دنياي معدن : كمبود مواد اوليه با عدم دخالت دولت در قيمت گذاري پايان خواهد يافت
شنبه، 16 شهریور 1398 - 04:46 کد خبر:140028
دنياي معدن - عضو هيات‎مديره انجمن توليدكنندگان فولاد معتقد است: تمامي مشكلات مربوط به كمبود مواد اوليه محصولات معدني تنها با عدم دخالت دولت در قيمت گذاري دستور پايان خواهد يافت.


بهادر احراميان، با بيان اينكه ما طرفدار اقتصاد رقابتي و بازار آزاد هستيم، عنوان كرد: اگر نرخ تمامي مواد اوليه محصولات معدني از طريق بازار قيمت گذاري شود؛ قطعا عرضه و تقاضا با يكديگر برابري خواهند كرد. قيمت گذاري دستوري به نوعي ايجاد اخلال در بازار است. كنترل قيمت‎ ها، منشأ آشفتگي هاي موجود بود كه همچنان ادامه دارد.

وي با بيان اينكه اصولا آزادسازي قيمت ها به پويا شدن بازار كمك خواهد كرد، ادامه داد: حضور دولت در قيمت گذاري محصولات معدني باعث شده قيمت برخي از محصولات پايين و برخي بالاتر از واقعي نگه داشته شود و اين امر باعث عدم توازن عرضه و تقاضا شده است.

وي معتقد است: با قيمت گذاري از طريق بازار، ناخوداگاه مواد اوليه مانند سنگ آهن به جاي صادرات به خارج از كشور، به بازارهاي داخلي تزريق خواهد شد. البته آزادسازي قيمت ها در بازار سنگ آهن نيازمند فراهم شدن الزاماتي است.

وي با اشاره به مشكل كمبود سنگ آهن گفت: دو معدن اصلي ما( چادرملو و بافت) تقريبا رو به پايان هستند و جايگزين بزرگ و قابل اتكايي براي آنها نداشته ايم. معدن سنگان قرار است به عنوان تامين كننده سنگ آهن مطرح شود و جاي تمام اين معادن بزرگ را بگيرد؛ قطعا آن نيز ظرفيت محدودي دارد و ساير معادن جايگزين نيز همچنان در مرحله اوليه هستند. بنابراين اگر در آينده نزديك، ايران مجبور به واردات سنگ آهن شود دور از ذهن نيست.

وي افزود: همچنين خروجي معدن گل گهر نيز براي صنايع پايين دست تعريف شده است و شايد ماده معدني زيادي براي عرضه به كارخانه هاي بالادست نداشته باشند. بنابراين با توجه به افزايش ظرفيت توليد فولاد، لازم است كه معادن بيشتري براي جايگزيني به مدار وارد شود و دولت به اين مسئله خيلي جدي تر نگاه كند.