دنياي معدن : كمبود شمش باعث افزايش قيمت ميلگرد شد/ قيمت ميلگرد تا پايان سال افزايشي است
چهارشنبه، 23 بهمن 1398 - 09:07 کد خبر:142203
دنياي معدن -رضا شهرستاني، عضو انجمن ملي فولاد يكي از دلايل افزايش قيمت را، اختلاف فاحش قيمت بين ورق و ميلگرد عنوان كرد كه بيشتر براي شركت هايي كه ورق توليد مي كنند مقرون به صرفه است و توليدكنندگان مجبور به تامين مواد اوليه خود به هر قيمتي هستند. همچنين به خاطر فصل زمستان و افزايش دماي هوا، فشار گاز بالا رفته و برخي از واحدهاي فولادي به خاطر احيا مستقيم، سيستم هاي خود را خاموش كرده اند كه باعث شده مواد اوليه براي شمش كمياب شده است.


نكته ديگر اين است در توليد آهن اسفنجي كمبود گندله، توليد گندله كمبود كنسانتره و در توليد كنسانتره كمبود سنگ آهن در كشور وجود دارد لذا بدليل وضعيت موجود زنجيره، به خاطر كمبود مواد اوليه و شمش است براي نوردكاران كه آن را به ميلگرد تبديل كنند، قيمت ها افزايشي شده است اما با توجه به اين رشد قيمتي، تازه به قيمت هاي جهاني رسيده ايم.

در ادامه اين گزارش، محمد آزاد رييس سابق اتحاديه آهن فروشان افزايش قيمت آهن و ميلگرد را بي جهت غيرمنطقي دانست و بيان داشت: بخشي از اين افزايش ناشي از نوسانات ارز و قيمت هاي جهاني است. متاسفانه وقتي قيمت ها دستكاري مي شود به طور مثال قيمت شمش در بورس افزايش مي يابد طبيعتا بر روي ميلگرد كه محصول شمش است تاثير زيادي مي گذارد.

آزاد شايعه دپو ميلگرد توسط دلالان را يكي ديگر از دلايل افزايش قيمت ها بيان كرد و ادامه داد: دلالان ميلگرد و شمش را به خاطر افزايش ساخت وساز در سال 99 خريداري و دپو مي كنند اما نمي دانند كه توليد كارخانجات به حدي است كه كمبود در بازار وجود نخواهد آمد و مصرف كننده هر زماني كه بخواهد، مي تواند آهن خريداري كند. علاوه بر اين مصرف در كشور بالا نرفته كه باعث افزايش قيمت ها شود توليد خيلي بيشتر از مصرف است. همچنين ميلگرد كالايي است كه به قابليت صادرات دارد اما صرفا خود توليدكننده مي تواند آن را صادر كند. يعني اگر سودجويان به قصد صادرات از بورس و يا درب كارخانه خريد مي كنند بايد بدانند به هيچ عنوان نمي توانند محصول را صادر كنند.

وي يكي ديگر از دلايل اصلي افزايش قيمت را نگراني مردم از پايين آمدن ارزش پول ملي عنوان كرد كه براي جلوگيري از آن سرمايه خود را به كالا تبديل مي كنند، حال اين كالا مي تواند هرچيزي باشد مانند سكه، ارز، طلا، آهن و...

اين گزارش مي افزايد، مسعود رستمي كارشناس ارشد بازار سرمايه دليل اصلي افزايش قيمت آهن را توزيع قطره چكاني كارخانه هاي فولادي دانست و اينكه عرضه محصولات فولادي به دست مصرف كننده واقعي نمي رسد و بيشتر به دست واسطه ها تحويل داده مي شود. به طور مثال توليدكننده اي كه سالانه 100هزار تن توليد دارد، بعد از ثبت درخواست در سامانه بهين ياب، نهايتا چهار تا پنج هزار تن در ماه به آن اختصاص مي يابد كه اين باعث مي شود توليدكننده نياز خود را از بازار تهيه كند كه باعث ايجاد بازار سياه مي شود.

اين كارشناس تصريح كرد: اين افزايش قيمت متاثر از صنايع بالادستي است. وقتي فولاد خوزستان اسلب و شمش را گران مي كند، بالطبع برروي ميلگرد نير تاثير مي گذارد، يا وقتي فولاد مباركه قيمت پايه اي خود را نسبت به هفته گذشته 30درصد افزايش مي دهد، باعث ايجاد شوك و گراني كاذب در بازار مي شود.

در پايان گفتني است؛ قيمت ميلگرد در دو ماهه گذشته 4200تومان بوده كه امروز به 6200تومان رسيده است يعني 50درصد رشد غيرعقلاني و غيرمنطقي داشته است.