دنياي معدن : صادرات آلومينيوم و مس فرآوري شده با توسعه صنعت سيم و كابل
چهارشنبه، 23 بهمن 1398 - 05:28 کد خبر:142177
دنياي معدن -حمايت سازمان اقتصادي كوثر از شركت سيمكات، اين شركت بزرگ صنعتي را از واردات مواد اوليه بي‌نياز ساخته است، به‌طوري‌كه اين شركت با ظرفيت ۲۲ تن مي‌تواند در نوسانات و شرايط سخت نيز توليد و صادرات مستمري داشته باشد.


به گزارش دنياي معدن، عبدالله قاري‌زاده مديرعامل شركت سيمكات با اشاره به اين مطلب افزود: توليد سيم و كابل، يكي از را‌ه‌هاي ايجاد ارزش افزوده در صنعت مس است و با توسعه اين صنعت، به جاي صادرات مس خام، كشور مي‌تواند به سمت صادرات آلومينيوم فرآوري شده حركت كند. وي تاكيد كرد: شركت سيم و كابل تبريز (سيمكات) در سال ۹۸ و با تكيه بر توان متخصصان داخلي، توانسته بالغ بر ۶۰۰ميليارد ريال صادرات سيم و كابل به كشورهاي منطقه داشته باشد.

وي افزود: ايجاد ارزش افزوده بيشتر در صنعت مس از طريق توليد كابل‌هاي عمومي و تخصصي تضمين مي‌شود و به جاي صادرات مس خام‌ فرآوري آن در صنعت سيم و كابل بسيار ارزنده است. قاري‌زاده ادامه داد: شركت سيمكات توانسته با توليد محصولات متنوع سيم، كابل هادي هوايي، مفتول (راد) آلومينيومي، مفتول مسي و گرانول‌هاي PVC نقش مهمي در صنعت مس و كابل كشور بازي كند.  استفاده از دانش و فناوري روز جهان در توليد محصولات جديدي مثل كابل‌هاي ابزار دقيق و هادي‌هاي پرظرفيت كه در راستاي استراتژي فعاليت‌هاي دانش‌بنيان اين شركت قرار دارد همراه با تكميل زنجيره توليد سيم و كابل نشان از نقش محوري اين شركت تبريزي در بازار سيم و كابل و اقتصاد دانش‌بنيان كشور دارد.  وي با اشاره به صادرات اين شركت ادامه داد: صادرات محصولات سيمكات به كشورهاي مختلف از جمله عراق، گرجستان، تركيه و جمهوري آذربايجان نمونه‌اي از توان داخلي كشور در بهره‌برداري از ظرفيت‌هاي ملي و افزودن ارزش بر مواد اوليه است. در چنين شركتي با توليد بيش از هفت هزار تن كابل آلومينيومي و شش هزار و ۵۰۰ تن كابل مسي انتظار تاثيرگذاري آن بر صنايع پايين‌دستي و بالادستي دور از ذهن نيست.