خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
سه شنبه، 3 بهمن 1396 - 19:28   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
  قیمت آهن ,میلگرد 1396/11/03
  ریزش ۵ درصدی قیمت سنگ آهن در پی رکود بازار چین
  تامین نیاز داخلی، صادرات فولاد را کاهشی کرد
  ایران و هند قرار داد همکاری ریلی به ارزش 2 میلیارد دلار امضا کردند/تکمیل 100 کیلومتر از خط آهن چابهار_زاهدان تا 20 مارس
  بازارهای داخلی و جهانی مس در اوج قیمت
  رکورد تولید ماهانه در فولاد شادگان
  فراز و فرود تولید و تجارت فولاد چین
  ثبت دو رکورد جدید فولادسازی در مجتمع فولاد خراسان
  ­انفجار در یک معدن زغال سنگ در شمال شرقی چین
  تولید در واحد احیا مستقیم سپیددشت از مرز ۳۶۰ هزار تن گذاشت
 
   اخبار ورزشی  
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  جدیدترین مصاحبه علی کریمی از اعتراض به مسئولین فدراسیون فوتبال تا حل مشکل بدهی باشگاه‌ ها
  برانکو در واکنش به جلسه تمدید قراردادش: روی جزئیات صحبت کردیم
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
  در فاصله 24 ساعت تا بازی حساس/ یک پرسپولیسی در اردوی صنعت نفت!
  برانکو دلایل کاملش برای اخراج رامین رضاییان را گفت
  فرصت برانکو به مسلمان در ترکیب پرسپولیس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 126087صفحه نخست » اخبار اقتصادییکشنبه، 22 اسفند 1395 - 10:57
شمارش معکوس تاتعیین دستمزد۹۶/انتظارشرکای اجتماعی ازحداقل مزدچیست؟
  

محمد جندقی: ۸ روز به پایان سال مانده است؛ روزهایی که حدود ۱۳ میلیون کارگر سرپرست خانوار بیش از هر چیز چشم به جلسات شورای عالی کار دوخته اند؛ شورایی که قرار است در آن درباره حداقل دستمزد سال ۹۶ تصمیم گیری شود.

موضوع تعیین دستمزد امسال کمی متفاوت تر از سال های گذشته بود. اگر هر ساله حداقل دستمزد صرفا با چانه زنی گروه های کارگری، کارفرمایی و دولت تعیین می شد اما امسال پیش از ورود به مقوله تعیین دستمزد، توافقی بین سه ضلع شرکای اجتماعی حاصل شد و آن هم تهیه هزینه معیشت زندگی یکماهه یک خانواده کارگری با میانگین ۳.۵ نفر بود که در نهایت این هزینه در کارگروه تخصصی دستمزد، ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان تعیین شد.

تعیین هزینه ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان مقدمه ای شد برای آغاز جلسات شورای عالی کار که نخستین جلسه آن هفته گذشته بود. خروجی آن جلسه که با حضور اعضای کارگری، کارفرمایی و دولتی شورای عالی کار برگزار شد این بود که هر یک از گروه های کارگری و کارفرمایی در جلسه بعد که امروز برگزار می شود، جمع بندی و پیشنهادات خود را درباره دستمزد ارائه دهند.

اما قصه تکراری و البته طبیعی دستمزد هر ساله، گفت و شنودهای کارفرمایان و کارگران بر سر تعیین حداقل دستمزد است؛ طبیعتا کارفرمایان با استدلال هزینه های سربار تولید، توجیه های خود را ارائه می دهند تا میزان افزایش حداقل دستمزد باری مضاعفی بر هزینه های آنها تحمیل نکند. از طرف دیگر، گروه های کارگری از کاهش توان خرید و عدم تمکین کامل دولت و کارفرما از ماده ۴۱ قانون کار می گویند.

چرا فریاد تولیدکننده ای که باید معیشت کارگر را تامین کند، نمی شنوند؟

در همین زمینه اصغر آهنی ها عضو کارفرمایی شورای عالی کار به عنوان یکی از سه نماینده کارفرمایان در جلسات تعیین مزد، از رکود حاکم بر تولید می گوید و معتقد است: مگر کارفرما رکود ایجاد کرده و باعث رکود در اقتصاد شده است؟ اما نگاه کنید در سال های گذشته هم در دولت گذشته و هم در دولت فعلی چه بلایی بر سر تولیدکننده آمده است.

وی با انتقاد از عدم پرداخت سهم تولید از محل درآمدهای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها گفت: این قانون از اواخر سال ۸۹ اجرا شد اما تاکنون نه تنها، ریالی از آن را به صنعت نداده اند بلکه هزینه این طرح را به صنعت تحمیل کرده اند.

این نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، شرایط و ضوابط دست و پاگیر قانون مالیات بر ارزش افزوده را یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان و کارفرمایان می داند. او می گوید: قانون مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند اما آیا منِ تولید کننده باید از چک ۹ ماهه وصول نشده سهم مالیات را پرداخت کنم؟

این فعال کارفرمایی با بیان اینکه چرا داد تولید کننده و صنعت گر که باید معیشت کارگر را تامین کند، شنیده نمی شود، گفت: چرا وقتی که پول نقد تولیدکنندگان «دریافت چک های حداقل ۶ ماهه است»، اما درصورتی که پس از ۳ ماه سهم مالیات وی پرداخت نشود ۲.۵ درصد جریمه خواهد شد؟ کجای دنیا با تولیدکننده اینگونه رفتار می شود؟ چرا به جای دعواهای سیاسی به اصل موضوع پرداخته نمی شود؟ این سوالات ما از دولت و مجلس است.

آهنی ها گفت: از طرف دیگر نرخ تورم، ۸ درصد اعلام می شود که ما هم این نرخ را می پذیریم اما کجای دنیا از تولیدکننده سود ۲۰ درصدی دریافت می کنند؟ آیا به این شکل تولید در کشور اقتصادی خواهد بود؟

این فعال صنعت سرامیک و کاشی با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی صنعت کاشی و سرامیک کشور به عنوان چهارمین تولیدکننده دنیا در حال حاضر ۷۰۰ میلیون مترمربع در سال است و حداکثر در ۷ سال آینده این میزان به یک میلیارد می رسد گفت: اما ظرفیت بهره برداری ما از ابتدای سال ۹۰ نروند نزولی داشته و فقط در حدود ۵۰۰ میلیون مترمربع است که اکنون به کمتر از ۴۰۰ میلیون مترمربع رسیده؛ یعنی حدود ۳۰ درصد کمتر از ظرفیت اسمی!

عضو کارفرمایی شورای عالی کار ادامه داد: واقعیت این است مملکت ما در پیچ خطرناک اقتصادی قراردارد اما کمترین توجه به تولید می شود. همین لحظه اعلام می کنم در شهریور امسال تعرفه واردات کاشی ۵۰ درصد کاهش یافت، از طرفی ارز تامین مواد اولیه حذف شد و درصد تعرفه واردات مواد اولیه را افزایش دادند؛ این چه نگاهی به تولید است؟ اگر تولید حفظ نشود کارگر و کارفرما حفظ نخواهد شد.

کارگر و کارفرما را دو قطب مقابل یکدیگر قرار ندهند

وی با انتقاد از اینکه چرا کارگر و کارفرما را دو قطب مقابل یکدیگر می دانند گفت: کارگران عضوی از خانواده کارفرمایان هستند و همه قبول دارند که در حال حاضر کارگران در شرایط سخت اقتصادی زندگی می کنند اما شرایط کارفرمایان در شرایط رکود حاکم بر تولید باید در نظرگرفته شود.

آهنی ها گفت: حفظ و بقای کارگر و کارفرما فقط به بقا و رشد تولید اس و سران سه قوه باید تمام انرژی و تمرکز خود را بر رونق تولید و نجات این بخش بگذارند. ما در مرز هشدار قرار داریم. اگر تولید حرکت نکند مطمئن باشید ضررهای جبران ناپذیری به کشور وارد خواهد شد.

عضو کارفرمایی شورای عالی کار با بیان اینکه همه هزینه های دستمزد نباید بر دوش کارفرما باشد گفت: هزینه مسکن و آموزش از جمله گروه های هزینه ای هستند که بر اساس قانون اساسی باید توسط دولت تامین شود.

وی ادامه داد: در جلسه گذشته مسئول اجرایی جلسات شورای عالی کار برای تعیین دستمزد، درخواست کرد تا نمایندگان دولتی عضو این شورا با مشورت وزرای خود در جلسه امروز حاضر شوند تا پیشنهادات و نظرات آنها در جلسه مطرح شود.

توقف روند نزولی هزینه معیشت

از طرف دیگر علی خدایی، عضو کارگری شواری عالی کار نیز مهمترین خواسته کارگران با انتقاد از اینکه هزینه های سبد معیشت کارگران برخلاف آنچه در عالم واقعیت رخ می دهد، در شورای عالی کار روند نزولی دارد، معتقد است: کارگران اگر شرایط اقتصادی کشور را درک نمی کردند در طول دوران جنگ بر افزایش دستمزد خود اصرار می کردند اما در آن دوره افزایشی در دستمزد نداشتیم.

وی با بیان اینکه بالاخره زمانی باید شکاف ایجاد شده بین حداقل دستمزد و تورم جبران شود گفت: این شکاف در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به بهانه پرداخت یارانه نقدی و افزایش قدرت خرید کارگران بیشتر شد اما این شکاف بالاخره باید یک زمانی کم شود.

خدایی با اشاره به اینکه شورای عالی کار با توافق شرکای اجتماعی، حداقل هزینه معیشت یک خانوار ۳.۵ نفره کارگری را ۲ میلیون و ۴۸۹ هزارتومان تعیین کرده، گفت: این هزینه با در نظر گرفتن حداقل قیمت گروه های هزینه ای اعم از خوراکی و غیرخوراکی تعیین شده است.

این فعال کارگری در پاسخ به این سوال که آیا در جلسه امروز، حداقل دستمزد سال ۹۶ نهایی می شود یا خیر گفت: در جلسه امروز برآوردهای دو طرف از حداقل دستمزد ارائه می شود اما این که صرفا در جلسه امروز رقم نهایی حداقل دستمزد مشخص شود، بعید به نظر می رسد.

بر اساس این گزارش، اگر کارگر نباشد چرخ تولید و کارگاه کارفرما نمی چرخد و در عین حال، تداوم اشتغال کارگران وابسته به حیات و چرخیدن چرخ بنگاههای تولیدی است. بنابراین وجود کارگر و حیات بنگاه وابسته به یکدیگر است و بطور طبیعی باید حداقل دستمزد به گونه ای تعیین شود که با تامین معیشت کارگران، حیات بنگاه اقتصادی را تهدید نکند.

بارها نمایندگان کارفرمایی اعلام کردند که خود را بخشی از از خانواده کارگران می دانند از سوی دیگر زمانی باید سرآغاز کاهش فاصله دستمزد و تورم باشد که با توجه به تعیین حداقل هزینه معیشت، امسال می تواند سرآغازی برای کاهش این فاصله باشد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار