دنياي معدن : سرمايه‌گذاري يك‌هزار ميليارد توماني در سنگان
سه شنبه، 21 آبان 1398 - 05:27 کد خبر:140657
دنياي معدن -مديرعامل شركت فرآوري اپال كاني پارس از تجهيز معدن سنگان به ماشين‌آلات ‌روز دنيا خبر داد.


به گزارش دنياي معدن، مجتبي شعباني در اين باره گفت: با سرمايه‌گذاري يك‌هزار ميليارد توماني در معدن سنگان انتظار مي‌رود بيش از ۷۰۰ نفر شغل ايجاد شود كه در صورت بهره‌برداري از معدن اين امر به‌زودي محقق خواهد شد.

مديرعامل شركت فرآوري اپال كاني پارس با اشاره به اينكه براي استخراج از معدن سنگان چند بار مناقصه انجام شد كه آخرين نوبت آن آذر سال قبل بود موفقيت‌آميز نبود، تصريح كرد: در ارديبهشت امسال با ارائه يك قيمت منصفانه كه اكنون براي ساير شركت‌هاي معدني نيز ملاك قرار گرفته است، موفق شديم و استخراج از معدن سنگان را بر عهده گرفتيم. وي با اشاره به اين مطلب كه پيش از اين در توليد كنسانتره، آهن اسفنجي و گندله نيز برنامه‌ريزي كرده بوديم، خاطرنشان كرد: به‌دنبال تكميل زنجيره ارزش بر آن شديم كه براي تامين سنگ‌آهن موردنياز كارخانه‌هاي در دست احداث و احداث شده خودمان به‌طور مستقيم وارد عرصه تامين نيز شويم و به‌دليل اينكه تامين سنگ‌آهن را يك طرح ملي مي‌دانيم از اين‌رو آن را تجاري تصور نكرديم و قيمت مناسبي را براي حضور در مناقصه ارائه كرديم.

شعباني درخصوص وضعيت ذخاير معدن سنگان يادآور شد: اين معادل بيش از يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون تن ذخيره قطعي سنگ‌آهن است كه براي استخراج سالانه ۳۰ تا ۳۵ ميليون سنگ‌آهن و باطله آن برنامه‌ريزي كرديم. اين معدن داراي ذخاير بكر است و ميزاني كه تاكنون از آن برداشت شده نسبت به ذخاير نهايي معدن بسيار ناچيز است. وي يادآور شد:

با بهره‌برداري كامل از معدن نياز شركت‌هاي حاضر در منطقه به‌مدت ۴۰ سال برآورده خواهد شد و حتي پيش‌بيني مي‌شود ذخاير معدن سنگان به دو ميليارد و ۴۰۰ميليون تن نيز برسد. شعباني با اشاره به اين مطلب كه براي تامين مواد اوليه و توليد به ميزان ۵/ ۱۷ ميليون تن گندله وارد بحث استخراج به‌طور مستقيم شديم، افزود: ماشين‌آلات خريداري شده نظير شاول و تراك‌ها، متناسب با طراحي معدن انتخاب شده‌اند و از آنجا كه مشابه اين ماشين‌آلات در معدن چادرملو نيز وجود دارد از اين رو يك تيم ۱۲ نفره را براي آموزش به معدن مزبور فرستاديم كه درحال آموزش هستند. وي اظهار كرد: علاوه بر اين منتظر ابلاغ قرارداد استخراج از معدن سنگان از سوي ايميدرو هستيم. به محض دريافت آن ظرف يك هفته اقدام به عمليات استخراج خواهيم كرد. شعباني يادآور شد: غير از شركت‌ اپال كاني پارس، شركت‌هاي فولادمباركه، توسعه ملي و كاوه پارس نيز در منطقه حضور دارند كه اگر هر كدام اقدام به سرمايه‌گذاري در معادن سنگان كنند شاهد سرعت بيشتر توسعه در اين منطقه خواهيم بود. وي با اشاره به اين نكته كه براي توسعه بيشتر معدن به چهار برابر سرمايه‌گذاري فعلي نياز است، تصريح كرد: به‌دليل تسلط مديرعامل هلدينگ بر بخش معدن، بيش از بروز افزايش قيمت ارز و تحريم‌ها اقدام به تجهيز معدن از بابت ماشين‌آلات كرديم. همزمان پيش‌بيني‌ها براي تامين نياز واحدهاي توليدي به سنگ‌آهن كه اكنون از معضلات منطقه به‌شمار مي‌رود صورت گرفته است.

وي بر اين باور است كه با توسعه بخش معدن در منطقه سنگان‌– خواف امنيت در نقاط مرزي با امنيت شهرهاي بزرگ كشور برابري مي‌كند. شعباني معتقد است كه توسعه در منطقه سنگان با قوت بيشتري نسبت به ساير نقاط كشور صورت مي‌گيرد، زيرا زيرساخت‌هاي لازم نظير آب، گاز و برق در اين منطقه مهياست.وي درخصوص طرح‌هاي در دست اجرا يادآور شد كه در طرح فولادي متعلق به شركت، از سه هفته گذشته فاينانس آن از سوي چيني‌ها به تاييد رسيد. وي گفت: واحد آهن اسفنجي اپال كاني پارس سال قبل توسط رياست‌جمهوري افتتاح شد اين درحالي است كه كارخانه ۶/ ۲ ميليون تني كنسانتره نيز موجود است.شعباني درخصوص راه‌اندازي واحد دوم كنسانتره با ظرفيت ۴/ ۲ ميليون تن خاطرنشان كرد: زيرساخت‌هاي لازم براي راه‌اندازي اين واحد نيز انجام شده و كمتر از دو سال آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد. مديرعامل فرآوري اپال كاني پارس به بهره‌برداري از واحد ۵ ميليون تني گندله از سوي معاون رياست‌جمهوري در بهمن‌ماه سال گذشته اشاره كرد. وي درباره صادرات محصولات با اشاره به اين مطلب كه در گذشته ميزان خوبي صادرات انجام شده است، گفت: فعلا مقرر شده است كه براي تامين نياز داخلي صادراتي صورت نگيرد به همين دليل صادرات از سوي مجموعه ما نيز متوقف شده است.وي يادآور شد: از طريق ناوگان ريلي صادرات در گذشته انجام مي‌شد و اين امكان در منطقه يك مزيت به‌شمار مي‌رود.اگرچه توسعه ناوگان حمل‌ونقل در منطقه سنگان از اهميت بسزايي برخوردار است اما با توسعه منطقه كم‌كم ناوگان حمل‌ونقل نيز روند رو به رشدي در پيش خواهد گرفت.