تلکس دنياي معدن: راه صعود پرسپوليس؛ برد به هر قيمتي!
پنجشنبه، 3 مهر 1399 - 20:42     کد خبر: 160651

بعد از دو برد متوالي مقابل التعاون عربستان، پرسپوليس به صدر جدول گروه صعود كرد و خيلي از هواداران اين تيم مطمئن شدند پرسپوليس به مرحله حذفي ليگ قهرمانان آسيا صعود مي‌كند.
بعد از دو برد متوالي مقابل التعاون عربستان، پرسپوليس به صدر جدول گروه صعود كرد و خيلي از هواداران اين تيم مطمئن شدند پرسپوليس به مرحله حذفي ليگ قهرمانان آسيا صعود مي‌كند. اما شكست ناسزاوارانه مقابل الدحيل از يك طرف و دومين پيروزي متوالي و پرگل الشارجه باعث شد همه تصورات قبلي به هم بريزد. حالا پرسپوليس دوباره به رده سوم گروه رفته اما مساله جالب اين است كه حتي تيم چهارم جدول هم شانس صعود از اين گروه را دارد. در عين حال هنوز هيچ تيمي صعودش را از اين گروه قطعي نكرده و همين باعث شده اين گروه در روز آخر بازي‌هاي مرحله گروه جذابيت بيشتري از بقيه گروه‌ها پيدا كند. AFC معمولا از اين خوش فكري‌ها ندارد اما خوب است بدانيد هر دو بازي اين گروه به صورت همزمان برگزار مي‌شود! البته امروز سپاهان هم آخرين بازي مرحله گروهي‌اش را برگزار مي‌كند اما چون حذف شده اهميتش به اندازه بازي پرسپوليس نيست. البته نتيجه بازي امروز سپاهان و السد كه ساعت 18:30 برگزار مي‌شود در تعيين صدرنشين گروه مهم است. ديگر بازي اين گروه بين دو تيم النصر عربستان و العين برگزار مي‌شود.
 
 
 
انتقال به جاسم بن حمد
 
رسيديم به روز آخر بازي هاي مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا. مهم‌ترين بازي امروز براي ما ايراني‌ها بازي پرسپوليس مقابل الشارجه است كه ساعت 21:30 در ورزشگاه جاسم بن حمد برگزار مي‌شود. سه بازي قبلي پرسپوليس در اين گروه در ورزشگاه اجوكيشن سيتي برگزار شده بود اما چون بازي‌هاي روز آخر همزمان برگزار مي‌شود قطري‌ها از امتياز ميزبان استفاده كردند و ورزشگاه اجوكيشن سيتي را به بازي نماينده خودشان در اين گروه يعني الدحيل اختصاص دادند. الدحيل امشب با التعاون عربستان روبرو مي‌شود. همين جا يادآوري كنيم كه تيم‌هاي صعود كننده از اين گروه در مرحله يك هشتم نهايي با تيم‌هاي اول و دوم گروه D بازي خواهند كرد. تكليف تيم صعود كننده از آن گروه روشن شده. يعني النصر عربستان و السد قطر صعودشان از گروه قطعي شده اما هنوز مشخص نيست كدام‌شان تيم اول گروه مي‌شود و كدام‌شان تيم دوم. پس پرسپوليس اگر به مرحله بعد صعود كند حريفش يكي از دو تيم النصر عربستان يا السد قطر است.
 
 
 
چه جدول عجيبي!
 
بعد از اين كه پرسپوليس موفق شد در دو بازي رفت و برگشت التعاون عربستان را شكست بدهد و به صدر جدول برسد به نظر مي‌رسيد رقابت صعود بين سه تيم پرسپوليس، الدحيل قطر و التعاون عربستان باشد. اما دو پيروزي شگفت انگيز الشارجه در دو بازي متوالي مقابل الدحيل و التعاون باعث شد اين تيم هم مدعي صعود شود. الشارجه ابتدا در يك بازي عجيب الدحيل را با نتيجه 4 بر دو شكست داد. خيلي‌ها اين نتيجه را به اخراج مهدي بن عطيه و ده نفره شدن الدحيل نسبت دادند. چرا كه به نظر نمي‌رسيد الشارجه تيمي باشد كه بتواند 4 گل به الدحيل بزند. اما الشارجه در همان روزي كه پرسپوليس به الدحيل باخت دست به يك  كار عجيب‌تر زد و التعاون را با نتيجه 6 بر صفر شكست داد‍! حالا وضعيت جدول به اين شكل است: الدحيل با 9 امتياز اول است. الشارجه و پرسپوليس با 7 امتياز دوم و سوم هستند و التعاون با 6 امتياز چهارم است. دليل بالاتر بودن الشارجه از پرسپوليس در جدول تفاضل گل بهتر اين تيم است. تفاضل گل الشارجه 6+ است و تفاضل گل پرسپوليس 1- است. همان طور كه مي بينيد تيم ته جدولي التعاون هم با يك برد 9 امتيازي مي‌شود و شانس صعود خواهد داشت. اما اگر بخواهيم احتمالات صعود را در نظر بگيريم بايد بگوييم كه در دو بازي امشب اين گروه هر تيمي برنده شود به مرحله حذفي صعود خواهد كرد!
 
 
 
شرايط صعود؛ عجيب‌تر!
 
حتما در اين چند روز و با اتفاقاتي كه در گروه استقلال رخ داده از معيارهاي AFC براي انتخاب تيم برتر در شرايط تساوي امتيازي تيم‌ها مطلع شده‌ايد. از آنجا كه بازي‌هاي اين فصل به طور متمركز در قطر برگزار مي‌شود به طور خلاصه معيارهاي انتخاب تيم برتر در گروه در صورت تساوي امتيازي اين‌هاست: اول تيم برتر در دو بازي و رفت و برگشت. دوم تفاضل گل. سوم گل زده بيشتر. چهارم فيرپلي يا همان تعداد كمتر كارت‌هاي زرد و قرمز. و آخرين معيار هم جايگاه تيم‌هاي ملي دو كشور در رنكينگ فيفاست. در حال حاضر الشارجه و پرسپوليس با هم هم‌امتياز هستند. اگر الشارجه پرسپوليس را ببرد 10 امتيازي مي شود و صعود مي‌كند. اگر بازي امشب دو تيم مساوي شود از آنجا كه بازي رفت‌شان هم مساوي شده AFC به تفاضل گل نگاه مي‌كند كه در اين صورت هم الشارجه وضعيت بسيار بهتري نسبت به پرسپوليس دارد و در جدول بالاتر قرار مي‌گيرد. اما اگر پرسپوليس پيروز شود اين پرسپوليس است كه 10 امتيازي مي‌شود و صعود مي‌كند. پس شاگردان يحيي گل محمدي اگر مي خواهند صعود كنند فقط و فقط بايد به برد فكر كنند نه به تساوي. اما در بازي ديگر اين گروه هم وضعيت جالبي ديده مي‌شود. در اين بازي الدحيل 9 امتيازي با التعاون 6 امتيازي بازي مي‌كند. در صورت پيروزي الدحيل يا تساوي دو تيم اين الدحيل است كه صعود خواهد كرد. اما اگر التعاون بتواند الدحيل را شكست بدهد به رغم تفاضل گل بسيار بد، اين التعاون است كه صعود مي‌كند! چرا كه با الدحيل هم‌امتياز مي‌شود اما چون در دو بازي رفت و برگشت الدحيل را شكست داده و معيار اول AFC برد در مسابقات رودررو است التعاون بالاتر از الدحيل قرار مي‌گيرد و صعود مي‌كند. به طور خلاصه الشارجه و الدحيل با تساوي هم از اين گروه صعود مي‌كنند اما پرسپوليس و التعاون فقط و فقط با يپروزي به مرحله بعد مي‌روند.
 
 
 
گل نخوري پرسپوليس!
 
بازي رفت پرسپوليس و الشارجه را كه زمستان سال گذشته برگزار شد يادتان هست؟ آن بازي عليرغم برتري كامل پرسپوليس، با تساوي دو بر دو تمام شد و هر دو گل پرسپوليس را علي عليپور زد. اما حالا نه از عليپور خبري هست و نه الشارجه آن تيمي است كه بود. آن روزها الشارجه ضعيف‌ترين تيم گروه به نظر مي‌رسيد اما اين تيم كاملا پوست انداخته و در دو بازي آخرش 10 گل به الدحيل و التعاون زده است. الشارجه چند بازيكن خارجي دارد كه تيم روي كاكل آن‌ها مي‌چرخد. وليتون و كايو دو مهاجم برزيلي و بسيار خطرناكي هستند كه در دو پيروزي اخير الشارجه نقش مهمي داشته‌اند. مدافعان پرسپوليس بايد به شدت مراقب اين دو نفر باشند. مهار اين دو نفر تا حد زيادي از قدرت الشارجه كم مي‌كند. پرسپوليس بايد تمركزش را روي نخوردن گل اول و زدن گل اول بگذارد. اگر دروازه پرسپوليس باز شود پرسپوليس نياز به زدن دو گل پيدا مي‌كند كه اين خودش مي‌تواند فشار روحي زيادي روي بازيكنان ايجاد كند. اما اگر پرسپوليس گل اول را بزند نه تنها فشار را از روي خودش برمي‌دارد بلكه باعث مي شود الشارجه براي جبران گل خورده حمله كند. در اين صورت دفاع اين تيم بازتر از قبل بازي خواهد كرد و اين يعني فرصت بيشتر براي زدن گل‌هاي بعدي. درست است كه الشارجه قوي‌تر از قبل شده اما پرسپوليس نبايد از دو برد اخير اين تيم هراس داشته باشد. چون خود مربي الشارجه هم ديروز در  نشست خبري قبل از بازي گفت كه پرسپوليس به بازيكنان تيم او فضاي زيادي نخواهد داد.

برگشت به تلکس خبرها