دنياي معدن : هزينه خريد ماشين آلات معدني ۳ يا ۴ برابر شده است
شنبه، 25 خرداد 1398 - 09:23 کد خبر:139261
دنياي معدن - عضو نظام مهندسي معدن خراسان رضوي گفت: در معدن كاري ماشين آلات نقش اساسي را ايفا مي كند و تمامي ماشين آلات سنگين معدني وارداتي هستند. در حال حاضر هزينه هاي خريد ماشين آلات ۳ تا ۴ برابر شده كه معدنكار ناچار است از دستگاه هاي قديمي استفاده كند، اين امر موجب كاهش بهره وري معدن خواهد شد.


به گزارش دنياي معدن، احمد صفار طبسي، در خصوص اينكه منطقه سنگان خراسان رضوي به عنوان عسلويه شناخته مي شود، اظهار كرد: اين مساله مي تواند اغراق يا واقعيت باشد، براي دريافتن اين مساله بايد به آمارهاي دولتي اعتماد كنيم، قوانين در حوزه معدن محل كسب و كار ما شده است، قيمت تمام شده معدنكاري در ايران بسيار بالاست و به طور كلي، معدنكاري با توجه به اينكه ريسك بالايي دارد، جذب سرمايه در آن كار دشواري به شمار مي رود.

وي ادامه داد: در منطقه سنگان و ساير معادن، معدنكاري و فرآوري مواد معدني به روش سنتي انجام مي شود، اين امر موجب شده كه قيمت تمام شده به بيش از دو برابر برسد. هميشه براي من سوال است كه چطور سنگ آهن از سنگان بارگيري مي شود و به بندر عباس مي رود، سپس با كشتي به چين صادر مي شود و پس از فرآوري، به ايران باز مي گردد، اين درحالي است كه آهن چيني نسبت به ايراني در ايران ارزان تر فروخته مي شود.

عضو نظام مهندسي معدن خراسان رضوي تاكيد كرد: در معدن كاري ماشين آلات نقش اساسي را ايفا مي كند و تمامي ماشين آلات سنگين معدني وارداتي هستند. در حال حاضر هزينه هاي خريد ماشين آلات ۳ تا ۴ برابر شده كه معدنكار ناچار است از دستگاه هاي قديمي استفاده كند، اين امر موجب كاهش بهره وري معدن خواهد شد.

وي با اشاره به اينكه از طرفي ديگر قوانين دست و پاگير هستند، خاطرنشان كرد: معدنكار هر جايي مي رود، منابع طبيعي و محيط زيست راه را بر او سد كرده اند، به هزار و يك دليل نمي گويم كه ۱۰۰ درصد حق با معدن كار است يا ۱۰۰ درصد حق با منابع طبيعي اما خيلي شده كه براي يك درخت كه ۵۰۰ متر با معدن فاصله دارد، سازمان منابع طبيعي مانع فعاليت شده است.

صفار طبسي افزود: معدن كار را مجبور مي كنند، اگر درختي به علت كار آنها قطع شود، بايد ۵ درخت ديگر را بكارد. به نظر من، طرح هاي توسعه سنگ آهن با برنامه فولاد سازي ما منطبق نيست. همچنين قيمت و ميزان خريد از سوي خريداران يعني چيني ها تعيين مي شود، نه توسط ما كه تأمين كننده و صادركننده هستيم. از سويي ديگر، واحدهاي فولادسازي ما نمي توانند با سنگ آهن عيار پايين كار كنند يا تعداد آنها بسيار كم است.

عضو نظام مهندسي معدن خراسان رضوي در خصوص تسهيلات بانكي عنوان كرد: صندوق بيمه براي طرح هاي اكتشافي سنگ اندازي هاي بسياري انجام مي دهد كه ما را از كار بيزار مي كند پس از آن، بانك صنعت و معدن براي يك وام كوچك صد برابر سخت تر از ساير بانك ها رفتار مي كند.

وي با اشاره به وضعيت معادن استان تصريح كرد: معادن استان به غير از معادن دولتي در منطقه سنگان از وضعيت مناسبي برخوردار نيستند، در بخش مس با توجه به اينكه قيمت ها نسبت به سال گذشته بسيار افزايش يافته، باز هم از روش هاي سنتي استفاده مي كنند، علت آن هم كمبود نقدينگي است، پول هاي هنگفتي را به يك معدن بزرگ مي دهند در حالي كه مي تواند آن را صرف معادن كوچك تري كنند. در واقع به جاي اينكه در يك نقطه تسهيلات هزينه شود، مي توان آن را در سطح استان پراكنده كرد.

صفار طبسي با بيان اينكه از ديگر مشكلات ما اين است كه فكري براي فارغ التحصيلان رشته زمين شناسي و معدن نكرده ايم، ادامه داد: البته سال گذشته چندين استارتاپ در اين حوزه فعاليت كردند اما از آنها خروجي ديده نشد. در معدنكاري، تخصص داراي اهميت بسياري است اما تخصص بدون سرمايه هيچ ارزشي ندارد، در واقع سرمايه و تخصص با هم حرفي براي گفتن دارند. از ديرباز در بحث معدنكاري تونلي را داشتيم اما به دليل اينكه ماشين آلات معدنكاري زيرزميني نداريم و همچنين دانش مورد نياز آن در دسترس نيست، ديگر به اين مساله ورود پيدا نكرده ايم.

عضو نظام مهندسي معدن خراسان رضوي با بيان اينكه در حوزه صادرات نيز تحريم ها موجب شده با برخي از مشكلات مانند حمل و نقل دريايي مواجه شويم، اظهار كرد: تنها كشتي هاي ايراني مي توانند حمل و نقل داشته باشند كه آن نيز محدود است، در حال حاضر حمل و نقل دريايي انجام مي شود اما نسبت به گذشته بسيار كاهش يافته است.

صفار طبسي در خصوص نقش معادن در تحقق شعار سال، بيان كرد: معادن در تحقق، دستيابي و عملي كردن به شعار رونق توليد مي توانند نقش به سزايي داشته باشند. متأسفانه كسي معدن را جدي نمي گيرد در حالي كه معدن در ابتداي چرخه توليد قرار دارد. ما مي توانيم بسياري از مواد اوليه را در داخل توليد كنيم، به جاي آنكه هزينه هاي زيادي صرف واردات شود و درواقع با هزينه هاي ناچيز مواد اوليه مورد نياز خود را تأمين كنيم.

وي ادامه داد: به عنوان مثال، كاغذي را توليد مي كنيم كه جنس آن از آهك است و در ايران معادن آهك بسيار وجود دارد اما تنها يك كارخانه است كه در ايران مي تواند آن كاغذ را توليد كند يعني آهك را تبديل به كاغذ مي كند. اما جالب است كه مواد اوليه كاغذ از تركيه وارد مي شود، با توجه به منابع بسياري كه در كشور داريم، مي توان با سرمايه اي مناسب صنايعي را راه اندازي كرد كه نياز ما را نسبت به واردات از بين مي برد.