دنياي معدن : هم‌افزايي براي صنايع غيرآهني
شنبه، 12 مهر 1399 - 05:02 کد خبر:161805
دنياي معدن- صنايع فلزي در طول تاريخ نماد پيشرفت و صنعتي‌بودن يك كشور بوده و در طول برنامه‌‌هاي توسعه اقتصادي كشورها، توسعه صنايع فلزي از اهميت خاصي برخوردار بوده‌‌اند.


به گزارش دنياي معدن، در اين ميان، صنايع فلزات غير‌آهني همچون آلومينيوم، مس،‌ سرب، روي، طلا و... كمتر از صنعت فولاد مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ اين در حالي است كه صنايع فلزات غير‌آهني و آلياژهاي آنها مي‌توانند مزيت رقابتي گسترده‌‌اي را براي هر كشوري ايجاد كنند. با توجه به منابع و بازارهاي بالقوه منطقه و كشور ايران در حوزه فلزات غيرآهني، همچنين تلاش چشمگير همسايگان در توسعه اين صنايع حتي بدون داشتن منابع معدني آن، لزوم تمركز بيشتر و ايجاد ديدگاه اقتصادي پايدار در اين صنايع، بررسي ابعاد، فرصت‌ها و تهديدهاي موجود در آنها را بيش از پيش نمايان مي‌كند. از سوي ديگر، تجربه برگزاري هشت دوره همايش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ايران از سوي گروه رسانه‌اي «دنياي‌اقتصاد» و دريافت بازخورد مخاطبان اين همايش در مورد خلأ اطلاعاتي در ساير حوزه‌ها از جمله صنايع غيرآهني، زمينه‌اي شد تا ايده برگزاري همايشي به‌منظور بررسي چشم‌انداز اين صنايع در ايران در دستور كار قرار گيرد. اما با توجه به اهميت صنايع غير‌آهني اين سوال مطرح مي‌شود كه برگزاري همايش‌هاي اين‌چنيني چه تاثيري مي‌تواند در رشد اين صنايع داشته باشد. در اين‌خصوص مشاور امور صنايع معدني و عضو راهبردي همايش‌هاي «دنياي‌اقتصاد» معتقد است حضور مديران ارشد از سازمان‌هاي فعال و موفق از اهميت بسياري برخوردار است و امكان ارزيابي چالش‌هاي اين صنايع غيرآهني از جمله مس،‌ آلومينيوم،‌ سرب و روي،‌ طلا و... را به‌وجود مي‌آورد. در خصوص اهميت برگزاري همايش‌هايي مانند همايش غيرآهني‌ها گفت‌و‌گويي داشتيم با هومان خواجه‌نصيري مشاور امور صنايع معدني و عضو كميته راهبردي همايش‌هاي «دنياي‌اقتصاد» كه در ادامه مي‌خوانيد:   
 
برگزاري گردهمايي تخصصي مانند همايش غيرآهني‌ها چه مزايايي براي اين رشته‌ها به‌همراه دارد؟
از اواخر دوران دانشجويي‌ام تا به امروز با عناوين مختلفي در رخدادهاي متعدد داخلي و خارجي  حضور داشته‌ام. بي‌ترديد يكي از انگيزه‌ها و نيازهاي اصلي شركت‌كنندگان حرفه‌اي، ارتقاي «شبكه‌‌سازي» (networking‌) است كه نقشي كليدي در توسعه برند اشخاص و شركت‌ها و بالطبع پيشرفت‌هايشان ايفا‌ مي‌كند. اما براي شبكه‌سازي حضور مديران‌ارشد از سازمان‌هاي فعال و موفق هم ضروري است تا به جذابيت و اثر‌بخشي مذاكرات افزوده شود. لذا به‌نظر بنده، مهم‌ترين مزيت اين همايش و نمايشگاه، اقبال بالاي مديران ارشد و شناخته‌شده كشور به آن است كه منجر به يك دورهمي مطلوب از افراد حرفه‌اي اين حوزه مي‌شود.
 
در دنيا گردهمايي تخصصي به‌منظور هم‌افزايي بين بخش‌هاي مرتبط برگزار مي‌شود، آيا گردهمايي اين‌چنيني در ايران چنين نتيجه‌اي به‌همراه داشته است؟
به‌زعم اينجانب در همايش‌هاي گروه رسانه‌اي «دنياي‌اقتصاد»، سخنراني‌ها و ميزگردهاي تخصصي، به‌گونه‌اي برنامه‌ريزي مي‌شوند كه از تنوع و همپوشاني مناسب براي به چالش كشاندن بخش‌هاي مرتبط بازار، متناسب با شرايط روز، برخوردار باشند كه در نوع خود يكي از بهترين‌ها در كشور است.
 
سطح شركت‌هاي حاضر در اين گردهمايي را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
 
 
اكثر شركت‌هايي كه در نمايشگاه غرفه دارند، گلچيني از شركت‌هاي خوشنام، فعال و متخصص در حوزه خود هستند كه توسط تيم توسعه بازار و مشاوران گروه رسانه‌اي «دنياي‌اقتصاد» تحليل، مذاكره و دعوت شده‌اند. اين اقدام، علاوه بر بارز‌كردن سطح و برند اين نمايشگاه، باعث رونق گفتمان تجاري سازنده در مورد فرصت‌هاي روز همكاري مي‌شود.
 
با توجه به برگزاري دو دوره گذشته به‌نظر شما آيا اين گردهمايي توانسته نتيجه‌بخش باشد؟
همايش و نمايشگاه «فلزات غيرآهني و فناوري‌هاي وابسته» در دو دوره قبلي خود، به‌خصوص از بُعد محتواي كارگاه‌هاي تخصصي، با استقبال خوبي روبه‌‌رو شد و اكثر نظر‌سنجي‌ها هم حكايت از رضايت شركت‌كنندگان داشت و انتظار مي‌رود كه با استقبال خوبي از سوي متخصصان و مديران اين حوزه مواجه شود. مزيت اين دوره نسبت به دوره‌هاي قبلي، افزايش ظرفيت و روزهاي نمايشگاه است.
 
***
 
سومين همايش چشم‌انداز صنايع فلزات غيرآهني ايران و فناوري‌هاي وابسته با نگاهي به توليد و بازار هفتم، هشتم و نهم مهر امسال در تهران برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات بيشتر درباره اين همايش مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي ۶- ۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگيرند يا به وب‌‌سايت  http://events.den.ir مراجعه كنند. بر اساس اين گزارش، سومين همايش چشم‌انداز صنايع فلزات غيرآهني ايران و فناوري‌هاي وابسته با نگاهي به توليد و بازار در هشت محور «جهش توليد، توسعه پايدار و متوازن و حذف موانع پيش‌رو»، «اكتشافات و فعاليت‌هاي اكتشافي مدرن؛ ضامن حيات و پويايي معادن»، «معادن كوچك و متوسط، احيا و سرمايه‌گذاري»، «بومي‌‌سازي، استفاده از ظرفيت‌‌هاي ساخت داخل و توسعه فناوري، استارت‌آپ‌‌ها و شركت‌هاي دانش‌بنيان»، «ارزيابي سهم صنايع فلزات غير‌آهني در توليد ناخالص ملي، تكميل زنجيره توليد و لزوم كاهش ريسك سرمايه‌‌گذاري»، «تحولات اقتصاد جهاني و بازار صنايع غيرآهني، ارزآوري و تحريم‌ها»، «مسووليت‌‌هاي اجتماعي شركت‌هاي معدني و صنعتي» و «كرونا، پساكرونا و بازار فلزات غيرآهني» برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات بيشتر درباره اين همايش مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي ۶-۴۲۷۱۰۱۸۰ تماس بگيرند يا به وب‌سايت events.den.ir مراجعه كنند.