دنياي معدن : كارخانه استحصال طلا در خراسان جنوبي احداث مي شود
سه شنبه، 1 مرداد 1398 - 05:20 کد خبر:139634
دنياي معدن -رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي گفت: كارخانه استحصال طلا با سرمايه گذاري بيش از ۸۰ ميليارد تومان در حوزه شهرستان هاي نهبندان و خوسف به زودي احداث مي شود.


به گزارش دنياي معدن، داود شهركي روز سه شنبه افزود: تاكنون پنج محدوده معدني طلا در استان شناسايي شده و فرآوري اين نوع ماده معدني در دستور كار قرار گرفته است.

وي بيان كرد: اميد است با اين اقدام بخشي از ذخاير معدني استان را بتوان به چرخه فرآروي و توليد محصول رسانده و بخشي از مشكل اشتغال را حل كرد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي اظهار داشت: در حال حاضر فرآوري بخشي از مواد معدني از جمله فولاد، كنسانتره زغال سنگ، روي، مس، سرب، كك، بنتونيت و ساير در استان انجام مي شود كه نشان مي دهد بر فراوري مواد بيش از استخراج فكر مي كنيم.

وي با تاكيد بر اينكه ۹۵ درصد مواد معدني خراسان جنوبي حداقل يك مرحله داخل استان فرآوري مي شود عنوان كرد: همچنين بخش محدودي كه آنهم با توجه به ذائقه و مصرف، در حوزه هاي سنگ هاي تزئيني است نيز از استان هاي ديگر به استان ما وارد مي شود.

شهركي تاكيد كرد: تلاش مي كنيم چرخه فرآوري هاي مواد معدني را در استان گسترش داده، به يك مرحله فرآوري اكتفا نكنيم و تنوعي از نيازهاي كشور را در حد مقدور تهيه كنيم.

وي يادآور شد: بخشي از معادن كوچك هستند لذا نمي توان براي هر نوع ماده معدني كارخانه فرآروي احداث كرد اما مي توان ذخيره حداقلي براي تامين خوراك كارخانه را تامين كرد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي گفت: اگر براي فرآوري مواد معدني نتوان كارخانه احداث كنيم مي توان نياز استان هاي ديگر را تامين كرد يا بالعكس بخشي از مواد معدني كه در استان موجود است و استان هاي ديگر ظرفيت ندارد را در استان ما فرآوري كرد.

وي اضافه كرد: همانطور كه اكنون بخشي از منيزيت استان هاي ديگر به خراسان جنوبي وارد، فرآوري توليد نسوز مي شود در آينده نيز آجرهاي نسوز در استان توليد خواهد شد.

شهركي افزود: پارسال سه هزار و ۸۰۰ درخواست ثبت محدوده معدني در استان داشتيم كه توسط بخش خصوصي شناسايي اوليه را انجام داد و بعد از انجام مراحل استعلامات، اكتشاف در حوزه هاي مختلف در دستور كار قرار گرفت.

وي اظهار داشت: در حوزه فعاليت هاي معدني از بخش خصوصي، دولتي و شركت هاي تخصصي بزرگ استفاده مي شود تا ظرفيت توسعه استان در اين حوزه به جايگاه خوبي برسد.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي عنوان كرد: سازمان هاي دولتي از جمله سازمان زمين شناسي، سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران، سازمان تهيه و توليد مواد معدني بيش از ۶۰ ميليارد تومان در حوزه اكتشاف مواد معدني استان سرمايه گذاري كرده اند.

وي تصريح كرد: تعداد ۳۷ محدوده معدني توسط سازمان زمين شناسي، ۷۰ محدوده توسط سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني و تعدادي توسط شركت تهيه و توليد شناسايي شده است كه عمليات اكتشاف در بخشي از اين محدوده ها توسط همين سازمان ‎ها و قسمتي به بخش خصوصي واگذار مي شود.

شهركي تصريح كرد: در حال حاضر از ۶۵ نوع ماده معدني در كشور ۵۰ نوع آن در خراسان جنوبي شناخته شده است و بيش از سه ميليارد و ۷۰۰ ميليون تن ذخاير قطعي استان است.