظر گرفت. در این رابطه عدد و رقمی مشخص نشده است. در برنامه های کلان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز پیشنهاد شده به منظور حمایت از نقش صندوق در بحث تامین مالی بخش معدن، سرمایه صندوق به عدد مناسبی برسد. البته در این باره عدد چند صد میلیون دلار در ذهن دوستان است به عنوان مثال ۵۰۰ میلیون تا ۱ میلیارد دلار مطرح می شود اما با توجه به اینکه تخصیص این ارقام نیازمند دریافت مصوبه است، عدد مطرحی چندان مشخص نیست. از سویی دیگر در برنامه ششم توسعه نیز حکم شده است درباره صندوق های حمایتی از جمله صندوق بیمه سرمایه گذاری، فعالیت های معدنی افزایش سرمایه انجام شود.


صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تا چه اندازه در تکمیل زنجیره فرآوری مواد معدنی ایفای نقش کرده است؟
یکی از استراتژی هایی که صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از سال گذشته آن را دنبال می کند، ارائه تسهیلات و بیمه نامه به واحدهای فرآوری بود. در سال ۹۵، عمده بیمه نامه های ارائه شده به بخش فرآوری از جمله حوزه های سنگ آهن، طلا، مس و... بوده است و در مجموع عمده بیمه نامه های صندوق به سود کمک به بخش فرآوری صادر شده است. به تازگی در بحث سنگ نیز با انجمن سنگ ایران تفاهمنامه ای را با همکاری صندوق کارآفرینی امید در دستور کار قرار داده ایم تا بتوانیم ارقامی برای مجموعه سنگ اختصاص دهیم. این موضوع به دلیل کمک به حوزه سنگ و واحدهای فرآوری در دستور کار قرار گرفته است.


این تفاهمنامه در چه وضعیتی قرار دارد؟
این کار با همکاری صندوق کارآفرینی امید در حال انجام است و مذاکرات لازم دراین باره انجام شده است. مذاکرات در دوره پایانی خود قرار داشته و امیدوار هستیم به زودی به جمع بندی لازم دست پیدا کنیم تا منابعی از صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در کنار منابعی از صندوق کارآفرینی امید به واحدهای کوچک و متوسط بخش سنگ به عنوان تسهیلات ارائه شود. تمامی اقدامات در مرحله نهایی قرار دارد اما منتظر تصویب این موضوع در مجمع صندوق کارآفرینی امید هستیم تا بتوانیم آن را اجرا کنیم. از سوی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تمامی مصوبه ها انجام شده و همچنین تاییدیه ایمیدرو گرفته شده و مشکلی در زمینه اجرای آن وجود ندارد.


وضعیت معوقات و بازپرداخت تسهیلات صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به چه شکل است؟
خوشبختانه درحال حاضر همکاری ما با بانک ها خوب است و هیچ معوقه ای به بانک ها نداریم. تنها به بانک صنعت و معدن بر اساس توافق انجام شده به طور ماهانه معوقات پرداخت می شود. بر اساس قراردادی که با مشتریان داریم اگر بدهی های خود را با وجود اختصاص مشوق ها پرداخت نکنند، به وثیقه های آنها رجوع کرده و از این محل مطالبات خود را وصول خواهیم کرد. البته در امسال ۲ مصوبه بسیار خوب گرفتیم، نخست آنکه افرادی که به صندوق بدهکار هستند اگر تا پایان شهریور، معوقات خود را تعیین و تکلیف کنند، سود جرایم آنها بخشیده می شود. همچنین بر اساس مصوبه دیگر می توانیم بدهکاری مشتریان خود تا پایان شهریور سال ۹۴ را تقسیط کنیم. این مصوبه ها در زمینه پرداخت معوقات می توانند راهگشا باشند اما متاسفانه برخی از افراد اراده ای برای تسویه حساب ندارند که مجبور هستیم از وثایق آنها استفاده کنیم.


آیا ابزارهای بیمه ای جدید برای کمک به بخش معدن در دستور کار است؟
ما در بحث بیمه نامه ها ۳ بیمه نامه جدید طرح کردیم و برای مصوبه مجمع ارسال کرده ایم که در حال بررسی است. بیمه نامه شرکت در مناقصه، بیمه نامه حسن انجام کار و بیمه نامه پیش پرداخت از ابزارهای جدیدی است که برای تصویب به مجمع فرستاده ایم. در کنار آن پیگیر بیمه نامه ارزی برای دریافت تسهیلات ارزی از بانک ها و حتی از تامین کنندگان خارجی هستیم تا بتوانیم آن را اجرا کنیم اما موضوع دیگری که به نظر می رسد لازم است روی آن کاری انجام شود، بیمه نامه نرخ محصولات معدنی است. البته این بیمه نامه کاری پیچیده و نیازمند برخی امکانات است. این موضوع در دستور کار است تا صندوق بتواند بیمه نامه تضمین خرید یا بیمه نامه تضمین نرخ محصولات معدنی را نیز ارائه دهد. این موضوع در صورت به انجام رسیدن، یک اتفاق بسیار خوب در بخش معدن خواهد بود.


ممکن است این ابزارها تا پایان امسال به مرحله اجرا برسد؟
برخی از این ابزارها همچون بیمه نامه ارزی نیازمند مصوبه هستند، درنتیجه نمی دانیم در چه تاریخی اجرا می شود. در زمینه بیمه نامه نرخ محصولات معدنی، با توجه به پیچیده بودن نوع بیمه نامه و نیاز به وجود برخی زیرساخت های خارج از صندوق نیز نمی توان زمان دقیقی برای اجرای آن اعلام کرد، البته بحث مطالعاتی و مقدماتی آن انجام شده و پیشنهادات خود را به بالادستی ها ارائه می دهیم. امیدوار هستیم این موضوع تا پایان سال اجرایی شود اما همان طور که گفتم این موضوع بستگی به شرایط دارد.


درحال حاضر وضعیت میزهای استانی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به چه شکل است؟
درحال حاضر میز صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی در تمامی استان های کشور فعال و مشغول به کار است. آموزش ها در این زمینه با استان تهران شروع شد. بدون شک اثر این طرح در ۶ماه دوم سال قابل رویت خواهد بود. این طرح تمرکززدایی برای ارائه تسهیلات را به دنبال خواهد داشت. هر استان به طور مستقل کار را انجام داده و نتیجه کار را به ما منعکس می کند. درنتیجه دیگر لزومی ندارد که متقاضی برای انجام کار خود به تهران بیاید.


مهم ترین اولویت های صندوق برای ۶ماه دوم سال ۹۶ چه خواهد بود؟
اولویت اصلی ما توسعه تامین مالی است. به تازگی به دنبال توافقنامه ای با بانک صنعت و معدن هستیم تا مقداری اعتبار دریافت کنیم. این اعتبار ما را بسیار کمک خواهد کرد. توسعه مالی با دیگر بانک ها نیز در دستور کار قرار دارد. از سویی دیگر استفاده از فاینانس های خارجی و نقش آفرینی صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از دیگر اقدامات در دستور کار است.
امیدوار هستیم این موضوعات در نیمه دوم سال نتیجه بخش باشد.


حضور دکتر شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت تا چه اندازه تعامل صندوق بیمه را با این وزارتخانه افزایش می دهد؟
نگاه آقای وزیر به صندوق نگاه بسیار مثبتی است. واقعیت آن است که صندوق می تواند مرجع تامین مالی بخش معدن باشد. خوشبختانه از صحبت های وزیر متوجه شدم نظر مثبتی به صندوق دارند. توسعه نقش صندوق در معدن نیز جزو ۴ استراتژی کلان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است. این موارد نویدبخش شرایط بهتر صندوق در آینده خواهد بود.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار