تلکس دنياي معدن: حسين كلاني: خسرواني باعث انحلال شاهين نبود/ عبده با روابط پدرش پرسپوليس را از دسته 3 بالا آورد
دوشنبه، 18 فروردین 1399 - 10:55     کد خبر: 145293

پخش يك آيتم درباره تاريخچه باشگاه پرسپوليس و طعنه زدن به تيمسار خسرواني، مدير باشگاه استقلال كه به صورت همزمان در تشكيلات ورزش رژيم سابق هم پست داشته، باعث شد تا صداي اعتراضي بسياري از هواداران استقلال در بيايد. آنها اين آيتم را اهانت به مالك سابق باشگاه‌شان مي‌دانستند و حتي پيشكسوتان اين تيم در چند روز گذشته با مصاحبه‌هايي، حكومتي بودن تيم خودشان در زمان شاه را رد كرده‌اند و حتي پرسپوليس و بازيكنانش را به دولتي بودن متهم كرده‌اند.علي جباري و حسن روشن دو تن از اين پيشكسوتان هستند كه در مصاحبه‌هايي نه تنها پرسپوليس را دولتي دانستند كه مدعي شده‌اند برخي از بازيكنان اين تيم در ساواك كار مي‌كرده‌اند!

 

حرف‌هاي اين دو بزرگ استقلال مي‌تواند واكنش بزرگان پرسپوليس را به دنبال داشته باشد. يكي از اين بزرگان مهندس حسينعلي كلاني است كه البته تاكيد دارد اينها جوسازي است و رسانه‌ها در حال شلوغ كردن موضوع هستند.

 
آقاي كلاني، آقايان روشن و جباري مصاحبه‌هايي كرده‌اند كه  در آن به مسائلي مثل شغل مرحوم همايون بهزادي و چند بازيكن ديگر پرسپوليس اشاره كرده‌اند.
- ببينيد اين حرف‌ها مستند نيست. اگر مستند باشد بايد اين حرف‌ها روي نوار آمده باشد. افرادي مثل آقايان جباري، كارگرجم، روشن و ... از دوستان نزديك ما هستند. ما مثل يك خانواده بوديم و درست نيست بعد از سال‌ها اين مباحث مطرح شود. شما اين حرف‌ها را قبول نكنيد چون هيچ كدامش درست نيست. من گاهي وقت‌ها به واتساپ و اينستاگرام نگاه مي‌كنم و به چيزهايي برخورد مي‌كنم كه مثلاً يك جوان درباره تاريخ باشگاه پرسپوليس صحبت مي‌كند كه نه به سن‌اش مي‌خورد نه آن زمان را درك كرده و ديده. ممكن است از من نوعي يا از شما چيزي شنيده باشد و براي خودش حرفي مي‌زند كه با واقعيت مغايرت دارد.
 
اما مصاحبه آقايان روشن و جباري منتشر شده.
- نه اينها (رسانه‌ها) در شرايطي كه مشكلات فعلي وجود دارد مي‌خواهند نظرات مخاطبان را جلب كنند. بعدش هم گفتن اين حرف‌ها در شرايط فعلي چه تأثيري به حال مردم دارد؟ اينها مي‌خواهند سر يكسري از مردم را گرم كنند. ببينيد در فضاي مجازي چقدر توهين مي‌شود؟ من تا قبل از 25-20 روز قبل اين عزيزان را در مجالس مختلف فوتبالي مي‌ديدم و چنين حرف‌هايي درست نيست. البته بايد بگويم آن زمان تعاملي بين باشگاه شاهين و تاج سابق وجود داشت اما حرف و حديث‌ها زياد است. مثلاً آقاي خسرواني براي رنگ پيراهن تيمش آن زمان كه سرگرد بود با دكتر اكرامي مشورت كرده بود. اين را بعداً آقاي دكتر برومند گفت. لباس اول شاهين سفيد بود با شورت و جوراب آبي تيره. لباس دومش هم قرمز بود. بعد گفتند شما در تيم تاج لباس تان را آبي كنيد.
 
آقاي روشن گفته بعد از بازي معروف شش‌تايي‌ها خسرواني براي عبده دسته گل فرستاده كه عكسش در روزنامه كيهان منتشر شده.
- من اطلاعي ندارم. هيچ وقت اختلاف پرسپوليس با شاهين و تاج شش گل نبوده. گاهي مي‌بينيد كه مثلاً آلمان در جام جهاني 7 گل به برزيل مي‌زند يا در بازي منچستر با رم آن نتيجه رقم مي‌خورد.اين اتفاقاتي است كه در شرايط خاص رقم مي‌خورد. بازيكنان تاج همه رفقاي ما بودند. بعد از آن بازي چند نفر از تيم ما به رختكن آنها رفتيم. آن زمان رختكن‌ها نزديك به هم بود. رفتيم و از آنها دلجويي كرديم. منتهي هيچ وقت اين مسائل منعكس نمي‌شود و همه دنبال ايجاد دشمني هستند. نمي‌دانم روي چه حسابي است اما همه دوست دارند ترور شخصيت كنند. شما هم اگر دنبال حقيقت هستيد تلفن بزنيد به آقاي روشن و جباري  و بعد صحبت‌هايشان را ضبط  كنيد تا پس فردا اگر بحثي مطرح شد بدانيد چه گفته‌اند.
 
آقاي روشن گفته‌اند دو روز بعد از آن بازي معروف خسرواني براي پرسپوليسي‌ها در ورزشگاه حجاب فعلي جشني گرفته تا به نوعي بازيكنان تاج را تنبيه كرده باشد. درست است؟
- من اطلاعي ندارم. ممكن است من ضرب خورده بودم و در شرايطي بودم كه خبر نداشتم. آن زمان ما بازيكن بوديم و در مسائلي كه به مديريت باشگاه ارتباط داشت دخالت نمي‌كرديم. ما سرتاسر هفته آقاي عبده را نمي‌ديديم. همراه مربي در زمين بوديم، تمرين مي‌كرديم و بازي‌هايمان را انجام مي‌داديم. مثل الان هم نبود كه قبل از بازي براي اردو به هتل‌هاي درجه يك برويم و بخوابيم. ديدگاه‌هاي شما بر اساس شرايط فعلي است. بهتر است آگاه باشيد و حقايق را منعكس كنيد.
 
اينكه گفته‌اند آقاي عبده هميشه همراهش اسحله داشته و همين دليلي بر ارتباطش با حكومت وقت بوده را تأييد مي‌كنيد؟
- بنده اطلاعي ندارم. من چيزي نديدم.
 
شما كه بازيكن پرسپوليس بوديد اسلحه را نديده‌ايد. آن وقت چطور بازيكن تاج از اين مسأله خبر داشته؟
- من مي‌توانم همين حالا درباره اشخاص از خودم حرف‌هايي را بسازم. الان حساب كنيد درباره آقاي ترامپ يا پومپئو چقدر حرف زده مي‌شود. يا درباره قتل پرنسس دايانا چقدر حرف زده‌اند كه موتورسوار داخل تونل بوده يا ماشينش 120 كيلومتر سرعت داشته. درباره اشخاص مختلف هزار تا حرف زده مي‌شود مردم هم نگاه مي‌كنند و مي‌گذرند.
 
درباره اينكه گفته‌اند بازيكنان پرسپوليس مناصب و شغل‌هاي دولتي داشته‌اند چه مي‌گوييد؟
- نه، حدود 9-8 ماه بعد از جام ملت‌هاي سال 1347 ده يازده بازيكن تيم ملي استخدام شدند. مرحوم عبده هم از نظرخانوادگي شناخته شده بودند و پدرشان جزو فضلا و افراد تحصيلكرده بودند كه از اين ارتباطات استفاده كردند و پرسپوليس را آوردند دسته يك. به همين سادگي. حالا مثلاً خيلي‌ها مي‌گويند تاج به انحلال شاهين كمك كرده و انحلال شاهين به خسرواني ارتباط داشته است. اصلاً اينطور نبود. آن زمان آقاي قراگزلو رئيس تربيت بدني بود و آقاي تيمسار سروري كه خودش زماني در دارايي و عقاب بازي مي‌كرد رئيس فدراسيون فوتبال بود. اينها آن زمان با مسئولان شاهين اختلاف داشتند و همين مسأله باعث انحلال شاهين شد.
 
مي‌گويند چون چند بازيكن پرسپوليس منصب دولتي داشتند پس نمي‌توان اين تيم را مردمي دانست در حالي كه همه مي‌دانند شاهين ريشه مردمي داشت.
- ربطي ندارد. آن زمان مثل الان نبود و بازيكنان همه جدا از فوتبال شغلي داشتند. ممكن بود يكي در مغازه پدرش در بازار كار كند و يكي هم ديپلمات باشد.اين در همه باشگاه‌ها از عقاب و شاهين و شهرباني گرفته تا دارايي و پاس و تاج سابق وجود داشت. بعدش هم  اگر تيم‌ها حكومتي بودند چرا بازيكنان همه سربازي مي‌رفتند؟ بهترين بازيكنان تيم‌ها مثل پرويز قليچ‌خاني، لواساني، مصطفوي و ... قبل از من هم به سربازي رفتند و هيچ كدام هم امتيازي نگرفتند. البته برخي بازيكنان مثل جلال طالبي كه دارايي بازي مي‌كرد يا قليچ خاني كه در كيان بود و بعداً در دارايي، پاس و پرسپوليس بازي كرد را مردم دوست داشتند اما هيچ كدام به دولت وابسته نبودند. مرحوم ناصر حجازي تحصيلات دانشگاهي داشت اما مدير باشگاهش كه آجودان شاه بود براي او كاري نكرد.
 
اينكه گفته‌اند چند بازيكن پرسپوليس در سازمان برنامه و بودجه بودند چطور؟
- نه هيچ كدام نبودند. سازمان برنامه و بودجه افرادي را استخدام مي‌كرد كه تحصيلات دانشگاهي مرتبط داشته باشند.
 
وزارت امور خارجه چطور؟
- فقط مرحوم جعفر كاشاني بود كه دوره ديد و استخدام شد. به جز چند نفر كسي شغل دولتي نداشت اما همه دنبال كار و زندگي‌شان بودند. اينها همه حرف و حديث است هر چند هستند افرادي كه ممكن است من را به عنوان بازيكن شاهين و تيم ملي دوست نداشته باشند و شايد بدشان بيايد. هر بازيكني كه ممكن است محبوب شود يكسري حسادت مي‌كنند


برگشت به تلکس خبرها