دنياي معدن : ما به آينده فوتبال مي‌انديشيم
یکشنبه، 24 شهریور 1398 - 07:15 کد خبر:140079
دنياي معدن - شعاريست كه سرلوحه‌ فعاليت تيم‌هاي پايه باشگاه فولاد خوزستان است علي اكبر مهدي پور مدير تيم هاي پايه باشگاه فولاد خوزستان وقتي از عشق حرف به ميان مي‌آيد، ناخودآگاه رابطه‌ي بين مادر و فرزند در ذهن تداعي مي‌شود، اما ما در استانمان يك عشق ديگر داريم كه اتفاقا از همان بدو تولد همراهمان است، عشقي كه ظهر چله تابستان هم ما را دنبال خودش مي‌كشد.به گزارش دنياي معدن، آسفالت خيابان‌ها و زمين‌هاي خاكي جاي تاول‌ها و بريدگي كف پايمان را به يادگار نگه داشته است. دلخوشي‌مان به اين بود كه چهارنفر بشويم و دوتا آجر جور كنيم به چهار پاره‎‌ آجر تقسيم و با آن دوتا گل درست كنيم. 
توپي را كه از شكستن قلكمان مي‌خريديم دو پوسته مي‌كرديم تا سنگين‌تر شود، تا جايي كه چشم مي‌ديد بازي مي‌كرديم و اصلا برايمان مهم نبود برديم يا باختيم و چندتا گل زديم. 
بزرگ‌تر كه شديم با محله‌هاي اطراف مسابقه مي‌گذاشتيم و آنجا ديگر برد و باخت، برايمان حكم مرگ و زندگي داشت. همه اينها را گفتم كه بگويم، بچگي همه‌ي خوزستاني‌ها يك جورايي با عشق به فوتبال و توپ پلاستكي شكل مي‌گرفته است.
وقتي مي‌خواستم براي تهيه گزارش از تيم‌هاي پايه به باشگاه فولاد خوزستان بروم، متوجه شدم: باشگاه فوتبال فولاد خوزستان در تمامي رده‌هاي سني پايه تيم دارد، اين يعني همان عشق به توپي كه با خوزستاني‌ها متولد مي‌شود. 
موفقيت دوباره آكادمي فوتبال باشگاه فولاد خوزستان در كسب رتبه برترين تيم رده‌هاي پايه كشور در فصل 98-97 بهانه‌اي شد كه با علي‌اكبر مهدي‌پور مدير تيم‌هاي پايه باشگاه به گفت و گو بنشينيم.
در مورد فعاليت باشگاه در رده‌هاي پايه توضيح دهيد؟
باشگاه فولاد خوزستان از بدو تاسيس بر شكل‌گيري تيم‌هاي رده‌ي پايه اهتمام داشت، افتخاراتي كه از گذشته تاكنون در رده‌هاي پايه نصيب باشگاه شده، غيرقابل شمارش است. اين روند هميشه با برنامه‌ريزي، هدف‌گذاري و تحليل داده‌ها همراه بود. افتخار دارم در چهارمين سال فعاليتم نقشي هرچند كوچك بر تداوم اين موفقيت‎‌ها داشته باشم. كسب رتبه برترين آكادمي فوتبال ايران در چهار سال اخير براي دومين بار بدست آمده است. پيش از اين در فصل 96-95 نيز همين مقام نصيب فولاد شده بود و سال گذشته در حالي كه در رده‌هاي پايه چهار مقام نايب قهرماني را كسب كرده بوديم، باشگاه سپاهان اصفهان برترين آكادمي كشور  معرفي شد. برنامه‌ي توسعه جوانان در قالب قريب به چهارصد صفحه در باشگاه و با بهره‌گيري از استادان ورزش، مربيان مجرب، پزشكان ورزشي و مديران در باشگاه فولاد خوزستان تدوين شد و اين برنامه نقشه‌ي عملياتي آكادمي تيم در نظر گرفته شده است.
در صورت امكان در مورد برنامه توسعه فوتبال بيشتر توضيح دهيد؟
محتواي اين برنامه شامل اطلاعاتي است كه باعث موفقيت تيم‌هاي پايه مي‌شود. اطلاعات سخت‌افزار، نرم‌افزار، زيرساخت، برنامه‌هاي توسعه، تمريني، پوششي و حمايتي، پزشكي و ديگر موارد مرتبط با توسعه جوانان در متن گنجانده شده‌اند. 
در پايان هر فصل نسبت به پايش داده‌ها اقدام مي‌شود و ميزان دستيابي به اهداف مورد نظر سنجيده مي‌شود. مهم‌ترين فاكتورهاي برنامه‌ي توسعه جوانان شرايط محيطي و جغرافيايي اجراي طرح است. خوزستان باتوجه به وجود منابع سرشار فوتباليست، بستر مناسبي براي اجراي طرح به شمار مي‌آيد.
«ما به آينده فوتبال مي‌انديشيم» شعاريست كه سرلوحه‌ فعاليت تيم‌هاي پايه باشگاه است. ارائه فوتبال زيبا، جوانمردانه و ميدان دادن به جوانان ترجمه اين شعار در زمين است، در كنار اين سه مورد كسب افتخار براي استان و كشور از اهداف باشگاه محسوب مي‌شود.
با اين حساب كسب مقام در سنين پايين‌تر در نظر گرفته شد، دليل اين رفتار چيست؟
اگر موارد ياد شده در كنار هم و مطابق با برنامه‌ريزي اجرا شوند، قطعاً شاهد رشد و شكوفايي ورزشكاران رده‌هاي مختلف هستيم. كما اينكه حضور بازيكنان رده‌هاي سني جوانان و اميد در تيم بزرگسالان فولاد خوزستان و حتي ديگر تيم‌هاي ليگ برتري، حاصل همين برنامه‌ريزي مدون و اتكا به اين شعار است. يكي ديگر از خلاقيت‌هاي باشگاه فولاد، تشكيل تيم زير پنج سال است. كاري كه تا به حال در كشور نظير نداشته است. در حال حاضر در هفت رده سني كه از زير 5 سال شروع و تا رده اميدها يعني زير 19 سال دسته‌بندي مي‌شوند، تيم فعال داريم كه با توجه به ماهيت مسابقات درسطح كشوري و استاني مشغول به فعاليت هستند. فعاليتي كه همه ساله با حضور در ميان تيم‌هاي رده بالا و كسب مقام توام است. تيم فوتبال فولاد خوزستان تنها تيمي در كشور  است كه در هيچ رده‌ي سني خلايي ندارد. 
كمي از موفقيت‌هاي رده‌ي پايه برايمان بگويد؟    موفقيت‌هاي رده پايه باشگاه فولاد خوزستان از سه رقم هم گذشته و اين باشگاه در كشور زبانزد است. اگر فقط همين امسال را در نظر بگيريم حضور هفت ملي‌پوش در تركيب تيم ملي جوانان، بكارگيري هفت بازيكن تيم‌هاي پايه در مقطع بزرگسالان و به خدمت گرفته شدن 9 بازيكن در تيم ب فولاد نشان از موفقيت آكادمي فولاد خوزستان دارد. 
در كنار اينها كسب مقام آقاي گلي ليگ جوانان از سوي علي علي‌نژاد و اميرمحمد پورسلحشور در مسابقات قهرماني كشور، قهرماني تيم اميد در ليگ برتر كشور، نايب قهرماني مسابقات ليگ برتر جوانان، قرارگيري بر سكوي سوم ليگ نونهالان كشور، قهرماني در دو رده سني زير 15 و زير 13 سال استان خوزستان، بهترين خط حمله و دفاع در ليگ برتر اميد، بهترين خط حمله در ليگ برتر جوانان و بالاخره بهترين خط دفاع مسابقات قهرماني نونهالان كشور حاصل زحمات مربيان و كادر اجرايي باشگاه فولاد است.
در چند سال اخير مدرسه فوتبال فولاد خوزستان مورد توجه علاقه‌مندان به فوتبال بوده، در مورد نحوه فعاليت مدرسه فوتبال توضيح دهيد؟
براي اينكه فوتبال زيبا ارائه دهيم، بايد به فوتبال پايه بپردازيم. يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي برنامه توسعه، ساماندهي مدارس فوتبال و رده‌بندي سني بود، بطوري كه براي اولين بار خردسالان مستعد زير 5 سال را شناسايي كرديم و در قالب يك برنامه مدون كه علاوه بر تمرين، انجام حركات تكنيكي، پخش فيلم‌هاي آموزشي، اخلاقي، بكارگيري پزشك روانشناس و از طريق خانواده‌ها نوع تغديه بازيكنان را زير نظر مي‌گيريم. 
انتظار داريم با يك روند پيوسته و طي ده سال بين 6 الي 7 هزار ساعت آموزش ببيند. دستيابي به اين ميزان از آموزش، به معني حرفه‌اي شدن و تبديل شدن به يك فوتباليست كامل است. در اين صورت باشگاه در چند سال آينده تقريباً از جذب بازيكن غيربومي و خريد‌هاي آنچناني  بي‌نياز مي‌شود و علاوه بر آن مي‌توانيم به تيم‌هاي ديگر بازيكن تزريق كنيم. 
پس با اين حساب قطار بازيكن ‌سازي فولاد حركتي چندين ساله در پيش گرفته است؟
باشگاه فولاد خوزستان يكه‌تاز تيم‌هاي پايه در كشور است. هميشه گفته شده، حفظ موفقيت از بدست آوردن آن سخت‌تر است. اين باشگاه ثابت كرده در هر دو مورد سربلند بوده است. امسال 96 درصد بازيكنان تيم‌هاي پايه خوزستاني هستند. به عبارتي ديگر در آينده‌اي نزديك و پس از رشد اين بازيكنان و حضور در تيم بزرگسالان بار ديگر شاهد شكوفايي فوتبال خوزستان و كسب جايگاه نخست فوتبال در تمامي رده‌ها خواهيم بود. 
باشگاه فولاد دو قهرماني ليگ برتر در كارنامه‌ي خود دارد، بايد تلاش كنيم، در سال‌هاي نزديك سومين قهرماني بدست آيد. در مدارس فوتبال 830 فراگير  مشغول به فعاليت هستند. از اين تعداد مطمئناً كساني هستند كه مي‌توانند به تنهايي سرنوشت يك تيم را رقم بزنند. 
با تربيت و شكوفايي استعدادهاي درخشان و پشتوانه‌سازي، گام به گام به كسب سومين قهرماني فوتبال و افتخارآفريني در آسيا نزديك مي‌شويم. 
از جمله مواردي كه هميشه دغدغه‌ي تيم‌هاي بازيكن ساز مثل فولاد خوزستان بوده، جدا شدن اجباري بازيكنان سرباز است، قدري در اين مورد توضيح دهيد؟
بازيكن سرباز هميشه از كابوس‌هاي تيم‌هايي بوده كه بازيكن را از رده پايه تربيت و قدم به قدم براي حضور در تيم بزرگسالان كه هدف نهايي به شمار مي‌آيد آماده مي‌كنند كه به دليل نقض آيين‌نامه‌اي فدراسيون فوتبال، بازيكن در رده سني اميد (يك رده مانده به بزرگسال) كه يك رده چالشي است، ناگزير از باشگاه جدا مي‌‍‌شود و در خوشبينانه‌ترين حالت به يك تيم نظامي مي‌رود. 
منظور از رده چالشي اين است كه در رده‌ي اميد بازيكن در شرايط سني قرار مي‌گيرد كه بيشتر احساسي عمل مي‌كند و معمولاً بين ادامه دادن به فوتبال حرفه‌اي و جدا شدن يكي را انتخاب مي‌كند. بارها در كميته‌هاي مختلف از فدارسيون خواسته‌ايم، نسبت به اصلاح آيين‎‌نامه اقدام كند و براي باشگاه‌هايي كه در رده پايه فعال هستند امتيازاتي از جمله گذراندن دوره خدمت سربازي در باشگاه را در نظر بگيرد، اتفاقي كه تا كنون رخ نداده است. 
و كلام آخر؟
بدست آمدن موفقيت حاصل كار گروهي است. كسب رتبه‌ي برترين آكادمي كشور تنها متعلق به يك بخش خاص نيست. كارگران زحمت‌كش شركت فولاد خوزستان كه در گرما و سرما تلاش مي‌كنند چرخ توليد به حركت خود ادامه دهد از يك سو، مديرعامل ورزش دوست شركت فولاد خوزستان و اعضاء هيات مديره از سويي ديگر به همراه مديرعامل و اعضاي باشگاه كه سفيران كارگران شريف هستند، در رقم خوردن اين موفقيت سهم دارند. 
قول مي‌دهيم با ياري جستن از پروردگار و پيروي از يك برنامه‌ريزي منظم علاوه بر تكرار چند باره‌ي موفقيت‌هاي پيش رو، در آينده نزديك به كارخانه‌ي توليد بازيكن و ترانسفر به ليگ‌هاي معتبر خارجي تبديل شويم. چشم‌اندازي كه دور از دسرس نيست.