دنياي معدن : 50 درصد طلاي كشور در كردستان توليد مي شود
دوشنبه، 4 شهریور 1398 - 02:12 کد خبر:139909
دنياي معدن - رييس سازمان صنعت،معدن و تجارت گفت: با توجه به اكتشافات صورت گرفته در حوزه طلا، كردستان در كشور رتبه اول توليد را با توليد بيش از 50 درصد طلاي كشور در اختيار دارد.


به گزارش دنياي معدن، محمد دره وزمي شامگاه يكشنبه در جلسه هم انديشي معدن داران كردستان با استاندار و مسؤولان اجرايي استان كه در سالن پيامبر اعظم استانداري برگزار شد، اظهار كرد: در كردستان ظرفيت هاي مناسبي در حوزه معدن داريم كه بايد به آن توجه ويژه اي داشته باشيم.

وي افزود: با توجه به اكتشافات صورت گرفته در حوزه طلاي استان، در كشور رتبه اول توليد را با توليد بيش از 50 درصد طلاي كشور در اختيار دارد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان كردستان در ادامه تصريح كرد: از لحاظ ذخيره سنگ آهن رتبه پنجم كشور داريم و برندهاي استان ثبت جهاني شده است و سنگ مرمر كردستان يك برند در كشور محسوب مي شود و از لحاظ توليد سيليس و باريت جزو استان هاي برتر كشور هستيم.

وي افزود: در استان 403 معدن قابل بهره برداري داريم كه 149 معدن آن فعال است.

دره وزمي در ادامه خاطرنشان كرد: تعدد توليد سنگ هاي معدني از خصوصيت هاي بارز معادن استان است.

وي افزود: بيشتر تنوع معادن استان در شهرستان هاي سقز و بيجار و قروه است و شهرستان سنندج كمترين تنوع مواد معدني را در استان دارد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت كردستان در ادامه گفت: در استان به طور كامل447 كيلومترمربع مساحت پروانه بهره برداري استان است كه 1.5 درصد خاك استان را شامل ميشود.

وي در ادامه اظهار داشت: 62 مورد پروانه صادر شده است كه 114 كيلومتر مربع سينه كار محسوب مي شود.

دره وزمي به اكتشافات نوين در استان اشاره و خاطرنشان كرد: به بخش اكتشافات نوين در شهرستان هاي سقز و قروه اميد بيشتري داريم.

وي به مشكلات معدن داري در استان هم گريزي زد و بيان كرد: معدن داري در استان مشكلاتي اعم از مشكلات مرتبط با دستگاه هاي اجرايي، پديده خام فروشي كه بزرگترين مشكل معدن داري در استان است، مشكلات مرتبط با معارضين محلي، عدم واگذاري سينه كار جديد، عدم واگذاري سينه كار براي توسعه سينه كار و ... است.

دره وزمي در ادامه افزود: در استان قريب به يك ميليون و پانصد هزار تن كنسانتره سنگ آهن توليد مي كنيم.

وي در پايان افزود: ما از كساني كه غيرقانوني در حوزه معدن بهره برداري كنند و فعاليت غيرمجاز داشته باشند به طور جد برخورد مي كنيم ضمن اينكه همه دستگاه هاي اجرايي بايد دست به دست هم دهند تا در توسعه استان و ايجاد توليد به معادن استان توجه بيشتري داشته باشيم.