خانه    معدن    صنایع معدنی    یادداشت و مقالات    گزارش تصویری    بورس    اقتصادی    ورزشی    عمومی    سلامت    تماس    درباره ما  
پنجشنبه، 3 خرداد 1397 - 17:24   
  تازه ترین اخبار:  
   پربازدیدهای امروز  
 
   اخبار ورزشی  
  بعد از گولچ/ پرسپولیس در پرونده بن سون هم محکوم شد!
  بشار رسن یکماه دیگر پرسپولیس را ترک می کند
  آخرین فرصت اومانیا به مسئولان پارس جنوبی
  درخواست گادوین منشا از پرسپولیسی ها
  جدیدترین مصاحبه علی کریمی از اعتراض به مسئولین فدراسیون فوتبال تا حل مشکل بدهی باشگاه‌ ها
  برانکو در واکنش به جلسه تمدید قراردادش: روی جزئیات صحبت کردیم
  حرف آخر سرمربی پرسپولیس برای تمدید قرارداد !
  در فاصله 24 ساعت تا بازی حساس/ یک پرسپولیسی در اردوی صنعت نفت!
  برانکو دلایل کاملش برای اخراج رامین رضاییان را گفت
  فرصت برانکو به مسلمان در ترکیب پرسپولیس
- اندازه متن: + -  کد خبر: 116711صفحه نخست » بورسچهارشنبه، 10 شهریور 1395 - 15:06
عوامل یخبندان بورس معرفی شدند
  

بورس تهران روز گذشته روند کم افت و خیز خود را ادامه داد و در نهایت با 13 واحد رشد، تقریبا در جا زد. با احتساب این رشد ناچیز، حالا دماسنج بازار در سطح 77 هزار و 358 واحد قرار دارد. این در حالی است که میزان شاخص در اواسط مرداد ماه به سطح 78 هزار و 700 واحد نیز رسیده بود.

از آن تاریخ تا کنون شاخص بورس زیان 1.7 درصدی را ثبت کرده است. اما آنچه عالان بازار را نگران می کند، افت شاخص بورس نیست. در هفته های اخیر ارزش، حجم و تعداد معاملات در بورس کاهش قابل توجهی را ثبت کرده است. علاوه بر آن بورس از نبود خبر یا اخباری که بازار را متحول کند رنج می برد. همین موضوع سبب می شود که اغلب کارشناسان ثبات فعلی را طبیعی بدانند. چرا که فعالان بازار در این برهه احتمالا استراتژی انتظار را در پیش گرفته اند.

نگاهی به دلیل رشد شاخص از میانه های تیر ماه نیز می تواند تا حدودی شرایط فعلی بازار را توضیح دهد. پس از فرارسیدن فصل مجامع تقاضا برای خرید سهام در گروه های مختلف رفته رفته صعود نسبی قیمت ها را رقم زد و پس از آن، این حقوقی ها بودند که نبض بازار را به دست گرفتند و با خریدهای هدف دار خود مناسبات رشد شاخص کل را فراهم کردند.

در واقع رشد بورس در آن دوره رشدی طبیعی و خودجوش محسوب نمی شد. حمایت های قیمتی به ویژه در نمادهای شاخص ساز تا حدودی بین شاخص بورس و فضای واقعی بازار شکاف ایجاد کرد. بنابراین، از ابتدا رشد بازار چندان منطقی به نظر نمی رسید. درست یا غلط، بازار از میانه تیر ماه تا میانه مردادماه حدودا 6.8 درصد رشد کرد، بنابراین این رشد سریع احتمالا به استراحت نیاز دارد.

از طرف دیگر، سال 95 در حالی آغاز شد که انتظارات فعالان بازار از بورس فراتر از توان اقتصاد کشور بود. در سه ماهه پایانی سال گذشته، به دلیل اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و غرب، انتظارات بعضا دور از دسترسی برای فعالان بورس شکل گرفت و موجب رشد تقاضا و در نهایت رشد 32 درصدی شاخص بورس شد.

از آنجا که سرعت تحولات اقتصادی با انتظارات بازار همخوانی پیدا نکرد، روندی نزولی در قیمت ها آغاز شد. به دلیل آنکه هنوز دستاوردهای برجام و لغو تحریم ها به طور ملموس احساس نشده است، می توان ادعا کرد که شاخص بورس در یک مسیر اصلاحی تقریبا بلندمدت قرار دارد. حالا بازدهی بورس از ابتدای سال در محدوده منفی قرار دارد و سهامداران شرکت های حاضر در بورس از ابتدای سال تاکنون به طور متوسط 6.3 درصد از دارایی های خود را از دست داده اند. علاوه بر آن شرکت ها نیز هنوز نتوانسته اند وعده های خود را در سال جاری محقق سازند و گزارش های دوره ای شرکت ها همچنان تصویر خوبی از بورس ارائه نمی دهند.

نکته دیگری که این روزها در محافل بورسی از دلایل ریزش بازار تلقی می شود، فرارسیدن سال مالی شرکت های کارگزاری و بستن حساب ها توسط این نهادهای مالی است. کارگزاران برای سهولت در محاسبات مالی خود ترجیح می دهند مشتریانشان اعتبارات بلندمدت دریافتی خود را تسویه کنند، بنابراین، ایجاد فشار فروشی مازاد بر آنکه نیاز بازار باشد در شهریور ماه شکل می گیرد و در نتیجه قیمت ها به سمت منفی تمایل پیدا می کنند.

توقف طولانی نمادهای بانکی نیز بخشی از بازار را فلج کرده است. به عبارت دیگر بخش مهمی از دارایی های سرمایه گذاران بورسی قفل شده و در این شرایط کاهش شدید ارزش معاملات طبیعی به نظر می رسد. در کنار همه این عوامل، می توان به تشدید رفتار سفته بازانه اشاره کرد. از آنجا که اقتصاد کشور هنوز در مرحله بلاتکلیفی قرار دارد، تحلیل بورس به شدت دشوار شده است. در نتیجه فعالان بازار بیش از پیش اقدام به رفتارهای سفته بازانه می کنند بنابراین ارزش معاملات در نمادهای بزرگ و مهم اهش می یابد.

علاوه بر این موارد، می توان به هزینه فرصت پول یا بازدهی بدون ریسک اشاره کرد. اوراقی که در بازار بدهی در حال معامله هستند بدون هیچ ریسکی برای صاحبان خود بازدهی 18 تا 20 درصدی را رقم می زنند. در همین راستا «دنیای اقتصاد» به بررسی دلایل افت محسوس ارزش معاملات از منظر چهار کارشناس بازار سهام پرداخته است که در ادامه می خوانیم.

تعویق تصمیم گیری سرمایه گذاران

علی اسلامی بیدگلی، رئیس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی: رکود روزهای اخیر بورس دلایل متعددی دارد: در شرایط کنونی بسیاری از نمادهای بانکی فعال در بورس تهران متوقف هستند و این موضوع سبب شده معاملات دیگر نمادهای بانکی فعال در بورس به کندی صورت بگیرد و حجم و ارزش معاملات با افت همراه شوند. از طرفی شایعات پیرامون برخی شرکت های کوچک سبب شده معامله گران توجه ویژه ای به خرید چنین سهامی برای کسب بازدهی کوتاه مدت داشته باشند، این موضوع معاملات دیگر نمادها را با رکود مواجه کرده است. همچنین عدم تحقق پیش بینی ها در گزارش های سه ماهه شرکت ها تا حدود زیادی موجب شده سهامداران نسبت به معاملات بدبین شوند و در نتیجه بازار رونق کمتری را تجربه کند. در شرایط کنونی سرمایه گذاری روی برخی اوراق مشارکت بازدهی حداقل 20درصدی را نصیب سرمایه گذاران می کند،این موضوع باعث شده اشتیاق سرمایه گذاران به بازار سهام که در شرایط کنونی ابهامات زیادی نیز دارد، کاهش یابد.

به تعویق افتادن بسیاری از سیاست های اقتصادی دولت به طور مثال تک نرخی شدن نرخ ارز نیز از دیگر دلایل رکود کنونی بازار سهام است. بحث تک نرخی شدن ارز با گذشت 5 ماه از سال جاری همچنان مبهم است.در شرایطی که کماکان تفاوت 15 درصدی بین نرخ مرجع و آزاد وجود دارد، به طور قطع عملکرد بسیاری از شرکت های فعال در این گروه تحت تاثیر این عامل قرار می گیرد.این موضوع نیزسبب شده معامله گران تصمیمات خود در مورد سرمایه گذاری در بورس را به تعویق بیندازند.

از سوی دیگر وعده های بسیاری از مدیران عامل شرکت ها در مورد پیش بینی عملکردشان محقق نشد و این طبیعی است که سهامداران نسبت به وضعیت شرکت ها بدبین شوند. در مجموع همه موارد یاد شده فضای معاملاتی بورس تهران را مبهم کرده و این ابهامات سبب شده معامله گران از خرید سهام شرکت ها در شرایط کنونی خودداری کنند.

ابهام، ریشه افت ارزش معاملات

حسن کاظم زاده، مدیر سبدگردانی ارزش گذاری تامین سرمایه لوتوس پارسیان: حجم و ارزش معاملات در روزهای اخیر سطوح بسیار پایینی را تجربه می کند تا جایی که ارزش معاملات خرد در برخی روزها به کمتر از 100میلیارد تومان نیز رسیده است. علت اصلی این موضوع کمبود نقدینگی در بازار سهام است، البته متوقف بودن برخی نمادها به ویژه بانکی ها نیز در این شرایط حجم و ارزش کم معاملات رانیز نباید از نظر پنهان داشت. در این میان دید کوتاه مدت سهامداران، بیش از هر عامل دیگری به افت محسوس ارزش معاملات بازار دامن زده است. در شرایطی که در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور اخبار قابل اتکایی وجود ندارد، عمده سهامداران از خرید سهم خودداری می کنند و زمان فعالیت خود را تا زمان واضح شدن وضعیت آتی بازار سهام به تعویق می اندازند. این وضعیت مبهم در بازار سهام موجب شده برخی معامله گران با فرض اینکه قیمت ها سطوح کمتری را نیز تجربه خواهند کرد، منتظر بمانند تا چه اتفاقی برای بازار سهام و وضعیت اقتصادی کشور می افتد. برخی نیز، با این تحلیل که خرید حتی در سطوحی بالاتر از قیمت های کنونی ولی در شرایط مطمئن تر اقدام درست تری است، مترصد فضای قابل اتکا تری برای خرید هستند.

شدت افت غیرمنطقی است

ولید هلالات، تحلیلگر بازار سهام: انتظار یک حرکت پرشتاب صعودی در این دوره زمانی وجود ندارد. طی هفته های اخیر می توان گفت بازدهی نسبتا مناسبی برای بازار ایجاد شد و بازار جهانی و خبرهای داخلی نیز از این رشد بازار حمایت کرد. همچنین در هفته های اخیر، شاخص هم وزن از 13هزار و 400واحد در ابتدای تیر ماه به بالای 14هزار و 500 واحد در ابتدای شهریورماه رسیده و هم اکنون روندی اصلاحی آغاز شده است. رشد شاخص هم وزن بورس نشان می دهد که تعداد نمادهایی که طی 2 ماه اخیر رشد کرده اند بیشتر از تعداد نمادهایی است که افت کرده است. در واقع اینکه اصلاح بازار در مقطع کنونی امری منطقی است اما شیب اصلاح بازار نسبتا زیاد بوده و با یک شوک منفی آغاز شد. علت این موضوع نیز کاملا روانی است. طی روزهای اخیر مصاحبه ها و خبرهای متعددی درخصوص بحث تسویه اعتباری ها مطرح شد و در حقیقت این ذهنیت ایجاد شد که بازار شهریور ماه در یک حالت عادی، جایی برای رشد ندارد.

علت این تفکر نیز این بود که در مقابل هر تقاضایی، یک فروشنده برای تسویه اعتبار قد خواهد کشید و در واقع بازار پیش از آغاز فروش اعتباری ها، عرضه ها را به صورت هیجانی آغاز می کند. این فرضیه در شرایطی بیان شدکه در یک حالت نرمال، زمانی که قبل از دوره تسویه اعتباری ها شاهد رشد بازار سهام باشیم، تعداد سرمایه گذارانی که از اعتبار استفاده می کنند بیشتر از حالت عادی است و فشار فروش در زمان تسویه اعتباری افزایش خواهد یافت. نتیجه اینکه انتظار معقولی است که بگوییم بازار در این مقطع اصلاح می شود، اما شدت افت قیمت ها به هیچ عنوان منطقی نیست و به نظر می رسد بازار در این شرایط نمانده و به تعادل بازگردد، هرچند هر سرمایه گذاری استراتژی های خاص خودش را دارد، اما فروش هیجانی سهام توسط عوام قطعا در میان مدت به نفع آنها نخواهد بود.

بیم و امید این روزهای بازار

بهنام بهزاد فر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران: بازار سهام از 17 مرداد ماه سال جاری وارد رکود شده است. شاخص از آن زمان تاکنون حدودا هزار واحد ریزش داشته و حجم معاملات نیز بسیار کم شده است. دلایل رکود فعلی بازار سهام را می توان به چند دسته تقسیم کرد؛ اول آنکه شاخص بورس از ابتدای تیرماه از محدوده 72 هزار تا محدوده 78 هزار رشد داشته است و طبیعتا پس از رشد نیاز به استراحت وجود دارد. این استراحت هم از دیدگاه تحلیل تکنیکال و هم از دیدگاه بنیادی توجیه پذیر است. یکی از دلایل این رشد، گزارش های مثبت 3 ماهه شرکت های بورسی بوده که طبیعتا قابل بسط به کل سال نخواهد بود. روند حرکتی شاخص همیشه به این گونه بوده که پس از رشد مداوم شاخص مقداری استراحت لازم است.

نکته دومی که باعث از تب و تاب افتادن بورس شد پیش بینی نامناسب برخی شرکت ها بود.برخی از شرکت های پتروشیمی، قندی و ساختمانی در گزارش اولین پیش بینی سال مالی منتهی به شهریور 1396 گزارش عملکرد مناسبی را ارائه نکرده اند. طبیعتا جو بدبینی در گزارش ها از دیدگاه بنیادی بر بازار سهام در این برهه قرار گرفته است.دلیل سومی که بازار را وارد رکود کرده است، پایان سال مالی کارگزاران است. سال مالی 54درصد شرکت های کارگزاری 31 شهریور به اتمام می رسد و طبیعتا تسویه مشتریان اعتباری تا حدودی موجب فشار فروش در بازار می شود. پیش بینی می شود از مهر ماه سال جاری با توجه به رشد تولید ناخالص ملی کشور به سطح 5درصد و بالاتر، گزارش های مثبت 6 ماهه در شرکت های بر پایه فلزات اساسی و همچنین اتمام رکود در نمادهای بورس، بازار سهام از رکود خارج شود.

در بازار چه گذشت؟

همانطور که اشاره شد طی معاملات روز گذشته در بورس تهران، شاخص بورس با 13 واحد رشد به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز 21 واحد (0.15 درصد) رشد کرد و به عدد 14 هزار و 396 واحد رسید. از میان نمادهای اثرگذار بر شاخص کل، «فولاد»، «مبین» و «فخوز» بیشترین تاثیر مثبت و در طرف دیگر «وغدیر»، «فاراک» و «حکشتی» بیشترین تأثیر منفی را رقم زدند.همچنین روز گذشته در بورس تهران یک میلیارد و 42 میلیون ورقه بهادار به ارزش 179 میلیارد تومان و در 42 هزار و 808 نوبت دست به دست شد. از این میزان، 72 میلیارد تومان به معاملات بلوکی و اوراق بدهی اختصاص یافت تا ارزش معاملات سهام خرد به زحمت به 100 میلیارد تومان برسد.

گروه های خودرویی، محصولات فلزی و محصولات شیمیایی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و گروه های ذغال سنگ، محصولات کاغذی و سایر معادن (با تک نماد کماسه) بیشترین رشد روزانه شاخص را به خود اختصاص دادند. در طرف دیگر گروه های ساخت محصولات فلزی، ساخت دستگاه های ارتباطی و قند و شکر نیز بیشترین افت روزانه شاخص صنعت را ثبت کردند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© دنیای معدن 1388
info@donyayemadan.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار