دنياي معدن : ۳ هزار و ۲۰۰ تن طلا سالانه در دنيا توليد مي‌شود
سه شنبه، 29 بهمن 1398 - 08:09 کد خبر:142572
دنياي معدن -بهروز برنا، عضو هيئت مديره شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران در گفت‌و‌گو با دنياي معدن اظهار كرد: طلا يكي از مواد معدني داراي اولويت است. سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني حدود 25 سال است كه در بحث اكتشاف طلا به طور جدي وارد عمل شده است.


برنا افزود: اكتشافات طلا توسط اين سازمان به طور خاص از دهه شصت شروع شد كه خوشبختانه نتايج خوبي را به همراه داشت.

وي ادامه داد: ايران در زمينه توليد طلا در دنيا در رتبه ۳۹ و در آسيا در رتبه ۱۱ قرار دارد.

عضو هيئت مديره شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران بيان كرد: با توجه به اينكه ۱۴ زون طلادار در كشور كشف شد، هم‌اكنون ۳۲ معدن طلا در كشور وجود دارد كه ۲۱ از آن در حال حاضر فعال و ۹ غيرفعال و ۲ معدن طلا نيز در حال تجهيز شدن هستند.

وي با بيان اينكه ۱۲۱ كشور در دنيا توليد طلا را پيگيري مي‌كنند، افزود: تاكنون بر اساس اكتشافاتي كه انجام شده ۳ هزار و ۲۰۰ تن طلا سالانه در كل دنيا توليد مي‌شود.

برنا عنوان كرد: خوشبختانه ذخاير خوبي در كشور در بحث طلا داريم و بايد توليد طلا در كشور را به ۳۲ تن برسانيم.

عضو هيئت مديره شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران با استان‌هاي طلاخيز كشور را شامل آذربايجان غربي، كردستان، خراسان رضوي، خراسان جنوبي، سيستان و بلوچستان، سمنان، زنجان، آذربايجان شرقي و حتي استان اصفهان، استان مركزي و قم دانست.

وي با اشاره به اينكه قديمي ترين معدن طلاي كشور (موته) اكنون در دست شركت تهيه و توليد مواد معدني است، افزود:
توانستيم بالاترين ركورد را در طلاي موته با بيش از ۶۰۰ كيلو طلا در سال داشته باشيم. همچنين سازمان ايميدرو با كمك شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران در زمينه معادن طلا اقدامات بسيار خوبي انجام داده است.