دنياي معدن : مبارزه با خام فروشي با تدوين برنامه‌اي بلند مدت
شنبه، 28 شهریور 1394 - 07:13 کد خبر:93676
دنياي معدن -رهبر معظم انقلاب در سخنان اخير خود بر توسعه بخش معدن و مبارزه با خام فروشي تاكيد داشته‌اند. اين در حالي است كه دولت يازدهم نيز تلاش خود را در جلوگيري از خام فروشي متمركز كرده تا بتواند زنجيره ارزش در بخش معدن را تكميل كند.


بدون شك يكي از گام‌هاي اساسي براي مبارزه با خام فروشي ايجاد واحدهاي فرآوري و ارائه تسهيلات لازم به فعالان اين بخش است. سرمايه‌گذاري را مي‌توان فاكتور اصلي براي توسعه فرآوري مواد معدني و تكميل زنجيره ارزش دانست. حال با توافق صورت گرفته ميان ايران و 1+5 ، سرمايه‌گذاراني كه در سال‌هاي گذشته به دنبال ورود به ايران و فعاليت در بخش معدن بودند به كشور آمده و براي همكاري در اجراي طرح‌هاي معدني و صنايع معدني اظهار تمايل كرده‌اند.

هرچند سرمايه‌گذاري براي تكميل زنجيره ارزش جزء اركان اساسي محسوب مي‌شود اما نكته‌ دور مانده از چشم فعالان بخش معدن، تدوين استراتژي بخش معدن و برنامه‌‌ريزي بلند مدت در تكميل زنجيره ارزش است.

جلوگيري از خام فروشي منجر به توسعه بخش معدن و تقويت صنعت كشور از جمله صنعت فولاد كشور خواهد شد اما اين موضوع نبايد تنها در حد يك شعار و يا وضع عوارض‌هاي مختلف باشد. تدوين استراتژي بخش معدن برنامه ‌اي بلند مدت با هدفي مشخص را پيش روي فعالان بخش معدن قرار مي‌دهد. برنامه‌ريزي كلان در بخش معدن در نهايت منجر به كاهش خام فروشي و افزايش فرآوري مواد معدني خواهد.

دست‌يابي به توسعه در بخش معدن نيازمند زير ساخت‌هاي لازم است. در صورت ايجاد زير ساخت‌هاي لازم براي تكميل زنجيره ارزش به دنبال آن شاهد اشتغال‌زايي در كشور خواهيم بود. در اين زمينه با توجه به سفارشات مقام معظم رهبري دولت و فعالان بخش خصوصي مي‌توانند براي ايجاد زير ساخت‌هاي لازم از سرمايه‌هاي منتظر در آن سوي مرزها نيز استفاده كنند. در كنار اين موضوع همكاري و تعامل بخش معدن با دانشگاه نيز مي تواند به تدوين استراتژي و برنامه بلند بخش معدن كمك كند. در چنين فضايي است كه تشكل‌ها و انجمن‌هاي معدني پررنگ تر از گذشته مي‌شوند. آنها مي‌توانند با ايجاد ارتباط ميان فعالان معدني و دانشگاه‌ها برخي از مشكلات موجود در بخش معدن را از مسير پيش روي خود بردارند.

در واقع مبارزه با خام فروشي شامل مراحل مختلفي همچون برنامه‌ريزي، ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، جذب سرمايه گذار و حمايت از فعالان بخش معدن مي‌شود،كه در اين ميان برنامه ‌ريزي نقش مهمي را به دوش دارد. تكميل زنجيره ارزش حضور ايران را در بازارهاي جهاني را تغيير خواهد داد و به دنبال آن بخش معدن و صنايع معدني منجر به ارز آوري براي كشور خواهند شد.