دنياي معدن : واردات زغال سنگ استراليا به چين ممنوع شد
سه شنبه، 22 مهر 1399 - 06:29 کد خبر:163321
دنياي معدن - چين در پي تيرگي روابط سياسي با استراليا، خريد زغال سنگ از اين كشور را معلق كرد.


به گزارش دنياي معدن، منابع آگاه به بلومبرگ گفتند دولت چين به نيروگاهها و كارخانه هاي فولادسازي گفته است استفاده از زغال سنگ استراليا را فورا متوقف كنند. از بنادر هم خواسته شده است مانع تخليه زغال سنگ استراليا شوند.

اين ممنوعيت نشان دهنده تشديد تنشهايي است كه پيش از اين روي صادرات كشاورزي استراليا هم تاثير گذاشته بود. هنوز معلوم نيست اين ممنوعيت چه زماني به پايان مي رسد يا روي قراردادهاي بلندمدتي كه هنوز به قوت خود باقي هستند چه تاثير مي گذارد.

زغال سنگ پيش از اين هم هدف خشم چين قرار گرفته بود و در سال ۲۰۱۹ تخليه محموله هاي استراليا در بنادر چين با تاخير روبرو مي شد. زغال سنگ يكي از منابع معدودي است كه چين تقريبا در تامين آن خودكفا محسوب مي شود. اين كشور تقريبا نيمي از زغال سنگ دنيا را توليد و مي سوزاند و نيروگاههاي چيني از زغال سنگ حرارتي كم كيفيت براي تامين بخش كوچكي از نيازهايشان استفاده مي كنند.

اما وضعيت زغال سنگ مرغوب متفاوت است. چين ميزان كمتري از آن را توليد مي كند و كارخانه هاي فولادسازي چيني به تامين خارجي آن متكي هستند. استراليا در اين زمينه نفوذ غالبي دارد و تقريبا منبع بيش از نيمي از واردات چين است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چين همچنين خريدار اصلي سنگ آهن استراليا به شمار مي رود. با اين همه محدوديت روي واردات اين محصول، ضربه مهلكي به صنعت فولادسازي خواهد زد كه به شدت به تامين فراوان و ارزان غولهاي معدني نظير ريوتينتو و گروه بي اچ پي متكي است.

انتهاي پيام