دنياي معدن : ۳۸۸۰ قطعه توسط فولاد مباركه اصفهان بومي سازي شد
چهارشنبه، 23 بهمن 1398 - 13:52 کد خبر:142220
دنياي معدن - مديرعامل فولاد مباركه اصفهان گفت: فولاد مباركه ۳۸۸۰ قطعه بومي سازي كرده و نزديك به ۵ هزار ميليارد تومان صرفه جويي شده است كه اين حركت در ۳۰ سال گذشته كار بسيار خوبي است.


به گزارش دنياي معدن، حميدرضا عظيميان ظهر امروز در نشست خبري با اصحاب رسانه با گراميداشت دهه مبارك فجر اظهار داشت: فولاد مباركه بزرگترين توليد كننده ورقها ي فولادي در منطقه خاورميانه است و بزرگترين توليد كننده آهن اسفنجي در سال است. ارزش فعلي فولاد مباركه 84 هزار ميليارد تومان است و يك درصد از توليد ناخالص داخلي بخش صنعت مربوط به اين شركت است. همچنين 80 درصد ساخت داخل را داريم كه هزار كارخانه به صورت مستقيم و 3 هزار كارخانه به صورت غير مستقيم با فولاد مباركه در ارتباط هستند.

وي تصريح كرد: بر خلاف ذوب آهن مشتريان فولاد مباركه تنها توليد كنندگان و صنعت گران هستند و شخص نيست. مجموعا 3 هلدينگ و بالاي 100 شركت با سهام هاي متفاوت با گروه فولاد مباركه در ارتباط هستند.

مديرعامل فولاد مباركه اصفهان بيان كرد: فولاد مباركه 7.2 ميليون تن در سال ظرفيت دارد و شركت هاي تابعه اين شركت نيز از ظرفيت هاي بسيار خوبي برخوردار هستند. بسياري از واحد هاي توليدي در صنعت، در ظرفيت اسمي و توليد داخلي تفاوت ندارند، اما فولاد مباركه واحدي است كه بالاتر از ظرفيت اسمي توليد دارد.

وي خاطرنشان كرد: فولاد مباركه 11200 اشتغال ايجاد كرده است و طرح هاي توسعه خوبي از جمله كنسانتره و سنگ آهن در نظر داريم تا تكميل زنجيره الكترود در سال هاي آينده انجام شود. توليد فولاد مباركه روند صعودي مناسبي داشته است و اين گروه از آغاز تا به امروز 20 ميلون تن فولاد صادر كرده است و 8 ميليارد دلار ارز آوري براي كشور داشته است.

عظيميان گفت: صادرات اين گروه 20 درصد نسبت به سال گذشته افزايش پيدا كرده است و بازار مصرف نيز از جمله پروفيل، نفت و گاز و غيره است. برداشت آب توسط فولاد مباركه با كاهش چشم گيري مواجه بوده است و اين در حالي است برداشت فولاد مباركه از رودخانه زاينده رود يك درصد رودخانه است و اين در حالي است كه كم ترين ميزان را در مصرف آب در بين كارخانه هاي فولادي در جهان داريم و آب را به صورت مرتب بازگرداني مي كنيم كه با اين كار ها با صرفه جويي 84 درصدي مصرف مواجه بوده ايم. 9 شهر اطراف خود را در زمينه سيستم فاضلاب تامين كرده ايم كه به صورت متمركز در فولاد مباركه انجام شده است.

وي اظهار داشت: 117 ميليون تن فولاد خام از زمان راه اندازي در اين شركت راه اندازي شده است. در معاونت فروش 6454 هزار تن محصولات فولادي از ابتداي سال با رشد 15 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل تحويل شده است و به دنبال اين هستيم كه نياز بازار را تامين كنيم.

مديرعامل گروه فولاد مباركه اصفهان گفت: 80 درصد قطعات در اين گروه بومي سازي شده است و سرمايه اين گروه از مبلغ 130 هزار ميليارد تومان به 210 هزار ميليارد تومان افزايش داشته است و اين شركت يك سهام قدرتمند در سازمان بورس كشور است.

مديرعامل فولاد مباركه: به كوري چشم آمريكا صادرات ما 30 درصد افزايش يافتمخالفت رسمي شركت فولاد مباركه با سرمربيگري قلعه نويي در تيم ملياصفهان| هشدار فولادگر به مديران فولاد؛ لزوم مصونيت فولاد مباركه از مسائل سياسي و جناحي

وي ادامه داد: از روزي كه در فولاد مباركه حاضر شدم به مسئله ايمني در كار توجه ويژه داشتم و به اين دليل بوده است كه كار با مواد مذاب كار بسيار پر خطري است. طرح 5 ميليون تن توليد با نام شهيد خرازي در دهه 80 اجرا شده است كه در اين ميان نورد گرم 2 هنوز اجرايي و آغاز نشده است كه در اين صورت كشور از هر نوع فولاد بي نياز مي شود و از خام فروشي جلوگيري مي شود.

عظيميان خاطرنشان كرد: در بحث تامين سازي سنگ آهن، كنسانتره و گندله با كيفيت مورد نياز داراي مشكل هستيم و اجراي نورد گرم 2، فولاد مباركه را متوازن مي كند. همچنين گسترش زمينه حمل و نقل ريلي را در دستور كار خود قرار داده ايم.

وي گفت: توليد در فولاد مباركه بيش از مصرف است و اين اشكال عدم مديريت بازار توسط دستگاه هاي ذي ربط است. اين شركت موفق به كسب جايزه EFQM اروپا شده است كه جايزه بسيار معتبري است كه تا كنون ارگاني موفق به كسب اين جايزه در كشور نشده است.

مديرعامل گروه فولاد مباركه اصفهان گفت: براي همكار ي با شركت هاي چيني براي واحد نورد گرم 2 و به خطر افتادن منافع برخي در اين راه دچار مشكل شده ايم و طبق قانون بيش از نيمي از اين پروژه داخلي سازي شده است. اعتبار اين پروژه حدود 460 ميليون يورو است كه 240 ميليون يورو مروبط به خارج و 220 ميليون داخلي است كه در اين قرارداد بخشي از پرداختمان از محل محصولات است.

وي بيان كرد: فولاد مباركه 3880 قطعه بومي سازي كرده است و نزديك به 5 هزار ميليارد تومان در اين زمينه صرفه جويي شده است كه اين حركت در 30 سال گذشته بي نظير بوده است. همچنين با تعامل شهرداري به دنبال ايجاد يك المان كاربردي در خروجي شهر اصفهان به سمت شهر مباركه هستيم.

عظيميان خاطرنشان كرد: فولاد مباركه در تحريم هاي ثانويه آمريكا قرار گرفته است و دشمنان به دنبال اين هستند كه اين شركت را تحت فشار قرار دهند، اما ما نيز كار خود را انجام مي دهيم كه در اين راه صادرات خود را خوبي انجام داده ايم و تاثيري نيز بر روند شركت فولاد مباركه نگذاشته است.

وي گفت: شركت طرف قرارداد فولاد مباركه براي نورد گرم 2 از 4 شركت برتر فولادسازي چين است كه جلسات بسيار فشرده اي در اين بخش انجام شده است. براي ما در فولاد مباركه توان اجرايي اين پروژه توسط شركت چيني تضمين شده است و امتحان خود را در فولاد مباركه پس داده است.

مديرعامل گروه فولاد مباركه اصفهان بيان كرد: فولاد مباركه 8600 ميليارد تومان پول در اختيار مردم دارد و 10 هزار ميليارد تومان از سيستم بانكي با بهره 23 درصد وام گرفته ايم و به اين معني است كه توليد كنندگان ورق را خريداري مي كنند و پس از كار و فروش به ما بر مي گردانند.

وي گفت: سامانه دوم آبرساني يك نياز براي اصفهان است و باعث مي شود حيات مردم اصفهان تامين شود كه فولاد مباركه مشاركت 150 ميليارد توماني در اين زمينه انجام داده است.

عظيميان درباره مصرف آب فولاد مباركه گفت: كاهش بارش ها و كمبود آب و مشكلات در بالادست باعث شده است كه در زمينه آب دچار مشكل شويم. همچنين عدم مديريت صحيح در بخش آب باعث مشكلات عديده اي شده است كه البته نقش فولاد مباركه نقش ملي است و حدود 900 واحد توليدي وابسته به فولاد مباركه هستند و نياز مبرم به آب دارد.

وي ادامه داد: همچنين مذاكرات و توافقاتي با كشور هاي اروپايي شده است كه با خريد دستگاه هايي، مصرف آب را بهينه كنيم. همچنين با دانشگاه ها، پارك ها و مراكز علمي فن آوري در تعامل هستيم تا پروژه هاي خود را به خوي انجام دهيم.

مديرعامل گروه فولاد مباركه افزود: فولاد مباركه همواره از طريق آزمون براي تامين نيرو اقدام مي كند و رشته ها و تخصص هاي مختلفي در رشته هاي مختلف نياز داريم و پس از امتحان كتبي نسبت به انجام مصاحبه هاي حضور اقدام مي كنيم و بر اساس صلاحيت گزينش مي كنيم. با روشن نگه داشتن چراغ مباركه به بخش هاي بسيار زيادي از كشور كمك مي كنيم و اجازه نمي دهيم تحريم ها خللي در اين زمينه ايجاد كند.

وي بيان كرد: تواق جديدي با ايران خودرو انجام داده ايم و هزينه 8 درصدي را در اين زمينه كاهش داده ايم. گراني خودرو ارتباطي با فولاد مباركه ندارد و در سال حدود 600 هزار تن ورق فولادي خودروسازان را انجام مي دهيم.