تلکس دنياي معدن: طلافروشان توانايي پرداخت ماليات را نخواهند داشت
دوشنبه، 18 فروردین 1399 - 11:57     کد خبر: 145312

مسعود يزداني در گفت و گو با ايسنا، ضمن اينكه مشكلات اخير را براي اصناف و صنف طلا و جواهر در ۴۰ سال اخير بي سابقه خواند، اظهار كرد: در حال حاضر در شرايط خاص متاثر از ويروس كرونا، شاهد تعطيلي ها و توقف فعاليت هستيم كه باعث ضربه شديد به بدنه اصناف به ويژه صنف و صنعت طلا و جواهر شده است.

نايب رييس اتحاديه طلا و جواهر تهران با اشاره به زمان ارائه اظهارنامه هاي مالياتي تا پايان فروردين ماه 99، تصريح كرد: با توجه به تعطيلي واحدهاي كسبي طلا و جواهر اعم از بازار و واحدهاي طلافروش و پاساژها كه از ابتداي اسفند ماه سال 98، آغاز شده و بنابر تصميات گرفته شده در جلسه روز گذشته (يكشنبه) ستاد ملي مديريت و مقابله با كرونا، مبني بر زمان آغاز فعاليت صنف ها در استان تهران، تا ۳۰ فروردين ماه ادامه دارد، عملا ارائه اظهارنامه مالياتي تا اين مدت، كاري مشكل و نشدني است؛ لذا از سازمان امورمالياتي و ستاد ملي كرونا درخواست داريم ضمن معافيت هاي مالياتي، با ارائه بسته هاي حمايتي اين صنف و همه اصناف را در اين شرايط بحراني، ياري كنند.

وي افزود: وضعيت اصناف به ويژه صنف طلا و جواهر در شرايطي است كه فعاليت و سرمايه ها در يك ماه و نيم اخير با ركود شديدي روبرو بوده است و در حقيقت شب عيدي كاملا تعطيل را سپري كرده اند؛ بنابراين هيچ خريد و فروشي انجام نداده و درآمدي در اين مدت كسب نكرده است. علاوه براين با توجه به اينكه طلا ابزار كار اصلي اهالي اين صنف است، چنانچه در صنف ما طلا وجود نداشته باشد، عملا كاري صورت نمي گيرد؛ بنابراين شرايط ايجاد شده در پي گسترش كرونا، اعضاي صنف ما را با مشكلات و معضلات متعددي مواجه كرده است .

يزداني مشكلات اصلي اين صنف در شرايط كرونايي را ماليات و اظهارنامه هاي مالياتي، عدم توان پرداخت اجاره هاي سنگين توسط واحدهاي استيجاري، بيمه هاي كارگري، وجود طلاي اماني دست همكاران صنفي و عدم تسويه حساب هاي پايان سال معرفي كرد و گفت: ضمن اينكه چك هاي بانكي دست فعالان اين صنف با وجود باز بودن بانك ها كه عملا تبديل به پول تبديل نمي شوند كه ما را در پرداخت ها به دردسر خواهد انداخت. مشكل اين چك ها در بازار جدي است كه زنجيره وار به هم متصل است، اگر بانك مركزي طبق وعده اي كه داده است، از برگشت چك ها جلوگيري كند، قطعا گام مهمي در آرامش بازار برداشته است.

اين عضو اتحاديه طلا و جواهر تهران با بيان اينكه بسياري از همكاران ما كارگران روزمزد هستند و روزانه با فعاليتي كه انجام مي دهند به امرار معاش مشغولند و راه ديگري براي ارتزاق خود ندارند، اظهار كرد: بنابراين آن ها با تعطيلي بازار و متوقف شدن كسب و كارها با مشكلات جدي مواجه هستند؛ لذا اميدواريم بسته هاي حمايتي دولت مشمول حال اين افراد هم بشود.

نايب رييس اول اتحاديه طلا و جواهر تهران با تاكيد براينكه هزينه ها در صنف طلا و جواهر بالاست، اظهار كرد: صنف و صنعت طلا و جواهر بسيار شكننده است و با تصميمات نادرست بسيار آسيب پذير خواهد بود، لذا از مسئولان دولتي و ستاد ملي مبارزه با كرونا خواهشمنديم، تصميمات مورد نظر را تسهيل كرده و فقط در حد صحبت و دستورالعمل عمل نكنند، بلكه حامي و در عمل به نفع اصناف باشد.

انتهاي پيام


برگشت به تلکس خبرها