تلکس دنياي معدن: لطيفي: استعفاي فتح الله زاده دلايلي غير از بيماري داشت/ استراماچوني مي‌ماند استقلال قهرمان آسيا مي‌شد
دوشنبه، 18 فروردین 1399 - 11:42     کد خبر: 145298

پيشكسوت استقلال گفت: فتح الله زاده صرفا به خاطر بيماري اش استعفا نداد و مسائل ديگري هم در اين تصميم او تاثيرگذار بود.

در خصوص تغييرات مديريتي در باشگاه‌ها اظهار داشت: تغييرات پياپي در مديريت باشگاه‌ها يك ضعف است و متاسفانه اين موضوع متاسفانه تنها درباره باشگاه استقلال صدق نمي‌كند و پرسپوليس هم چنين وضعيتي دارد. متاسفانه تغييرات مديريتي هيچ ارتباطي به نتيجه گيري يا نتيجه نگرفتن ندارد و ما هيچ جاي دنيا چنين چيزي را نمي‌بينيم.

مديراني كه عملكرد ضعيفي دارند تا مدت زيادي در پُستشان ابقا مي‌شوند

لطيفي با انتقاد از شرايط مديريتي فوتبال ايران اظهار داشت: تغييرات مديريتي بايد زماني اتفاق بيفتد كه مديري نتواند سياست‌هاي كلي باشگاه را پيش ببرد، نتايج تيم ضعيف باشد و يا اين كه باشگاه از نظر مالي دچار مشكل شود. در همه جاي دنيا اگر چنين شرايطي پيش بيايد مدير را تغيير مي‌دهند، اما درباره پرسپوليس و استقلال اين گونه نيست و گاهي اوقات مي‌بينيم مديري كه ضعيف كار مي‌كند مدت زيادي مي‌ماند، اما مديري كه كارش را بلد است و خوب كار مي‌كند، ظرف ۶ ماه كنار مي‌رود. سيستمي كه وجود دارد باعث مي‌شود مديراني كه روي كار مي‌آيند قرباني اين سوء مديريت شوند.
سعادتمند مديري بود كه وقتي ديد نمي‌تواند كمك كند استعفا داد

اگر بخواهيم تغييرات را به صورت فردي در نظر بگيريم، من آمدن سعادتمند را به فال نيك مي‌گيريم، زيرا در سال‌هاي اخير هيچ مديري را نديدم كه از سمتش استعفا دهد، اما سعادتمند كه رئيس هيئت مديره باشگاه بود اعلام كرد با فتحي نمي‌تواند كار كند و از سمتش استعفا داد. او خودش را در مجموعه تيم تاثيرگذار نمي‌دانست و خوشبختانه كسي پيدا شد كه وقتي ديد نمي‌تواند كمكي بكند، به هر طريقي نخواست كه بماند. در فوتبال ما مديراني وجود دارند كه به هر طريقي مي‌خواهند بمانند و برايشان اهميتي ندارد كه با شخصيتشان بازي شود.

بيشتر بخوانيد: سعادتمند رسما در استقلال شروع به كار كرد
سعادتمند مي‌تواند به استقلال كمك كند

از طرف ديگر سعادتمند فردي بسيار فوتبالي است. او فوتباليست بوده و سابقه مديريت در فوتبال را دارد كه به همين دليل مي‌توان گفت با زير و بم كار آشنا است. سعادتمند از مديران توانمند ورزشي است و من فكر مي‌كنم پس از مدت‌ها فردي روي كار آمده كه مي‌تواند نويد دهنده روز‌هاي بهتر براي استقلال باشد.
مشكلات مالي باشگاه‌هايي مانند استقلال و پرسپوليس با حضور يك نفر برطرف نمي‌شود

مشكلات مالي باشگاه‌هايي مانند استقلال و پرسپوليس با حضور يك نفر برطرف نمي‌شود، حتي اگر آن شخص مدير بسيار قابل و توانمندي باشد. استقلال نياز به يك مجموعه مديريتي كامل دارد كه هر كدام از آن‌ها بر حسب تخصصي كه دارند در بخش اقتصادي و ورزشي كار كنند.
استعفاي فتح الله زاده دلايلي غير از بيماري داشت

به اعتقاد من فتح الله زاده صرفا به خاطر بيماري اش استعفا نداده و مسائل ديگري هم در وراي اين تصميم او تاثيرگذار بود كه فقط خودش مي‌تواند درباره آن‌ها صحبت كند. البته قاطعانه مي‌گويم كه فتح الله زاده دوست داشت در استقلال بماند و به كارش ادامه دهد. حضور فردي مانند فتح الله زاده در هر پُست باشگاه مي‌توانست به استقلال كمك كند، زيرا او مدير باتجربه‌اي بود. فتح الله زاده اگر مي‌ماند مي‌توانست به مديرعامل جديد كمك كند، زيرا او فردي صد در صد استقلالي است.

خليل زاده مي‌توانست به استقلال كمك كند

لطيفي درباره استعفاي خليل زاده از هيئت مديره استقلال اظهار داشت: خليل زاده به دليل اين كه از نظر اقتصادي، تجربه خوبي داشت، مي‌توانست به استقلال كمك زيادي كند. در واقع در اين مقطع كه فوتبال، ورزش و حتي كشور ما به دلايل مختلف با مشكل مالي مواجه است، حضور افراد متمول و ثروتمند در باشگاه‌ها به ويژه باشگاه‌هايي مانند استقلال مي‌تواند كمك حال فوتبال ما باشد.
حفظ افرادي مانند خليل زاده و موسوي در هيئت مديره استقلال، امري مهم و حياتي است

او در ادامه افزود: حفظ افرادي مانند خليل زاده و موسوي در هيئت مديره استقلال، امري مهم و حياتي است. به اعتقاد من اگر اين ۲ نفر حاضر شوند با هر شرايطي در استقلال بمانند و منابع مالي باشگاه را تامين كنند، حضور آن‌ها در كنار شخصي مانند سعادتمند كه در عرصه ورزش و فوتبال مدير بسيار توانمندي است، تركيب بسيار خوبي بود كه مي‌توانست زمينه ساز موفقيت استقلال شود.
مجيدي نبايد به مسائل مديريتي وارد مي‌شد

پيشكسوت استقلال درباره انتقاد مجيدي از شرايط مديريتي استقلال و انتقاد پيشكسوتان استقلال از اين حركت او عنوان كرد: در فوتبال ايران هيچ كسي به اندازه من با فرهاد مجيدي نبوده و از او شناخت ندارد. از زماني كه بازيكنان اميد و نوجوانان بوديم، در بهمن و استقلال در كنار هم بازي مي‌كرديم. من و مجيدي در خانه يكديگر بزرگ شديم و دوستي ما طوري بود كه در بهمن به دوقلو‌ها معروف بوديم. به هر نحوي كه بتوانم از مجيدي حمايت مي‌كنم، زيرا موفقيت او به نفع همه خواهد شد، اما كار او اشتباه بود و نبايد به مسائل مديريتي وارد مي‌شد.

بيشتر بخوانيد: پرونده‌هاي ايراني در فيفا/ دادگاهي كه از قبل برنده‌اش مشخص است
مجيدي بايد فكر و ذكرش را روي مسائل فني بگذارد و وارد بازي‌هاي مديريتي نشود

لطيفي افزود: يك مربي باتجربه هرگز چنين كاري نمي‌كند. يك مربي باتجربه در اين مواقع با تدبير و سياست رفتار مي‌كند و به بازي مديران وارد نمي‌شود. سيستم مديريتي، به ويژه در باشگاه‌هاي دولتي مانند استقلال و پرسپوليس به گونه‌اي است كه مديران مي‌آيند و مي‌روند؛ بنابراين مجيدي براي موفقيت خودش نبايد وارد اين بازي مي‌شد، اما هنوز دير نيست و او در ادامه كار بايد تمام فكر و ذكرش را روي مسائل فني بگذارد تا به موفقيت برسد. در غير اين صورت شانس موفقيت او در استقلال پايين مي‌آيد.
براي من استقلال مهم است و با هيچ كسي رودربايستي ندارم

مجيدي بايد به صحبت‌هاي پيشكسوتان گوش دهد. وقتي مجيدي سرمربي استقلال شد به او پيغام دادم و گفتم تا روزي كه در تيم باشد هر كمكي از دستم بربيايد انجام مي‌دهم. پيش از اين هم در زمان قلعه نويي به عنوان كارشناس در برنامه‌ها از او حمايت مي‌كردم و از شفر و منصوريان هم حمايت كردم. براي من تفاوتي ندارد كه چه كسي سرمربي است و تنها استقلال براي من اهميت دارد. به همين دليل هر كسي سرمربي استقلال باشد از او حمايت مي‌كنم، اما حمايت كوركورانه نمي‌كنم. با هيچ كسي رودربايستي ندارم و به همين دليل از من ناراحتي‌هايي هم پيش آمده است و منصوريان در يك مقطع از من ناراحت شده بود.
استراماچوني مي‌ماند استقلال ۳ سال ديگر در آسيا به قهرماني مي‌رسيد

زماني بوده كه تيم نتايج خوبي نگرفته، اما من از مربي قاطعانه حمايت كردم و گاهي اوقات هم تيم برده، اما من اعتقاد داشتم آينده خوبي در انتظار تيم نيست و انتقاد كردم. خوشبختانه شرمنده نشدم و هميشه حرف هايم درست بوده كه نمونه بارز آن استراماچوني بود. روزي كه استراماچوني آمد و در بازي‌هاي اول نتيجه نگرفت، خيلي از پيشكسوتان از او انتقاد كردند، اما من از معدود كساني بودم كه با اطمينان گفتم استقلال با او بازي‌هاي خوبي انجام مي‌دهد و آينده خوبي پيش روي تيم است كه همين گونه هم شد، اما مشكلات مديريتي باعث شد استراماچوني برود. شك ندارم كه اگر استراماچوني مي‌ماند، استقلال تا ۳ سال آينده مي‌توانست در آسيا به قهرماني برسد.

از خودم شروع كردم و در خانه ماندم

لطيفي گفت: به خاطر كرونا دوران بسيار خطرناكي را طي مي‌كنيم و براي حفظ سلامتي بايد در خانه هايمان بمانيم. اولين نفر از خودم شروع كردم و از خانه بيرون نرفتم. براي حفظ جان خانواده هايمان بايد مراعات كنيم و تا جايي كه امكان دارد در خانه بمانيم. با اتحاد مردم مي‌توانيم كرونا را با ماندن در خانه شكست دهيم.

او در پايان افزود: آرزو مي‌كنم سال جديد براي كشورم پر از عزت و سرافرازي باشد. همچنين براي تمام دنيا آرزوي صلح و دوري از جنگ دارم. اميدوارم در تمام دنيا سالي پر از صلح و صفا باشد.


برگشت به تلکس خبرها