تلکس دنياي معدن: دياباته در مسير تيــام شـدن
دوشنبه، 18 فروردین 1399 - 11:43     کد خبر: 145300

شيخ دياباته يكي از ۲ خريد خارجي خوب آندره‌آ استراماچوني براي استقلال كه بعد از يكي، ۲ ماه نااميدكننده در بدو ورود به ايران در مصاف با تراكتور در تبريز اوج گرفت و طي مدت كوتاهي به محبوب‌ترين چهره خارجي آبي‌‌‌‌‌ها در ليگ نوزدهم تبديل شد، ممكن است با سرنوشتي مواجه شود كه در سال‌‌‌‌هاي گذشته براي ساير خارجي‌‌‌‌هاي موفق اين تيم‌ رقم خورد، اتفاقي كه حالا انتظار مي‌رود مديران جديد باشگاه براي ممانعت از‌ رخ دادن آن نهايت تلاش خود را انجام بدهند.

در شرايطي كه طرفداران استقلال در اين سال‌‌‌‌‌ها خاطرات تلخ زيادي از جدايي آسان ستاره‌‌‌‌هاي خارجي خود تجربه كردند، اين بار هم بعيد نيست اين سرنوشت براي شيخ دياباته تكرار شود چون با ابهامات فراوان در پرداختي‌‌‌‌هاي مالي و بندهاي موجود در قرارداد اين بازيكن حتي باشگاه‌ نيز در مقطعي با نااميدي زيادي در راه حفظ اين بازيكن در استقلال مواجه شده.

شيخ كه چند هفته قبل به عنوان آخرين خارجي ايران را به خاطر كروناويروس ترك و راهي فرانسه شد، حالا براي بازگشت حسابي تن استقلالي‌‌‌‌‌ها را به لرزه درآورده چون شنيده مي‌شود با لغو احتمالي ليگ برتر، طرفداران بايد خود را براي خداحافظي با او آماده كنند.

بنا به اعلام يكي از مسئولان استقلال با وجود اين‌كه قرارداد شيخ دياباته با باشگاه ۲ ساله است اما بندي در آن وجود دارد كه سال دوم اين قرارداد به صورت توافقي و با مذاكرات مجدد اعتبار خواهد داشت، ضمن اين‌كه بندي نيز مثل تمام قراردادهاي خارجي ديگر در آن وجود دارد كه او با اولين تاخير ۲ ماهه در پرداخت‌‌‌‌هاي مالي و دستمزدهاي توافقي مي‌تواند به صورت يكطرفه فسخ كرده و بازيكن آزاد قلمداد شود، درست مثل اقدامي كه چند روز پيش نيكولاي بودروف بلغاري انجام داد و هيچ بعيد نيست هرويه ميليچ كروات نيز همين راه را برود. قرارداد سال اول شيخ دياباته با استقلال مبلغي در حدود۵۵۰ هزار دلار به اضافه آپشن‌هايي در حدود‌۱۰۰‌هزار دلار است كه استقلالي‌‌‌‌‌ها بيش از ۲‌ ماه است در پرداختي‌‌‌‌هاي خود به اين بازيكن با وقفه و تاخير روبه‌رو شده‌اند.

اين مبلغ در صحبت‌‌‌‌هاي اوليه براي سال دوم مي‌توانست تا۷۵۰ هزار دلار براي مهاجم اهل مالي افزايش داشته باشد اما با‌ توجه به صحبت‌هايي كه اين بازيكن با رسانه‌‌‌‌هاي فرانسوي داشت، او پيشنهادات به مراتب بهتري از كشورهاي عرب حاشيه خليج‌فارس بعد از درخشش با استقلال در ليگ قهرمانان دريافت كرده كه شايد براي او نيز سرنوشتي بجز‌ جدايي تلخ نتوان‌ متصور شد.

احمد سعادتمند مديرعامل جديد استقلال‌ در اولين روز كاري خود در باشگاه نشست‌‌‌‌هاي زيادي با معاونت‌‌‌‌‌ها داشت، از جمله نشستي چندساعته با معاون مالي باشگاه در‌خصوص بررسي قراردادهاي مالي و پرداخت‌‌‌‌هاي معوق كه يكي از مباحث نيز شرايط پرداختي‌‌‌‌‌ها به ۳ ستاره خارجي بود كه بودجه‌اي بالغ بر ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار دلار(بيش از ۴ ميليارد تومان) نياز داشت كه بيشترين پرداختي نيز براي شيخ دياباته بود كه چيزي نزديك به‌۱۲۰ هزار دلار است.

سعادتمند بعد از اولين روز كاري ترجيح داد صحبتي پيرامون شرايط اين بازيكنان از جمله شيخ انجام ندهد اما آن چه به گوش مي‌رسد اين‌ است كه استقلال با دشواري‌‌‌‌هاي زيادي در تامين منابع مالي روبه‌روست و همين شرايط شانس ادامه همكاري با بازيكني مثل دياباته را كم مي‌كند. با اين تفاسير بايد منتظر ماند و ديد سرنوشت ادامه رقابت‌‌‌‌هاي ليگ برتر به كجا مي‌انجامد.

چون در صورتي كه رقابت‌‌‌‌‌ها تعطيل شود، ديگر بعيد است طرفداران استقلال دوباره شيخ دياباته مهاجم محبوب خود با آن شادي معروف‌ پنجه شير‌ را در تيم ببينند تا او نيز به سرنوشتي مشابه با مامه بابا تيام و‌… در سال‌‌‌‌هاي گذشته دچار شود، ستاره‌اي كه از او به عنوان ميراثي ارزشمند از سوي استراماچوني نام برده مي‌شد و بسياري از باشگاه‌‌‌‌هاي متمول عربي از حالا براي صيد او تور خود را پهن كرده‌اند تا باز هم سر باشگاه استقلال در ماجراي جدايي او‌‌‌ بي‌كلاه بماند، آن هم تنها به خاطر همان كم و كاستي‌‌‌‌‌ها مديريتي و مالي!


برگشت به تلکس خبرها