دنياي معدن : قهر۱۲ روزه كارخانه سيمان بهبهان با بازار‌ / حقيقت ماجراي بسته شدن درب كارخانه روي كاميون‌داران چه بود؟
چهارشنبه، 16 بهمن 1398 - 06:51 کد خبر:141827
دنياي معدن - رئيس انجمن صنفي رانندگان و كاميون‌داران شهرستان بهبهان گفت: عدم حمل سيمان در هفته اخير ناشي از ممانعت كارخانه سيمان بهبهان از بارگيري سيمان توسط ناوگان حمل است.


به گزارش خبرگزاري دنياي معدن از بهبهان با تماس‌هاي تلفني مكرر شهروندان و عاملان سيمان در شهرستان مبني بر عدم ارائه سيمان از كارخانه سيمان و پخش شايعه اعتصاب رانندگان در اين شهر قيمت سيمان افزايش و با كمبود مواجه شد.

رئيس انجمن صنفي رانندگان و كاميون‌داران شهرستان بهبهان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنيم اظهار داشت: عدم حمل سيمان در هفته اخير ناشي از ممانعت كارخانه سيمان بهبهان از بارگيري سيمان توسط ناوگان حمل است كه به علت مخالفت كارخانه مزبور با افزايش كرايه نرخ حمل سيمان، بارگيري از محل اين كارخانه را بصورت موقت متوقف كرده است.

وي در ادامه افزود: برابر با مصوبات جلسه 209 شوراي‌عالي هماهنگي ترابري كشور در مورخ15/07/1397 در ارتباط با نرخ‌گذاري حمل كالا ، سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي موظف است نرخ شاخص حمل بار بر اساس تن ـ كيلومتر را محاسبه و به ادارات تابعه اعلام كند كه تشكل هاي صنفي رانندگان يا كاميون‌داران با شركت‌ها مي توانند نرخ نهايي را بر اساس تن-كيلومتر به تفكيك هر مسير از مبدا شهرستان هاي استان، مورد توافق قرار داده و با ادارات استاني سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي جهت اعمال در سامانه مربوطه اعلام كنند.

رئيس انجمن صنفي رانندگان و كاميون‌داران بهبهان بيان كرد: شاخص نرخ تن-كيلومتر در مردادماه سال جاري از نرخ 1033ريال به 1400ريال افزايش يافته است و اين افزايش در جهت حمايت از قشر رانندگان و كاميون‌داران به عنوان زحمت كشان عرصه حمل و نقل جاده‌اي بوده و به جهت انجام هماهنگي هاي لازم با كارخانه سيمان بهبهان به عنوان يكي از مبادي حمل كالا در استان، از ابتداي شهريورماه سال جاري جلساتي در محل اداره كل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي خوزستان تشكيل و موارد به اطلاع مديرعامل محترم كارخانه سيمان بهبهان رسيده است.

وي با اشاره به تهيه ليست نرخ حمل مقاصد و همچنين انجام روال اداري گفت: ابلاغيه اين افزايش قيمت در مورخ 3/11/1398 از سوي مدير كل اداره راهداري و حمل و نقل جاده اي استان خوزستان صادر و قابل اجرا است.

رئيس انجمن صنفي رانندگان و كاميون‌داران شهرستان بهبهان عنوان كرد: ما هميشه حاضر به همكاري با مجموعه هاي دولتي بوده‌ايم اما بعد از اين همه همكاري كارخانه سيمان بهبهان حاضر به پرداخت حق و حقوق رانندگان نيست و در كمال ناباوري درب ورودي را بست.

وي تصريح كرد: جلسات متعددي برگزاري شده اما كسي حاضر به اجراي مصوبه كشوري نيست و كارخانه اقدام به بستن درب‌روي راننده‌ها كرده و حاضر نيست مصوبه دولتي را اجرايي كند، اين در حالي است كه ما نه اعتصاب و اعتراضي كرده و بدنبال اجرايي شدن اين مصوبه هستيم.

وي با اشاره به تصميم دولت ادامه داد: در عيني كه حمل علوفه و ديگر موارد بخشنامه دولت اجرا و كرايه افزايش يافته اما متاسفانه كارخانه سيمان خود را تافته جدا بافته مي داند. در حالي كه 98/9/19 نامه‌اي ابلاغ شد و بايد اين افزايش قيمت صورت بگيرد.

دبير انجمن صنفي در تماس تلفني با خبرنگار تسنيم اظهار داشت: با وجود ابلاغ نامه، ما به صاحبان بار اعلام كرده كه رضايت داشته و ما نيز بر اساس وظيفه اعلام بار كرديم اما رانندگان با درب بسته ي كارخانه روبرو شدند.

وي افزود: با فرماندار شهرستان مطرح و وي نيز حق را به مجموعه انجمن صنفي داده و قول پيگيري داده شد اما درب كارخانه همچنان بسته بود حتي رانندگان به محض تجمع و با ورود انجمن صنفي و ريش سفيدي از اعتصاب دست كشيده اما با وجود اين ما هيچ چيز غير از حق رانندگان را نمي خواهيم.

دبير انجمن صنفي با بيان اين كه ما حتي ستاد تنظيم بازار استان را قانع كرديم گفت: ما گازوئيل ليتري 300 توماني را 1200 خريداري مي كنيم و چگونه ممكن است تاكسي تلفني در شهر افزايش قيمت براي جابجايي نفر داشته باشد اما ما نتوانيم اين مصوبه را اجرايي كنيم.

دبير انجمن صنفي با اشاره به اين كه قشر راننده صبور و بردبار است اما بايد به مطالبات آن‌ها رسيدگي شود عنوان كرد: صبح بايد از 7 صبح پشت درب كارخانه باشيم كه نهايت 2 بار شامل هر فرد در هفته شود كه بخواهيم حساب كنيم بايد هر صبح 10 كيلومتر مسير رفت و برگشت طي كرده تا 2 بار شامل شود.يك بار كه بايد كميسيون و متعلقات آن پرداخت شود كه هر پاكت سيمان 1200 ريال در شهرستان تاثير دارد كه متاسفانه امروز سيمان در بازار به سختي با قيمت 300 هزار ريال تزريق مي‌شود.

وي ادامه داد: الان درب كارخانه باز و اذعان شده هر كس با نرخ قديم مي‌تواند بارگيري كند و هر صاحب باري مي تواند با كرايه ماشين اين كار را انجام دهد و با اين وجود باز راهي پيدا كرده‌اند كه به‌واسطه باربري كار انجام شود اما سيستم حمل و نقل اجازه چنين كاري را نمي‌دهد كه اين كار تشنج زاست و موجب درگيري و اعتصاب رانندگان مي‌شود.

وي تصريح كرد: ما با مسالمت خواهان اجراي اين مصوبه هستيم اما متاسفانه با شانتاژ و پخش گراني كرايه مي خواهند ما را مغلوب خود كنند.

كمي فرصت مي‌خواهيم

جعفر مطيعي درباره اتفاقات اخير ادامه داد: از 2 بهمن اطلاعيه افزايش تن_كيلومتر ابلاغ شد كه ما آمادگي اجرا كردن را به اين سرعت نداشتيم زيرا به پايان سال نزديك شده و امكان رقابت را از ما در صورت افزايش قيمت مي‌گيرد.

مديرعامل كارخانه سيمان بهبهان اظهار داشت: جلسه در استانداري با حضور 3 كارخانه و مديركل راهداري استان گرفته و بنابراين نهاده شده كه سامانه بارنامه باز شود و بتوانيم تا پايان سال به اين شيوه كار كرده و از راكد شدن بازار جلوگيري كنيم.

وي با بيان اين كه بازار سيمان رقابتي است افزود: تاكنون قفل سامانه باز نشده و 11 روز است كه بازار با اين مشكل دست و پنجه نرم مي‌كند و اختلالاتي در اين بين بوجود آمده است.

مطيعي تصريح كرد: بايد خوزستان هم مانند ساير استان ها اين دستورالعمل را اجرايي كند كه راننده و كارخانه‌دار متضرر نشوند.

حق راننده بايد پرداخت شود؛ افزايش كرايه ربطي به سيمان ندارد!

كاظم شكرخواه ادامه داد: اين افزايش كرايه بر اساس تن_كيلومتر قابل پيش بيني بوده چون از مرداد ماه قرار بر اجرايي شدن بود كه بعلت مشكلات اقتصادي به تعويق افتاد.

رئيس اداره راهداري و حمل و نقل شهرستان اظهار داشت: اختيار اجرا به ادارات كل راهداري سپرده شده اما ما در استان مصوبه تنظيم بازار را اخذ كرديم با اين وجود بستن درب روي رانندگان به بهانه مخالفت با طرح غير حرفه‌اي بود.

وي افزود: اين تعطيلي به نفع هيچ كس نيست و راننده بايد حق قانوني خود را اخذ كند در كنار آن اين نكته ضروري است كه اصلا اين افزايش ارتباطي با سيمان ندارد و به حوزه راهداري مربوط است .

رئيس راهداري و حمل و نقل شهري بهبهان عنوان كرد: رقابت يك صحبت بين بخشي در سيمان است و ارتباطي به راننده ندارد البته نگه داشتن سيمان كار صحيحي نيست و در صورت ادامه روند بايد دادستان و صمت به موضوع ورود كنند.

عاملان تجمع كردند؛ آقايان مدير دست بجنبيد!

پس از عدم توزيع سيمان به بازار شهرستان عاملان سيمان جلوي درب ورودي اين كارخانه تجمع و خواستار توضيح علت عدم پخش شده و خواستار اتمام لجاجت اين كارخانه هستند.

چنين رفتاري مي تواند فرصت را براي دلالان شهرها و استان هاي همجوار فراهم كرده و بازار تشنه بهبهان را از سيمان سيراب كند كه در اين صورت سيمان مرغوب بهبهان به ورطه نابودي كشيده مي‌شود.

لزوم ورود دستگاه قضا به موضوع بيش از گذشته با توجه به عدم وجود سيمان در شهرستان و فراهم شدن سو برداشت ها از موضوع براي رسانه‌هاي بيگانه احساس شده و بايد مديران شهرستان در آستانه دهه فجر خود را ملزم به حل و فصل موضوع كنند.