دنياي معدن : ليتيوم؛ رشد توليد جهاني و كاهش ذخاير
سه شنبه، 21 خرداد 1398 - 03:30 کد خبر:139227
دنياي معدن - توليد جهاني ليتيوم طي سال 2018 ميلادي 85 هزار تن اعلام شد. اين در حالي است كه ذخاير اين ماده معدني نيز رو به كاهش قرار دارد.


به گزارش دنياي معدن، به نقل از وب سايت سازمان مطالعات زمين شناسي آمريكا USGS، توليد جهاني ليتيوم از 69 هزار تن در سال 2017 ميلادي به 85 هزار تن در سال 2018 افزايش يافت.

طي اين مدت، استراليا با توليد 51 هزار تن از اين ماده معدني توانست همچنان در صدر توليدكنندگان ليتيوم جهان قرار گيرد.

همچنين شيلي و چين به ترتيب با توليد 16 هزار تن و 8 هزار تن ليتيوم در جايگاه هاي دوم و سوم قرار گرفتند.آرژانتين نيز توليد ليتيوم خود را به 6 هزار و 200 تن افزايش داد و در رتبه چهارم جهان ايستاد.

كاهش ذخاير جهاني ليتيوم

ذخاير جهاني ليتيوم در سال2018 ميلادي به 14 ميليون تن كاهش يافت. ميزان ذخاير جهاني اين ماده معدني در سال 2017 ميلادي 16ميليون تن اعلام شده بود.

شيلي با 8 ميليون تن ذخاير ليتيوم بيشترين ميزان ذخاير اين ماده معدني را در جهان در اختيار دارد. پس از آن استراليا و آرژانتين به ترتيب با دارا بودن 2ميليون و 700هزار تن و 2ميليون تن ذخاير ليتيوم در رتبه هاي دوم و سوم جهان قراردارند.

ليتيوم يكي از اجزاء مهم در باتري‌هاي قابل شارژ است كه در تلفن‌هاي همراه، رايانه‌هاي دستي و خودروهاي برقي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در حال حاضر،آلياژي از ليتيوم و آلومينيوم در صنايع هواپيماسازي مورد استفاده قرار مي گيردكه سبك، قابل انعطاف، محكم و مقاوم است.

علاوه بر اين، ليتيوم نيروي كششي زيادي دارد و به دليل وزن كم آن گزينه بسيار مناسبي براي باتري هاي كم وزن و پرانرژي است. همچنين، اين ماده معدني همراه با سرب آلياژي را توليد مي‌كند كه در ساختن بلبرينگ چرخ هاي قطار استفاده مي‌شود.

از ديگر مصارف ليتيوم مي توان به كاربرد آن در صنعت داروسازي اشاره كرد.ايميدرو