دنياي معدن : رويكرد جديد فولاد مباركه بومي‌سازي فرآيندهاست
یکشنبه، 17 شهریور 1398 - 03:49 کد خبر:140041
دنياي معدن - يازدهميــــــــــن نمايشگـــــــــاه بين‌المللي متالـــــورژي، فــــولاد، ريخته‌گـــــري، ماشيــــن‌آلات و صنايـــع وابسته با حضـــور مديرعامل فـــولاد مباركه، مديركل دفتر صنايع معدني و مشاور معــــاونت امور معــــــادن و صنايع معدني، مديركل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان و بيش از 120 شركت فعال در حوزۀ فولاد، متالورژي و صنايع وابسته از 10 تا 13 شهريورماه در محل دائمي برگــــزاري نمايشگاه‌هاي اصفهان برگزار شد.


به گزارش دنياي معدن، در آئين افتتاحيۀ اين نمايشگاه مديرعامل فولاد مباركۀ طي سخناني گفت: رويكرد جديد فولاد مباركه بومي‌سازي فرايندهاست و در نظر داريم از تمامي كساني كه در اين زمينه توانايي دارند كمك بگيريم تا از ابتدا تا انتهاي اين صنعت را بومي‌سازي كنيم.
مهندس عظيميان با تأكيد بر اين‌كه از آغاز بهره‌برداري تاكنون توليد در اين شركت از مرز 110 ميليون تن فولاد خام عبور كرده و از يك توليدكنندۀ صرف خارج شده است، اظهار اميدواري كرد كه در آينده صاحب دانش فني در عرصۀ فولاد (تكنولوژ) در جهان معرفي شويم.
وي ادامه داد: در سال 1357 رتبۀ كشور در رنكينگ جهاني فولاد جهان چهلم بود و اكنون به رتبۀ دهم ارتقا يافته است.
مديرعامل فولاد مباركه با تأكيد بر اين‌كه تأمين بازار داخل با افزايش حداكثري توليد و تنوع محصولات و دست‌يابي به دانش فني ساخت كارخانه فولاد در رأس اهداف فولاد مباركه است، گفت: رويكرداين شركت اين است كه از بومي‌سازي قطعات و تجهيزات به بومي‌سازي فرايندها برسد. اين در حالي است كه در حال حاضر بومي‌سازي بخشي از فرايندها در اين شركت آغاز شده است.
مهندس عظيميان با اشاره به توانايي‌هاي كشور در تأمين نياز بازار داخل تصريح كرد: در سال 1392 ميزان 4 ميليون تن فولاد وارد شده است كه در حال حاضر اين ميزان به 800 هزار تن كاهش يافته است و در تلاشيم تا اين رقم را به صفر برسانيم.
وي اظهار اميدواري كرد با حمايت و همكاري مسئولان ذي‌ربط فولادسازان كشور بتوانند بهتر از قبل در تأمين نياز صنايع پايين‌دست و بازار داخلي به كار خود ادامه دهند.
 
مشكل مواد اوليۀ توليد‌كنندگان فولاد حل خواهد شد
مديركل دفتر صنايع معدني و مشاور معاونت امور معادن و صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت نيز گفت: طبق تقسيم‌بندي‌هايي كه انجام داديم مشكل مواد اوليۀ توليدكنندگان فولاد حل خواهد شد.
سيف‌الله اميري با تأكيد بر اين‌كه به‌هيچ‌عنوان صادرات را ممنوع نكرده‌ايم و به دنبال ارزآوري و صادرات هستيم، اظهار داشت: سعي كرده‌ايم در زمينۀ صادرات، امور را  ساماندهي كنيم.
وي اضافه كرد: وزارت صمت به دنبال رفع نياز مادۀ اوليۀ فولادسازان است و در اين خصوص صادرات را به عهدۀ نمايندۀ رسمي يا توليدكنندگان گذاشته است. صادرات سنگ‌آهن براي توليدكنندگان دولتي ممنوع شده تا نياز واحدهاي توليدي داخل تأمين شود و ديگر در اين زمينه مشكلي ايجاد نشود.
اميــــري افزود: وزارت صمــــت صـــــادرات را ساماندهي كرده است. به‌تمامي گمركات كشور اعلام شده است و فقط توليدكنندگان و يا نمايندگان رسمي آن‌ها مي‌توانند صادرات انجام دهند؛ البته بايد شرط تأمين نياز داخل را انجام دهند.
اميري افزود: در وزارت صمت مشكل الكترود گرافيتي واحدهاي توليد را تا يك سال آينده رفع كرده‌ايم و بر اساس قرارداد جديدي كه بسته شده، قيمت واردات اين ماده كاهش يافته است.
مديركل دفتر صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صمت مجوز جديدي براي واحد توليد فولاد صادر نمي‌كند.
مديركل دفتر صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت تأكيد كرد: در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ بايد ۵۵ ميليون تن فولاد توليد كنيم كه به ۱۵۵ ميليون تن سنگ‌آهن نياز دارد و اگر صادرات را سازمان‌دهي نكنيم، ۱۰ سال بعد از اين چشم‌انداز، با مشكل تأمين مادۀ اوليۀ سنگ‌آهن مواجه مي‌شويم.
صنعت فولاد ۳۶ درصد اشتغال استان را دربردارد
 مديركل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اشاره به اين‌كه صنعت فولاد ۳۶ درصد اشتغال استان را دربردارد اظهار داشت: ۲۲ درصد سرمايه‌گذاري و ۵۰ درصد محصولات فولادي در استان اصفهان توليد مي‌شود.
ايرج موفق افزود: جا دارد كه توجه ويژه به بخش صنعت داشته باشيم.
وي در ادامه با اعلام اين‌كه اصفهان رتبۀ اول كشور را در زمينۀ توليد فولاد دارد بيان داشت: بايد از توليدكنندگان فولاد حمايت كنيم، به‌گونه‌اي كه مسيرشان براي توسعه هموارتر شود.
موفق افزود: اكنون صنعت فولاد هم به‌لحاظ توليد و هم صادرات رتبۀ اول را به خود اختصاص داده است. استان اصفهان با داشتن بيش از ۱۰ هزار واحد صنعتي و بيش از هزار و ۱۰۰ واحد در صنايع فولاد و صنايع وابسته، برترين استان كشور به شمار مي‌رود.
وي با بيان اين‌كه ۵۰ درصد فولاد كشور و محصولات فولادي كشور در استان اصفهان توليد مي‌شود، تصريح كرد: مسئولان بايد مسير توليدكنندگان را تسهيل كنند.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان اظهار داشت: دنبال ممنوع شدن صادرات مادۀ اوليۀ خام نيستيم، اما بايد به تأمين مادۀ اوليۀ واحدهاي شاخص كشور به‌خصوص استان اصفهان توجه شود و اين امر در دستور كار قرار گيرد. ضمن اين‌كه نبايد تا زماني كه با اين موضوع روبه‌روييم، مجوز براي احداث واحدهاي جديد صادر شود.
موفق گفت: درحالي‌كه واحدهاي موجود با كمتر از ظرفيت موجود خود كار مي‌كنند، نبايد به فكر احداث واحدهاي جديد باشيم.
وي با تأكيد بر اين‌كه توليدكنندگان داخلي بايد بتوانند با رقباي خارجي رقابت كنند اضافه كرد: واحدهاي توليدي موجود علاوه بر كار با تمام ظرفيت، بايد توسعه يابند.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان تأكيد كرد: براي تحقق اين مهم در ابتدا نيازمند تأمين مواد اوليه هستيم. نبايد علي‌رغم وجود مواد معدني موردنياز در كشور، براي تأمين مواد اوليه با مشكل مواجه شويم.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان توجه ويژه به صادرات را عامل توسعۀ واحدهاي بزرگ دانست و افزود: بايد به دنبال اعمال تعرفه‌هاي بازدارنده براي واردات محصولات فولادي باشيم تا بازار فولاد متعادل شود.
تخريب و تضعيف فولاد مباركه به ضرر صنعت و منافع ملي است
حميدرضا فولادگر، رئيس كميسيون ويژۀ حمايت از توليد ملي مجلس و نمايندۀ مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، در حاشيۀ نمايشگاه بين‌المللي متالورژي، فولاد، ريخته‌گري، ماشين‌آلات و صنايع وابستۀ اصفهان گفت: فولاد مباركه يكي از اركان اصلي صنعت فولاد كشور و اين نمايشگاه است.
وي افزود: در شركت فولاد مباركه زنجيره‌اي از صنايع بالا و پايين‌دست معدن و صنايع معدني وجود دارد؛ بنابراين حضور مجموعۀ فولاد مباركه در چنين نمايشگاهي و به اشتراك گذاشتن تجارب آن مي‌تواند براي صنعت فولاد كشور مفيد واقع شود.
نمايندۀ مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي اصفهان را قطب فولاد كشور دانست و با بيان اين‌كه در حال حاضر دوسوم فولاد كشور در اصفهان و در شركت‌هاي فولاد مباركه و ذوب‌آهن توليد مي‌شود، تصريح كرد: با توجه به اين‌كه فولاد مباركه بزرگ‌ترين شركت صنعتي كشور است و اهميت زيادي براي استان و كشور دارد، در سال‌هاي اخير كه نوسانات ارزي و مشكلات صادرات و واردات و تأمين و بازگشت ارز مطرح شد، از سوي مجلس شوراي اسلامي هم تلاش‌هاي زيادي براي حمايت از صنعت و به‌ويژه فولاد مباركه به عمل آمد.
وي اظهار اميدواري كرد فولاد مباركه همچنان در مسير رشد كمي و كيفي محصولات، ارتقاي بهره‌وري و همچنين در مسير تكميل زنجيرۀ فولاد با همان شتاب مناسب حركت كند.
فولادگر در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به دستاوردهاي فولاد مباركه در حوزۀ استفادۀ بهينه از منابع آبي گفت: اين شركت خوشبختانه در اين حوزه هم با سرمايه‌گذاري‌هاي مناسب، به موفقيت‌هاي زيادي دست يافته و توانسته با بازچرخاني آب در سيكل توليد و كاهش حداكثري آن به الگوي جهاني مبدل شود. ضمن اين‌كه اين شركت در راستاي مسئوليت‌هاي اجتماعي خود در طرح تأمين آب، ازجمله احداث تونل سوم كوهرنگ نيز مشاركت قابل‌ملاحظه‌اي دارد.
وي در ادامه تصريح كرد: فولاد مباركه بزرگ‌ترين شركت صنعتي كشور است و بالطبع اگر اين مجموعه تضعيف و تخريب شود، به ضرر صنعت و منافع ملي است. اگر چرخۀ توليد در اين شركت متوقف شود، بسياري از صنايع و مشاغل با مشكل مواجه خواهند شد. ازاين‌رو بايد حمايت‌هاي لازم از اين صنعت به عمل آيد.
فولادگر در خاتمه اظهار اميدواري كرد، مديريت و كاركنان اين مجموعۀ بزرگ صنعتي بتوانند با تلاش فزايندۀ خود جايگاه فولاد كشور را ارتقا دهند.
 
نمايشگاه يازدهم، فرصتي براي بهبود
مدير روابط عمومي شركت فولاد مباركه نمايشگاه بين‌المللي متالورژي، فولاد، ريخته‌گري، ماشين‌آلات و صنايع وابسته را فرصتي براي مذاكره، بهبود و تقويت هم‌افزايي بين صنايع اين حوزه دانست.
ايرج ترابي در چهارمين روز از نمايشگاه بين‌المللي متالورژي، فولاد، ريخته‌گري، ماشين‌آلات و صنايع وابسته در اصفهان در پاسخ به اين پرسش كه آيا يازدهمين نمايشگاه فولاد توانسته مراحل رشد و بلوغ خود را نسبت‌به سال‌هاي گذشته طي كند، گفت: نمايشگاه يازدهم نسبت‌به سال‌هاي قبل با استقبال بسيار خوب شركت‌كنندگان و بازديدكنندگان مواجه بود؛ همچنان كه نظرسنجي‌هاي به‌عمل‌آمدۀ همكاران ما در غرفۀ گروه فولاد مباركه گوياي اين پيام است.
وي با تأكيد بر اهميت برگزاري هرچه قدرتمندتر و هدفمندتر نمايشگاه در سال‌هاي آتي تصريح كرد: در نظر داريم شرايطي فراهم كنيم كه نمايشگاه دوازدهم با كيفيت و بازدهي بيشتري برگزار شود. بدين منظور از هم‌اكنون برنامه‌ريزي دقيق‌ در اين زمينه و تبيين اهداف شركت فولاد مباركه از حضور در نمايشگاه را در دستور كار و مورد مطالعه و بررسي قرار داده‌ايم تا متناسب با فضاي نمايشگاهي با مخاطبان، ذي‌نفعان و شركت‌هاي سازنده و دانش‌بنياني كه به‌نوعي مي‌توانند به ارتقاي صنعت فولاد كشور كمك كنند، ارتباط مؤثرتري برقرار كنيم و در نهايت خروجي اين اقدامات به تحقق اهداف كلان سازمان و صنعت فولاد كشور كمك كند.
 
همكاري با مراكز تحقيقاتي و شركت‌هاي دانش‌بنيان راهكار غلبه بر تحريم‌هاست
محمدعلي توحيدي مدير واحد متالورژي و روش‌هاي توليد شركت فولاد مباركه نيز گفت: تعامل نزديك با مشتريان، دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و شركت‌هاي دانش‌بنيان نقش مؤثري در عبور از تنگناها و راهگشاي برون‌رفت از تحريم‌ها ايفا مي‌كند.
وي نمايشگاه بين‌المللي متالورژي، فولاد، ريخته‌گري، ماشين‌آلات و صنايع وابستۀ اصفهان را نمايشگاهي فعال در اين عرصه توصيف كرد و گفت: قطعا برگزاري همايش، سمينار و كارگاه‌هاي تخصصي در هم‌افزايي و توسعۀ مؤثر است. گسترش فضاي تعامل شركت‌هاي دانش‌بنيان با توليدكنندگان، مصرف‌كنندگان و ساير ذي‌نفعان به توسعه پايدار منجر مي‌شود.
وي با اشاره به نقش واحدهاي متالورژي و روش‌هاي توليد در كارخانه‌هاي توليد فولاد گفت: در اين مجموعه‌ها طراحي مشخصات و پارامترهاي توليد محصولات جديد شكل مي‌گيرد. متخصصان و كارشناسان اين حوزه مي‌توانند با همكاري شركت‌هاي دانش‌بنيان و مراكز علمي و تحقيقاتي در توليد محصولات جديدي كه در حال حاضر از خارج از كشور وارد مي‌شود، ايفاي نقش كنند. به‌عنوان مثال در حال حاضر مطالعۀ طرح توليد حداقل 15 محصول جديد در فولاد مباركه در دستور كار و در حال بررسي است كه مي‌تواند در ارتقاي صنعت فولاد كشور و خودكفايي مؤثر واقع شود.