دنياي معدن : استخراج ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار تن ماده معدني از معادن استان
سه شنبه، 24 دی 1398 - 06:08 کد خبر:141437
دنياي معدن - سرپرست امور صنايع و معادن صنعت، معدن و تجارت ايلام گفت: امسال ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار تن ماده معدني از معادن اين استان استخراج شده است.


به گزارش دنياي معدن؛ نبي سماواتي اظهار داشت : در حال حاضر ۷۴ معدن در اين استان وجود دارد كه از اين تعداد ۵۳ مورد فعال است.

وي افزود: از اين تعداد معادن فعال استان، ۱۴ نوع ماده معدني بيتومين، سنگ گچ، سنگ آهك، لاشه و مالون، آلوويوم آهكي، شيل و مارن، كلسيت، سيليس، شن، ماسه، مرمريت و نمك استخراج مي شود.

سرپرست امور صنايع و معادن صنعت، معدن و تجارت ايلام با اشاره به صدور پروانه بهره برداري معادن در سال جاري يادآور شد: امسال چهار فقره پروانه بهره برداري با ظرفيت ساليانه ۲۳۳ هزار تن و اشتغالزايي ۳۹ نفر در اين استان صادر شده است.

به گفته سماواتي، ميزان سرمايه گذاري معادن بهره برداري شده در سال جاري ۶۴ ميليارد و ۹۴۱ ميليون ريال بوده است.

وي اضافه كرد: وجود چنين معادني و بهره گيري از ظرفيت هاي آن مي تواند در كنار ساير توانمندي ها و ظرفيت هاي استان و بخش صنعت، در رشد و توسعه اقتصادي و تامين مواد مورد نياز برخي صنايع موثر باشد.

سرپرست معاونت امور معادن و صنايع معدني ايلام در خصوص واحدهاي معدني كه بدون دليل موجه تعطيل شده اند، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت روندي را آغاز كرده است و در اين روش با سلب صلاحيت از بهره برداران غير فعال، معدن را به بهره برداران واقعي واگذار مي كند.

ذخاير معدني استان ايلام بيشتر تنوعي از مصالح ساختماني چون بيتومين، سنگ گچ، سنگ آهك، كلسيت، سيليس، شن، ماسه، لاشه و مالون، آلوويوم آهكي، شيل و مارن، مرمريت و سلستين است./م